"Психоаналіз" масової ізоляції: Порівнювати спілкування онлайн та офлайн - це все одно, що порівнювати секс і мастурбацію

Разом з психотерапевтом Спартаком Субботою ми розглянули 5 ситуацій впливу карантину на нашу свідомість і поведінку. А заодно дізналися, як позбутися проблем, що викликала самоізоляція.

Карантин поступово перетворюється на умовність. Ми повертаємося до звичного життя: ходимо в кафе, зустрічаємося з друзями, працюємо в офісах і кидаємося в нові романи, ігноруючи остогидлу безконтактність.

Але куди тепер тікати від відгомонів обмежень? З деякими з них не розібратися без допомоги фахівця. Про особливості життя - соціального та самітницького - Йод.media розпитав наукового керівника Інституту когнітивного моделювання Спартака Субботу.

Ситуація 1. Відсутність реального спілкування

- До карантину ми вважали, що діджиталізація багато в чому може замінити живе спілкування. Але карантин минув, і всіх цих листувань, дзвінків, голосових повідомлень і відеоконференцій стало ще більше. Але чи змогли вони компенсувати реальність? Або самоізоляція показала, що людина все ж - істота глибоко соціальна?

- Між спілкуванням онлайн і офлайн є велика різниця. При спілкуванні в реалі у нас вмикається значно більше сенсорних модальностей і зон. Це все одно, що порівнювати мастурбацію і секс. Погодьтеся, зовсім різні стани. І в них беруть участь різні гормони.

Або ж, наприклад, сказати "обіймаю" наприкінці телефонної розмови і справді обійняти людину. Організм на гормональному рівні сильно реагує на контакти з людьми, тому жива комунікація нам потрібна обов'язково. Люди - істоти, які люблять, прагнуть до соціального контакту і спраглі до нових емоцій.

Самоізоляція нам ще раз довела, що онлайн-спілкування ніколи повністю не замінить живу комунікацію.

Ситуація 2. Закриті кордони - як заборонений плід

- Чому, коли скасували перельоти, всі масово захотіли за кордон і за першої нагоди кинулися "бодай в якісь" подорожі? 

- Тут усе просто:

Карантин, як би дивно це не звучало, позитивно вплинув на людей.

Ми почали цінувати прості речі: випити кави не вдома, сходити до ресторану, пройтися парком без маски. Що вже казати про ще недавно заборонені подорожі, які тепер мають особливу цінність.

Це проявилося в тому, що багато хто, не чекаючи зеленого світла від улюблених країн, почали практикувати туризм в Україні. Зокрема, ті ж тревел-блогери, для яких подорожі - сенс життя, просто перекваліфікувалися, як і багато тих, хто зазнав труднощів з роботою. І роблять все те ж саме, не перетинаючи кордон. Відкривають для себе та інших нові горизонти, але в межах країни.

Ситуація 3. Втрата роботи

- Деякі люди, які лишилися без роботи в період карантину, не можуть знайти нову. Як не втратити віру в себе і не відчувати себе незатребуваним? 

- Зараз скажу очевидну річ. Неможливо заспокоїти людину, сказавши: "Та не парся, знайдеться у тебе робота і все буде добре". Людина має брати і пробувати, навіть попри невдачі. Продовжувати ходити на співбесіди, пригнічуючи бажання закритися в собі після втрати роботи. Проведіть експеримент - сходіть на 10 співбесід. І подивіться на результат.

Переможе в цій ситуації той, хто діятиме методом спроб і помилок. Той, хто не здасться. Жодної психологічної магії в такій ситуації, на жаль, немає.

Але іноді справді є сенс взяти тайм-аут у діяльності, щоб відновитися. Знаю людей, які в цей непростий період жили на заощадження, що в них були, і не прогадали. Багато з нас вигоріли, а карантин - чудова можливість опанувати нові навички та змінити рід діяльності. Що й зробили деякі мої пацієнти.

Наприклад, один хлопець працював у сфері IT, але був скорочений. Його дружина теж працює в цій галузі, але веб-дизайнеркою. Так от, раніше він постійно гнобив веб-дизайнерів і вважав, що головне - функціонал, а не картинка. Але на карантині він став частіше спілкуватися з дружиною, і поступово переформатувався у дизайнера. Зараз він комбінує отриману навичку з тими, що в нього є, і знайшов високооплачуванішу роботу, ніж ту, яку втратив.

Ситуація 4: 24/7 під одним дахом

- Для багатьох карантин став каталізатором стосунків. Причому для одних - у позитивний бік, для інших - у негативний. Що робити і як бути, якщо проводити разом стільки часу - нестерпно? 

- Вибрати поле діяльності й дозвілля, що не перетинаються з людиною, з якою ви живете. Розділити поле інтересів.

Час від часу буде корисно спати в окремих кімнатах, якщо дозволяє помешкання. Це потрібно для того, щоб кожен з пари зміг провести певний час наодинці із собою, що дуже важливо для психічного здоров'я і балансу емоцій.

У цілому, якщо людям подобається жити разом і вони тривалий час у стосунках, але з початком карантину стали частіше сваритися, то це - випробування труднощами. І якщо стосунки руйнуються за першої ж неприємності, то чи потрібні вони в принципі? Чи здоровими були ці стосунки, які закінчилися тільки тому, що люди стали проводити разом увесь вільний час? Тут питання зовсім не до карантинних обмежень. А до стосунків.

Коли люди, яких не влаштовують стосунки, розлучаються - це добре. Адже у них вистачило сил, характеру та інтелекту не мучити одне одного побитими стосунками.

Якщо хоча б одній людині в парі погано та нещасно, то немає сенсу бути разом. Пам'ятайте, що у вас лише одне життя, і жити його вам, а не вашим родичам і друзям, які можуть про вас "не так подумати".

У житті можна жертвувати будь-чим, крім здоров'я (вашого і ваших близьких) і власної свободи. Тож розлучення в період карантину - це не трагедія, а логічний наслідок. А в деяких випадках ще й звільнення.

Ситуація 5. А, може, у мене депресія?

- Самоізоляція на багатьох впливає не найкращим чином. Як вчасно розпізнати у себе депресію? І чи можна самостійно витягнути себе з цієї ями? 

- Потрібно розуміти, що депресія - це не тоді, коли дівчина пройшлася по магазинах, не знайшла "ту саму" сукню і прийшла додому в сльозах і сповненою розчарувань.

На справжню депресію вказуватимуть три й більше факторів, які помічаєте упродовж приблизно трьох тижнів.

А саме:

 • Знижений настрій.
 • Знижена активність (важко щось робити).
 • Втрата інтересу до чого-небудь (ангедония). Нездатність отримання задоволення від процесів, які раніше тішили.
 • Апатія (сильна втрата мотивації). Немає віри в те, що щось у житті може змінитися.
 • Порушення сну та харчування. Дуже багато сну та їжі, або ж навпаки - дуже мало.
 • Хворобливе небажання кудись йти. Іноді важко встати з ліжка, як би дивно це не звучало.
 • Порушення когнітивних функцій: пам'яті, уваги й мислення.
 • Порушення соціальних контактів: сидіти вдома, уникати спілкування і нічого не робити.

Як собі допомогти:

 • Відмовтеся від засобів масових інформацій, що деморалізують. Від того, що ви постійно моніторите негативні новини, шанси убезпечити себе не збільшаться. Вам просто стане тривожніше.
 • Збільште фізичну активність. Вона безпосередньо впливає на настрій людини. Постарайтеся змусити себе. Нехай це навіть звичайні прогулянки в парку або просто невелика пробіжка. Фізичні навантаження мають бути. Активність підвищує рівень серотоніну, який конвертується в мелатонін, а мелатонін, у свою чергу, зміцнює сон. Що краще людина спить, то більше у неї сил і настрою.
 • Отримайте нову навичку. Вона не обов'язково має бути глобальною. Так, при депресії дуже важко щось робити. Але такі найменші кроки збільшують мотиваційну сферу і покращують якість життя людини.

Якщо нічого з перерахованого вище не допомагає, то варто звернутися до психотерапевта. До слова, з початком пандемії в Інституті когнітивного моделювання працює сервіс, що допомагає впоратися з тривогами і розладами під час карантину. Наші фахівці вам допоможуть, незалежно від того, пов'язана ваша проблема з COVID-19 чи ні.

Катя Бахаджаті
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту