Психологія і таємна стратегія лайків: як і навіщо нас "погладжують" у соцмережах

Буває, лайк - це просто лайк, за яким немає ніякого прихованого підтексту. Звична дія великого пальця на екрані мобільного: просто сподобалося фото або ж підпис до нього. Але часом невинні лайки можуть бути частиною хитрої стратегії. І у них є своя класифікація. Ми виділили 6 основних типів і попросили психоаналітика розшифрувати лайкозалежність сучасних користувачів.

1. "П’яні" лайки

Вживання алкоголю впливає на ваш лайкательний потенціал. Варто тільки перевищити звичну норму - і ваші сердечка розлітаються по стрічці, як канонада з артилерійської установки. Колишні колеги раптово видаються милішими, банальні селфі знайомих - безперечним артом, а однокласниці з роками стають дедалі гарнішими.

Лайкательне нетримання, як і сп'яніння - ефект тимчасовий, тому ні в чому собі не відмовляйте. І вам не нудно, і людям приємно. Головне, щоб наступного ранку за "лайк по п'яні" під фото вкрай провокаційного змісту не було болісно соромно. І от чому:

2. Лайки-залицяйки

Зовсім не обов'язково бути п'яним, щоб влаштувати лайкову феєрію. Лайк-залицяйк може з'явитися з метою підкотити. Причому найчастіше такий лайк не один. Цей вид сучасного способу познайомитися проявляється під знімками як з натяками на провокацію, так і під зовсім невинними фото.

Таке собі "пристосування за Станіславським", але в Мережі: відлайкати перед тим, як розпочати невимушену бесіду.

Лайки-залицяйки відрізняються особливою наполегливістю: охочий стерти дистанцію у віртуальному світі залишає шлейф з лайків, часом добираючись до найвіддаленіших нетрів ваших соцмереж. І якби лайки вміли говорити, то вони кричали б: "Ти мені подобаєшся! Дуже!".

До слова, на лайках-залицяйках вже давно навчилися заробляти. Наприклад, вічно напівроздягнені блогерки, що сколотили мільйонні статки на розбитих сердечках своїх інстаграмних обожнювачів.

3. "Колишні" лайки

Окремий різновид цифрової підступності. ?

Особливість "колишніх" лайків - прагнення виділитися із загального потоку залишених вам "сердечок" і звернути увагу на свою персону. От чому часто лайк від колишніх прилітає або посеред ночі, або рано вранці, або за тиждень після публікації.

"Колишні" лайки - маневр набагато витонченіший, ніж може здаватися на перший погляд. Мета цієї дії - змусити вас згадати про людину (або її - про вас) і порефлексувати. Емоції, викликані "колишніми" лайками, безумовно, залежать від історії стосунків. Втім, як і наступні дії: ігнор, блокування "лайкаря", або ж камбек після діалогу, спровокованого залишеним "сердечком".

Матерiали по темi
Психотерапевт про особливості виживання в соцмережах: хто й навіщо хейтвотчить інфлюенсерів і що з цим робити

4. Лайки солідарності

Один з найпоширеніших видів лайків. Лайк солідарності часто залишається, наприклад, під світлинами подружки. Причому абсолютно не важливо, чи подобаються вони вам і скільки разів ви бачили ці знімки до того, як вони з'явилися "в загальному доступі". Лайк у такому разі виступає в якості регулярної підтримки.

Ще один приклад "лайку солідарності" - під світлиною вашої дівчини або дружини. Відсутність лайку під своїми знімками деякі пані можуть сприйняти як охолодження в почуттях.

5. Корпоративні лайки 

  • Лайкнути пост начальниці про успішний успіх вашої компанії.
  • Лайкнути фото колеги, з яким важливо підтримувати приятельські відносини.
  • Не вчитуючись, лайкати кожну публікацію пабліку компанії.
  • Лайкнути який-небудь постик конкурента (йдеться, звісно, про здорове суперництво), щоб алгоритми Фейсбуку продовжували тримати його в вашому інформаційному полі.

Так-так, все це  більш-менш знайоме кожному з нас, адже соцмережі нині доповнюють реальне життя.

Однак не варто зловживати корпоративними лайками, щоб не уславитися підлабузником. Перед тим, як поставити "суперлайк" під фото начальника в пляжних трусах, уявіть, чи готові ви зробити йому щедрий комплімент у реальному житті, випадково зустрівши на тому ж пляжі.

6. Лайки-від сорому втікайки

Посил таких лайків можна озвучити фразою із знаменитого мему - "я бачив деяке лайно".

Є люди, які лайкають контент, який викликає відвертий негатив, однак, як би там не було, вразив їх. У такому разі лайк - найшвидший спосіб висловити свою емоцію. А через те, що опцію "не подобається" в соцмережах досі не запровадили, залишається вліпити банальний лайк.

Лайк-пристидайк може бути "подарований" публікації в стрічці, що відзначилася особливою безглуздістю і викликала іспанський сором. Розпізнати посил таких лайків практично неможливо. Хіба що тоді, коли ви дуже добре знаєте людину, яка іронічно залишила під вашим шок-контентом знак схвалення.

Матерiали по темi
Життя в психушці: історія про те, як не збожеволіти, якщо ти - лікар

Психоаналітик: "Чим нижче самооцінка, тим сильніше бажання, щоб вас полайкали"

І все-таки, де ж та сама тонка межа між лайками і реальним життям? Розібратися в цьому ми попросили психоаналітика, члена Української Спілки психотерапевтів Аліну Мірошникову:

- Є таке поняття, як соціальні погладжування - отримання визнання, уваги, відчуття, що тебе бачать і ти в контакті з кимось. Лайки - один з варіантів таких погладжувань. А оскільки віртуальне й реальне життя дедалі більше зливаються, це досить поширений і простий спосіб отримати бажане.

Лайк як наркотик: чому люди від них залежать 

Деякі вчені вважають, що людина потребує їх так само сильно, як харчування або безпеки. Зазвичай переважну частину їх отримують від найближчого оточення: це і фізичні прояви - обійми, рукостискання, погладжування (за часів пандемії і це має обмеження), і вербальні: компліменти, слова схвалення і підтримки, і невербальні - наприклад, усмішка.

Але якщо людина самотня, у неї "холодне" оточення, де не прийнято давати таких сигналів, просто немає достатньо близьких і небайдужих до неї людей, накопичиться голод.

Однак найголовніше джерело - навіть не оточення, а сама людина. Якщо у неї адекватна самооцінка, вона вміє сама себе підтримувати, заспокоювати, піклуватися про себе, голоду не буде. Що нижче самооцінка, то більше бажання, щоб тебе полайкали. У підлітків, коли соціальне прийняття - одна з найзначніших потреб, тема лайків буде неминуче важливою.

Далі починаються нюанси, що залежать від того, як людина в принципі сприймає своє місце в світі, від її світовідчуття. Хтось відчуває себе постійно, як на змаганні, тоді важлива буде кількість лайків, що треба отримати у будь-який спосіб. І тоді людина розміщує вже не те, що хоче пригадати, чим приємно поділитися, а те, що знайде, як їй здається, схвалення. Звідси стільки ідеальних картинок, прикрашених оповідань з життя.

Або варіант, коли людині важливі тільки близькі та кохані люди, тоді її хвилюватиме "якість" лайків - не стільки їх, а від кого вони.

Комусь важливо відчувати себе частиною соціуму. Такі люди, на жаль, цінують у собі більше функцію, ніж особистість. Наприклад, те, що вони - представники професії, корпорації, товариства "За здоровий спосіб життя" тощо. Тоді саме про це вони писатимуть. І кількість лайків їх не дуже хвилює, але якщо вони взагалі зникнуть, підвищиться тривожність, з'явиться відчуття, що їх вигнали зі спільноти.

Хтось сподівається хоча б у соцмережах вписатися в іншу соціальну групу, бути прийнятим цінними для нього людьми. Таку ситуацію, наприклад, описує перший епізод третього сезону серіалу "Чорне дзеркало" - "Занурення", де лайки мають юридичну силу, а від їхньої кількості залежить майбутнє людини.

Як не стати залежним від схвалень і заохочень у соцмережах?

Усвідомлювати те, що в кожному з нас є потреба в соціальних погладжуваннях. Знайти заміну в реальному житті. Підвищувати самооцінку. Знати, що лайки - "найдешевший" спосіб отримати увагу. Ви не знаєте, хто і на підставі чого лайкає. Ви бачите тільки один значок, він є або його немає. У порівнянні з цим та ж телефонна розмова дає набагато більше можливостей: слова, інтонації, велика палітра емоцій, зрозуміло, що саме і яку саме реакцію викликає. 

Лайки - це як пальмова олія, дешевий замінник.

Аналізувати, що саме ви хочете отримати в результаті: наприклад, якщо підтримку від конкретних людей, то як цього домогтися в інший спосіб? Наприклад, зустрітися або поспілкуватися по телефону, скайпу. Якщо вам важливо стати популярним, важлива кількість лайків, то чи не краще робити щось оригінальне (малювати шаржі, робити меми, показувати свої хобі), що забезпечить успіх, ніж копіювати те ж саме, що роблять інші?

Лайки та ревнощі: у яких випадках бити тривогу?

Якщо це просто лайки різним людям протилежної статі, це просто природне бажання милуватися. Воно не зникає, навіть коли людина закохана.

Інша справа, спроби завести стосунки через соцмережі - наполегливі лайки та коментарі конкретній людині. Тут уже варто реагувати так само, якби в реальному житті ваша половинка намагалася зацікавити когось. Не завжди мова йде саме про любовний інтерес, тому немає сенсу звинувачувати в чомусь, але варто було б щиро поговорити. Якщо це "екс" вашої половинки або колега, добре б розуміти, які відносини їх пов'язують.

Насторожує, звісно, коли людина щось приховує. Одна справа: "Глянь, любий, яку рибу зловив на риболовлі мій колега". Інша, коли екран відвертають, не хочуть нічого обговорювати. І важливий момент, як при цьому ваш обранець реагує на вас у соцмережах: якщо немає знаків схвалення, а до інших - є, не все гаразд.

І останнє: важливо враховувати, що деякі люди відсутність лайків взагалі вважають чимось навмисним, ніби підкресленою байдужістю. Із серії "Я надіслала посилання на тест, чому ти не написав "кохаю" у відповідь".

Звісно, ніхто не зобов'язаний виконувати всі бажання партнера. Але добре б цю тему обговорити заздалегідь, щоб знайти компроміс.

Катя Бахаджаті
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту