Психотерапевт про особливості виживання в соцмережах: хто й навіщо хейтвотчить інфлюенсерів і що з цим робити

Про нові типажі віртуального світу та про те, чому ми іноді дивно поводимося в соцмережах, розповідає відомий психотерапевт, науковий керівник Інституту когнітивного моделювання Спартак Суббота.

Діджиталізація просочилася в кожну щілину нашого життя та продовжує зухвало й упевнено диктувати свої правила. Ми навіть не підозрюємо, скільки цікавих явищ витає в нашому віртуальному інформаційному полі. Але ж ходити, як з'ясувалося, далеко не треба. Достатньо зазирнути в свої соцмережі. Кореспондент "Йоду" придивилася до своїх Фейсбуку та Інстаграм, щоби детально вивчити природу нових типажів у соцмережах, і вирушила на "консультацію" до психотерапевта

Хейтвотчери: роздратовані терпіли

З англійської hate - ненавидіти, watch - дивитися.

Чи можете ви сказати, що серед тих, на кого ви підписані, немає жодної людини, яка вас не дратує? Скажу чесно: зі 170-ти підписок у своєму Інстаграм швидко згадала 5 осіб, які відверто дратують. При цьому, знаючи про чарівну кнопку "відписатися", не поспішаю нею користуватися. Більше того, неодноразово надсилала найкращій подрузі безглузді, на мій погляд, фото або сторіс тих самих "подразників", щоб не нервуватися, а разом посміятися.

Я абсолютно не поділяю цінності цих людей, їхній спосіб провести дозвілля, оточення і спосіб життя, критикую їхній зовнішній вигляд і манеру спілкування. Але, парадокс, з якихось причин не видаляю їх зі свого віртуального поля зору. Що б це означало?

Спартак Суббота

Пояснення психотерапевта: 

- Основна причина того, що ви не відписуєтеся від контенту, який вам не подобається - бажання відчути сильний спектр емоцій. При цьому мозку байдуже, будуть це позитивні емоції, або ж гнів, ненависть і роздратування.

Щоби бути здоровою, людині треба відчувати повний спектр найрізноманітніших емоцій. Наприклад, є люди, які люблять дивитися фільми жахів або відвідувати екстремальні квести. Вони женуться за емоціями тривоги, яких у реальному житті бракує. Відвідування морга, добровольцем на війну - теж можна віднести до цього ж переліку.

Повірте, якщо у вашому житті все було б насправді сумно, то останнє, що б ви робили - це спостерігали за тими, хто вас дратує. Або не дивилися б хорори. У такому разі ви заповнюєте відсутні емоції роздратування, щоби повністю задовольнити нервову систему.

Тому немає нічого страшного в тому, що в вашому Інстаграм або Фейсбуці є парочка дратівливих персонажів, яких ви хейтвотчите.

Орбітери: колекціонери "друзів"

З англійської orbit - орбіта; орбітер - людина, яка перебуває в орбіті, але не зближується.

У моєму Фейсбуці 5000 друзів. Серед них кількість людей, з якими знайома особисто - близько 500. Не раз траплялося, коли знайомі чи колеги просили контакти тих чи інших людей, посилаючись на те, що побачили їх у списку моїх друзів у соцмережі. Однак я гадки не маю, хто це такі.

Усе тому, що в пік мого занадто активного життя в Фейсбуці (регулярний постинг фото або історій) до мене масово почали стукати в друзі абсолютно невідомі люди. "Відмовляти" було незручно, адже це всього лише соцмережі. Це називається орбітерство

Є в цього й інший бік. Одного разу в мене з'явився фейсбучний друг. Я довіряла йому те, що того непростого життєвого періоду пошуків роботи не розповіла б нікому зі своїх реальних знайомих. Але складалося дивовижне враження, що безмовна аватарка розуміла мене з пів літери. Ідея развіртуалитися насторожувала: здавалося, що це обірве невидиму нитку довіри.

Пояснення психотерапевта:

Явище "орбітерів" можна віднести до елементарної етики, тільки на сучасний лад. Чиста формальність. У сучасному суспільстві люди можуть бути в "друзях", але при цьому не цікавитися життям одне одного, не лайкати фотографії та не вітати зі святами. Це як книжки контактів, які вели наші батьки, записуючи номери телефонів нових знайомих. Або як візитки, які відходять на другий план з появою соцмереж.

Люди часто додають когось у друзі, керуючись думкою "а раптом знадобиться?". І при цьому розуміють, що будь-якої миті можуть когось відфрендити, відписатися або в крайньому разі заблокувати.

Це, як зі збереженими картинками в наших Інстаграм після натискання значка в формі закладки. Велика частина збереженого нам ніколи в житті не знадобиться. Але ми хочемо знати, що у нас завжди є до цього доступ. Так і у випадку з підписками на незнайомців або ж на малознайомих людей.

Фабери: залежні лайкомани

Це ті, хто займається фабінгом. А фабінг (англ. - phubbing) походить від двох слів: phone (телефон) і snubbing (ставитися зі зневагою).

Стукнути щосили по голові та відрубати всі пальці рук за раз. Саме це бажання виникає, коли твій реальний (а не віртуальний) співрозмовник не відриває очей від екрана свого телефону. Це може відбуватися за обідом, під час ділової зустрічі або на вечірці. Така поведінка всіляко демонструє байдужість людини до всього, що відбувається в реальному світі.

Сподіваюся, я не така.

Пояснення психотерапевта:

- Це інтернет-адикція - психічний розлад, з яким ми в Інституті когнітивного моделювання працюємо так само, як з ігроманією, алкогольною залежністю та наркоманією.

Розлад фаберів прямо пов'язаний із соціальною фобією і тривогою. Головна думка людини в ці моменти - чи схвалюють його думки або дії, чи вважають його успішним/красивим/розумним/авторитетним. Моніторячи соцмережі, людина намагається зрозуміти, наскільки вона значима, сприймаючи лайки за похвалу.

У такій ситуації корисно влаштовувати діджитал-детокс: прожити без телефону добу або принаймні декілька годин. Якщо, звісно, у фабера не дуже запущена стадія інтернет-адикції. Тут важливо зрозуміти, що світ не зникне й нічого не станеться, якщо ви перестанете наспіх моніторити ваші соцмережі.

Інфлюенсери: впливові писаки

З англійської: іnfluence - чинити вплив.

Підписатися на блогера-мільйонника, який за популярністю нічим не поступається зіркам шоу-бізнесу, - звичайна справа. Ми бачимо, як починається і чим закінчується їхній день, поділяємо з ними радісні події та співчуваємо в разі, якщо блогер ділиться горем або поразкою.

Ми хочемо на курорти, про які захоплено пишуть блогери та придивляємося до інтернет-магазинів, які вони рекламують. Адже з огляду на те, що зірки Інстаграм часто транслюють своє життя, створюється враження, що ми давно знаємо їх особисто. Чиста інфлюенсерська магія.

Пояснення психотерапевта:

- Успіх ТОП-блогерів полягає в тому, що вони просто роблять те, що їм подобається найбільше. І охоче діляться цим зі світом. Головна запорука успіху - це бути справжнім.

Але зазначу, що в гонитві за мільйонами підписників ніхто не відміняв маркетинг-технології. Так, головна запорука успіху - це бути справжнім. Але при цьому ще використовувати інструменти, щоб швидше та ефективніше просунути свою "справжність". І це не є погано, адже для багатьох блогерів їхній Інстаграм з розваги перетворився на головне джерело прибутків.

Анфлюенсери: впливові злі писаки

З англійської: unfluence - чинити негативний вплив.

Простіше кажучи - люди, які мають високий рівень негативу з боку суспільства. По суті, будь-який інфлюенсер може в одну мить стати анфлюенсером. Для цього достатньо стати замішаним в якомусь скандалі або ж зробити резонансний пост, який розбурхає суспільство - почнеться хайп.

Вплив і сприйняття анфлюенсерів - негативно з точки зору загальноприйнятих норм моралі. Більшість їх хейтять. Але часто вже не відписуються, бо скандал - це ж цікаво. До того ж, багато хто з нас, як ми вже зрозуміли, - хейтвотчери.

Пояснення психотерапевта:

- По суті, щоб стати анфлюенсером, людині спочатку потрібно бути інфлюенсером. Адже в разі, якщо у вас абсолютно немає авторитету, вашу думку ніхто не врахує.

Наприклад, ми знаємо чимало ситуацій, коли один блогер відверто піариться на імені іншого, знаходячи тисячі аргументів щодо того, що він поганий. Опонент, у свою чергу, теж піариться, свідомо реагуючи на провокацію "кривдника". Їм обом це вигідно, нехай навіть не завжди блогери, які конфліктують, це усвідомлюють.

Навмисний конфлікт заради піару - явище не нове. Взяти, наприклад, дві політичні партії, які весь час ворогують, але певної миті об'єднуються. Люди, дізнавшись це, вважають: якщо ці партії об'єдналися, то за ними точно потрібно слідувати. А насправді у партій просто одна спільна мета - більше заробити або стати популярнішими.

У разі, якщо вас всіляко намагаються зробити анфлюенсером, принижуючи вашу репутацію, найкращий спосіб цьому запобігти - максимально знецінити інформацію, яку видає ваш кривдник. Удавати, що ви цього не помічаєте. Ігноруйте і займайтеся своєю справою. Так ажіотаж навколо вашої персони вщухне швидше.

Ілюстрації: icons8.com/vector-creator

Катя Бахаджаті
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту