Радіоскандал у Канаді: рекламний ролик про Світлану принизив українських жінок

Позаштатна кореспондентка "Йоду", що живе та працює в Торонто, розповідає про гучний скандал, який досі гудить у Канаді. Ця стаття про те, як місцеві радіоефіри крутили рекламний ролик, що принижував гідність українських жінок. Діаспора розпочала спротив.

Нещодавно в Канаді стався вибух обурення з боку української громади. І коментарями в соціальних мережах цей скандал не завершився. Були й звернення до Конґресу українців Канади (КУК) і навіть до віце-прем’єра Христі Фріланд (канадки українського походження). Що ж сталося у великому і тихому озері демократії?

Реклама агентства з найму "за допомогою" українки

Хвилю обурення першою здійняла мешканка Оттави Марина Серебряна, яка почула в ефірі місцевого радіо KISS 105.3 зневажливо-сексистський, як їй здалося, проморолик регіонального агентства з найму JobShop.ca (підрозділ американського RegionalHelpWanted).

У ролику все начебто в жартівливій формі, але деякі моменти справді на межі фолу. В рекламі HR-компанії - обговорення можливої співбесіди з українкою Світланою. У розмові лунають саркастичні натяки, мовляв, українки - чи не синонім до слів низько кваліфікована та маргіналізована робоча сила. Як доказ -вирвані із сайту знайомств слова Світлани, де вона готова "перейти до діла" з "лагідними чоловіками-ведмедиками". А далі - заклик до того, щоб шукати працівників на їхньому сайті, а не незрозуміло де.

Аудіо ?

Розшифровка (в перекладі з англійської) скандального фрагменту ролика:

VancouverJobShop.ca представляє найгіршого в світі боса -  того, хто розміщує вакансії на гігантських національних сайтах пошуку роботи та розшукує будь-кого, в кого б’ється пульс. Нехай він буде Дейвом.

?‍?HR: Ви надіслали мені цей лист від Світлани?

?‍♂️Дейв: Так.

?‍?HR (здивовано): Ви хочете, щоб я провела з нею співбесіду?

?‍♂️Дейв: Ну, написано ж, що вона хоче "перейти до діла".

?‍?HR: Там також написано, що їй подобаються "лагідні чоловіки-ведмедики, які знають, чого вони хочуть".

?‍♂️Дейв: Я лагідний.

?‍?HR: Дейв! Це український сайт знайомств.

?‍♂️Дейв: Корпоративний офіс вказав наймати на роботу різноманітніших кандидатів.

Не будьте Дейвом! Найдіть вашого ідеального місцевого працівника на VancouverJobShop.ca. Місцевий та ефективний сайт пошуку роботи.

"Тепер українці мають право говорити, що канадці - дроворуби з низьким інтелектом"

Після почутого пані Серебряна опублікувала гнівний пост на Фейсбук, де закликала уникати послуг компанії, що замовила цю рекламу, якщо останні не вилучать ролик з ефіру:

Ви справді вважаєте за норму насміхатися з України, як джерела легкодоступних жінок та некваліфікованих працівників? Якщо ви думаєте, що тут нічого такого, просто жарт, то тоді українці мають право розказувати про канадців як про дроворубів з низьким рівнем інтелекту.
Марина Серебряна.

Дівчину підтримали в коментарях, особливо інші українки, що живуть у Канаді, і разом вирішили добиватися розголосу та видалення рекламного ролика. Дехто навіть згадував випадки образливого ставлення до себе в Канаді.

Світлана Хутка, викладач Київської школи економіки, прокоментувала ситуацію так:

Це дискримінація і за національною ознакою, і за статтю – сексизм, який є неприпустимим.

Негативне ставлення до ролика висловили й чоловіки. Так, Сергій Чекарєв в тому ж Фейсбуці заявив:

Ці молодики сміливі в тому, щоби поширювати принизливі, расистські жарти. Але це гра, в яку можуть грати обидві сторони. Щиро надіюсь, що їх бізнес скоро закриється.

Лист від імені півтора мільйона українців

Отримавши звернення від ображених жінок, Конгрес українців Канади (КУК) відреагував блискавично. Вже наступного дня на офіційному сайті організації було опубліковано листа від імені 1,4 мільйонів українців, які живуть в Канаді. Його було надіслано президентом КУК Ігорем Михалчишиним до CEO RegionalHelpWanted (компанії, що замовила ту саму рекламу) пана Страуса.

Цитата з листа Конґресу українців Канади:

Рекламний ролик робить принизливі зауваження відносно прийняття на роботу українки, яку роботодавець начебто знайшов на "сайті знайомств". Сайти знайомств у Західній Європі в багатьох випадках є місцем-розсадником проституції та торгівлі людьми… Торгівля людьми є надзвичайно серйозною проблемою і не має тривіалізуватися заради реклами товарів та послуг.
Конґрес українців Канади.

Також численні скарги від українців Канади та власне від КУК були надіслані в Advertising Standards Canada (спеціальний орган, що регулює рекламну індустрію у країні).

Просто невдалий гумор?

Скандал набув великого розголосу, бо Канада – країна, в якій дискримінація за національними чи етнічними ознаками, є незаконною. А контролює це урядова комісія з прав людини (Canadian Human Rights Commission).

На питання "Йоду", чому радіостанції багатьох міст країни прийняли та вивели в ефір таку контроверсійну рекламу, пан Михалчишин відповів:

Я припускаю, що то є просто погана обізнаність в українській ситуації з боку рекламного агентства та радіокомпаній. Думаю, що тут справа в людській недбалості, а не в навмисному акті. Найімовірніше, тут має місце нечутливість та невдала спроба якогось гумору.
Ігор Михалчишин.

Реакція замовника реклами

Компанія RegionalHelpWanted є масштабним гравцем на інтернет-ринку пошуку роботи у Північній Америці. До її складу входить 450 локальних сайтів вакансій. А керує цим усім Ерік Страус - впливова людина в бізнес-колах США. Він - один з нащадків легендарного видавця New York Times Артура Хейса Сульцбергера. Страус також значиться президентом нью-йоркської брокерської компанії Transworld Business Advisors.

На прохання "Йоду" прокоментувати скандальний ролик, пан Страус лаконічно запевнив:

Ми видалили ті уривки реклами, які українська громада вважає образливими.

Відповідей на питання щодо подальшої долі скандальної реклами від пана Страуса ми не отримали. Офіційного підтвердження вилучення реклами з ефіру, як того вимагав Конгрес українців, також поки що немає.

P.S.

Вочевидь, обурення та натиск української діаспори дали свої плоди.  Так чи інакше канадські українці в цій битві перемогли: місцевий підрозділ RegionalHelpWanted - JobShop.ca - припинив свою роботу.

Анастасія Курило
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту