Рецепти щастя на 2019-й: арбайдстлед, козейгох, глюггаведур та ще 3 філософських тренди

20 березня Міжнародний день щастя! Саме час круто змінити своє життя, або хоча б спробувати стати щасливішим, ніж ви були в минулому. Тим паче, що рецептів щастя (серйозних, смішних, брутальних і навіть велелюбних) - більше, ніж достатньо.

Після того, як світ збожеволів від хюґе (скандинавської концепції, яка вчить шукати щастя в комфорті та затишку), з'ясувалося, що свої концепції "ощасливлення" є в багатьох інших культурах і країнах. І зараз вони страшенно модні. Ну, а ми ж з вами в тренді? Тому - читаймо і запам'ятовуймо!

Глюггаведур

Звідки: Ісландія

Головний інгредієнт: вікно з підвіконням

Якщо вам постійно холодно і здається, що зима триває чи не півроку, спробуйте отримувати щастя за ісландським рецептом. Його назву вимовити, звісно, складно, а от виконати - цілком реально.

Буквально глюггаведур означає "віконна погода", себто така, спостерігати за якою краще, сидячи вдома, крізь вікно. У ширшому сенсі ця концепція пропонує стати щасливим, подивившись на проблему "крізь вікно", тобто збоку. І зберігати щастя у душі, попри обставини.

Ну, подумаєш, за вікном 15 градусів морозу, вітер "ніжно" хитає арматуру, а снігом замело все, включаючи снігоприбиральну техніку! Якщо зручно влаштуватися на підвіконні з теплим пледом і великою чашкою чогось гарячого (або міцного), картина світу за склом може здатися, як мінімум, романтичною.

 

Звісно, в Ісландії ощасливитися значно простіше. Там над створенням глюггаведура працюють у промислових масштабах. Заводи випускають найзручніші "спостережні" віконні рами, магазини продають найзатишніші фіранки, флористи вирощують найпридатніші для підвіконь рослини, а архітектори оформляють інтер'єри так, щоб ніщо не відволікало увагу від "вікна щастя".

Проте, знаючи винахідливість українців, ми не сумніваємося, що все це можна організувати підручними засобами. Щоправда, тут важливо не сплутати глюггаведур з прокрастинацією.

Арбайдстлед

Звідки: Данія

Головний інгредієнт: робота

Схоже, автори веселого віршика, який мандрує Мережею, "Від роботи дохнуть коні, а от я - безсмертний поні", навіть не підозрюють, що ненароком описали датську концепцію щастя під назвою арбайдстлед.

У перекладі це слово означає "задоволення від роботи". Данці вважають: якщо вже так сталося, що більшу частину життя люди проводять на роботі, то неможливо віднайти щастя, не отримуючи задоволення від того, що ви робите.

Щоб пізнати арбайдстлед, треба перестати воскресати щоранку в муках від дзвінка будильника, а замість цього максимально налаштовуватися на позитив, вирушаючи на роботу. Не "5 днів тортур до вихідних", а 5 днів нових можливостей, викликів і перспектив.

Не "начальник-дурень", а мудрий та успішний керівник. Не "місія нездійсненна", а нове амбітне завдання, яке посприяє саморозвитку. Колеги - найрозуміючі, клієнти - найкращі, зарплата - ... та й не важливо, яка зарплата, якщо робота приносить стільки щастя!

Ну, а якщо ви налаштовувалися-налаштовувалися, а робота щастя так і не приносить, то, виходячи з концепції арбайдстледу, її треба міняти.

Ікігай

Звідки: Японія

Головний інгредієнт: вміння ставити собі запитання

Японські вчені стверджують, що людина, яка знайшла свій ікигай, рідше хворіє, довше живе і взагалі корисніша для суспільства.

Дослівно ікігай - це "сенс життя". І не варто сміятися над "банальністю" - це не якийсь там абстрактний сенс, а цілком відчутний і осяжний, який можна знайти в будь-якій дрібниці.

Пошук ікігай треба починати із запитань самому собі. Наприклад, нащо я сьогодні прокинувся? Якщо є те, заради чого ви з радістю піднімаєтеся вранці, це вже половина справи! Якщо немає - лягайте поспати або подумати: і для здоров'я корисно, й у пошуку ікігай допоможе.

А якщо серйозно, то знавці ікігай стверджують: свій власний сенс має бути в усьому, що людина робить - у роботі, хобі чи особистому житті. Немає сенсу, немає щастя - шукайте!

Козейгох

Звідки: Шотландія

Головний інгредієнт: міцний алкоголь

Мабуть, найбрутальніший спосіб знайти гармонію в житті пропонують світу шотландці. Там народ щиро дивується: як може сумувати людина, у якої є якісний віскі чи джин?!

Але концепція, звісно, не про алкоголізм. Буквально козейгох означає "затишну нору", в якій можна сховатися від життєвих труднощів. Це про те, щоб не шукати проблем там, де їх немає, а, якщо вже знайшов, - не сидіти над ними із сумним (тверезим) виглядом і, тим паче, не тягти їх за собою в свою затишну нору. Це про те, що щастя - не щось далеке, що постійно треба здобувати, а, навпаки, - те, що з тобою завжди, головне - нічого не псувати і не ускладнювати.

Холодно на вулиці - посидь вдома під вовняним пледом у шотландську клітинку. Тепло - викинь плед і йди погуляй, доки погода не зіпсувалася і знову не стало холодно. Засумував – з’їж щось жирне, гаряче й поживне (листя салату недостатньо брутальні для цієї концепції). Втомився думати - попрацюй м'язами. Не допомагає? У такому разі в тебе завжди є віскар. Він і зігріє, і допоможе знайти щось хороше в своїй норі.

Хоопонопоно

Звідки: Гаваї

Головний інгредієнт: велелюбність

"Хоопонопоно" означає "наводити лад". І це - погана новина. А хороша полягає в наступному: щоб стати щасливим, потрібно захотіти стати щасливим. У тому сенсі, що лише сама людина має відповідальність за все, що відбувається в її житті. І якщо хтось або щось вас дратує - завжди можна "навести лад", щоб усе стало гармонійнішим.

Але (знову сюрприз!) воювати ні з ким і ні з чим не треба. Навпаки, важливо полюбити те, що вас дратує. Хоопонопоно радить постійно зізнаватися в любові. Отак просто ходити вулицею, офісом чи оселею і, немов заклинання, промовляти: "Я люблю тебе!". Водіям, що стоять поруч з вами в заторі, сварливому колезі або навіть підступній ніжці дивану, яка давно та успішно полює на ваш битий-перебитий мізинчик на нозі.

Послідовники методики чесно попереджають: на початковому етапі цієї терапії можна нажити слави міського божевільного. Однак не впадайте у відчай - ви самі не помітите, як світ навколо почне гармонізуватися і приносити більше радості. Бо що може бути  цілющим і кориснішим, ніж любов?

Лагом

Звідки: Швеція

Головний інгредієнт: почуття міри

Лагом - це для тих, хто втомився від нескінченних пошуків щастя, вічних поневірянь і заплутався в усьому, про що ми писали вище. Ця шведська концепція взагалі забороняє ставити собі запитання про те, щасливий ти чи ні. Навіщо провокувати депресію і кризу середнього віку? Набагато важливіше запитати: чи достатньо у тебе всього, чи всього вистачає?

Власне, лагом буквально і означає "достатність". У лагомі головне не налажати і не перестаратися. Не об'їстися, а з'їсти рівно стільки, скільки треба, щоб не почуватися голодним. Працювати не 12 годин на день, а головою. Не забивати шафи непотребом, а купити кілька практичних якісних обновок, які точно  носитимеш.

Наочним прикладом лагому дослідники цієї концепції називають мінімалистичні шведські меблі - без шику і лоску, проте практичні та комфортні. Можна було б навести ще безліч прикладів, але оскільки ідеться про лагом, то ми вирішили, що цього достатньо.

Фото: Unsplash

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту