Льотчик-космонавт Василь Циблієв

Рекордсмен з надзвичайних подій у космосі родом з України

Напередодні 12 квітня розповідаємо про унікального льотчика-космонавта Василя Циблієва, якого сміливо можна назвати самим стресостійким зореплавцем в історії.

Сьогоднішній герой рубрики #(не)відомі-українці обраний нами в зв'язку з прийдешнім Днем космонативки. Це Василь Васильович Циблієв - космонавт, який здійснив орбітальний таран і пережив з екіпажем першу в історії пожежу на орбітальній станції...

Політ смертників

Коли 10 лютого 1997 року стартував "Союз ТМ-25", ніщо не віщувало біди. Хіба можна назвати нею факт неповного розкриття однієї з антен? Але потім...

Стиковка з орбітальною станцією "Мир" була призначена на 12 лютого. Так от, за дві доби очікування на кораблі вийшов з ладу один з блоків, а коли "Союз ТМ-25" почав процес причалювання (за правилами, в автоматичному режимі), відмовила система зближення "Курс". Василю Циблієву, як командиру, довелося взяти керування на себе.

Вид на Землю зі станції "Мир". Фото: spacefacts.de

23 лютого на орбітальній станції спалахнули поспіль дві пожежі (спочатку дефектна киснева шашка, а потім підручний матеріал, яким у протигазах гасили вогонь). Гасили зусиллями двох екіпажів (попереднього та нового), тому масштабної трагедії дивом вдалося уникнути.

Далі вийшла з ладу система терморегулювання, зі збоями почали працювати системи вироблення кисню та поглинання вуглекислого газу.

Гостроти ситуації додав інцидент, коли під час стикування в "Мир" врізався транспортний корабель "Прогрес М-34", пробивши модуль "Спектр" і пошкодивши сонячні батареї. Сталася розгерметизація орбітальної станції. Ізолювавши пошкоджений модуль, космонавти врятували дорогий об'єкт. І власні життя!

Зіткнення модуля "Спектр" з "Поступом М-34". Фото: NASA

На цьому космічний нефарт не припинився. Коли багатостраждальний екіпаж, виконавши програму, приземлявся, передчасно спрацювали двигуни м'якої посадки, а в пошукачів - паралельно - вийшла з ладу рація. У результаті космонавти отримали значні перевантаження, а зв'язок довелося підтримувати за допомогою пілота літака, що баражував поблизу...

Саме під час цього польоту був встановлений рекорд за кількістю надзвичайних ситуацій. Причому вони відбувалися не тільки через технічні неполадки. Давався взнаки й горезвісний людський фактор.

Політ космічного корабля "Союз ТМ-25" в фотознімках. Фото: spacefacts.de

"Прошу мене терміново евакуювати"

Екіпаж, до якого входили космонавти з різних країн, під час польоту не завжди був єдиною командою.

Так, американець Джеррі Ліненджер, який брав активну участь у гасінні пожеж, потім навідріз відмовився виконувати роль "фахівця служби надзвичайних ситуацій". Аргумент привів залізний: його контрактом таке не передбачено - він несе відповідальність виключно за наукові дослідження.

Стався скандал - астронавт США посварився з екіпажем. Джеррі Ліненджер закрився в окремому модулі, не йшов на контакт і окремо харчувався. Він перестав виходити на зв'язок навіть зі своїми! Упродовж тижня в НАСА не було найменшої інформації від американського посланця до зірок.

А коли, нарешті, там отримали звістку, то були спантеличені. Астронавт видав таке: "Орбітальна станція вкрай небезпечна. Прошу мене звідси терміново евакуювати. Наступного члена екіпажу посилати не варто. Нехай росіяни спочатку наведуть тут порядок"...

Василь Циблієв, Джеррі Ліненджер і Олександр Лазуткін. Фото: Roscosmos/NASA/SpaceFacts

"Як блекоти об'ївся"

А от Циблієва сміливо можна назвати найстресостійкішим космонавтом - він був спокійний і холоднокровно віддавав команди навіть тоді, коли здавалося, що це кінець. Щоправда, стрес, мабуть, накопичувався і давав про себе знати під час сну.

Космонавт Олександр Серебров, який був членом екіпажу разом з Циблієвим під час іншого польоту, згадував про колегу: "Василь поводився іноді уві сні так, ніби блекоти об'ївся: шумів, метушився, виробляв ногами кульбіти. Виявляється, йому снилися абсолютно приголомшливі, феєричні, непередавані сни. Перекласти їх він взагалі не міг. Стверджував лише, що нічого подібного в житті не бачив. Там, у космосі, справді, часом і не зрозумієш, де сон, а де дійсність"...

Цей політ, яким керував Циблієв, увійшов в історію космонавтики як "політ смертників", які майже не мали шансів, але вижили.

Евальд Райнхольд, Василь Циблі і Олександр Лазуткін. Фото: spacefacts.de

Курйоз: свиня на орбіті

11 жовтня 2007 року на Байконурі відбувся запуск чергового космічного корабля. Американський астронавт-дублер Едвард Майк Фінк на святковому фуршеті поцікавився у Василя Васильовича Циблієва (він був уже керівником Центру підготовки космонавтів), показуючи на бутерброд:

- Тут сало?

І після ствердної відповіді, підморгнувши, ткнув пальцем в небо:

- І там сало є!* Чи могла колись подумати свиня, що побуває в космосі?

Василь Васильович на жарт відповів жартом:

- Індикатор невагомості - біле сало пустелі...

*На борту космічних кораблів уся їжа - з тюбиків, пакетиків, баночок. Але Циблієву вдалося пронести на борт улюблені з дитинства чорний хліб і сало.

З досьє Василя Циблієва

Народився 20 лютого 1954 року в с. Оріхівка Кіровського району, Крим. Закінчив Харківське вище військово-авіаційне училище льотчиків, Московську військово-повітряну академію, а також Інститут інженерів авіації і космонавтики.

Служив командиром ланки 161 авіаційного полку в Одеському військовому окрузі. Як один з найкращих льотчиків в 1984 році був направлений на навчання у військово-повітряну академію імені Гагаріна на командний факультет. Закінчив з відзнакою і був відібраний на посаду кандидата в космонавти...

Брав участь у двох космічних польотах. Загалом перебував на орбіті 1 рік 16 днів 15 годин 53 хвилини 3 секунди. З них у відкритому космосі - 19 годин 14 хвилин.

Відзначений двома медалями НАСА "За освоєння космічного простору" та "За громадські заслуги".

Це він є автором висловлювання, що стало крилатим: "Старт космічного корабля - найпрекрасніша опера в світі".

Фото: NASA
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту