Фото надане прес-службою співачки.

Зірка "Голосу країни" Оксана Муха: "Навіть росіяни дякують мені за українські пісні"

Львів’янка прийшла на проект, щоб розповісти людям про Квітку Цісик - єдину співачку з українським корінням, голос якої оцінили американські кіноакадеміки.

Її пісня "Ти осяюєш моє життя", яку Квітка виконала у 1978 році, виборола "Оскар". Але так сталося, що цю нагороду отримала інша співачка. В інтерв'ю "Йоду" Оксана розповіла про знайомство з родиною легендарної Квітки, співпрацю зі своїм тренером Dan Balan та багато іншого.

Оксана Муха – учасниця дев'ятого сезону "Голосу країни" та справжня рекордсменка проекту. Відео її виступів набрало кілька мільйонів переглядів, а спільний номер з Михайлом Димовим побив рекорд по переглядам на офіційній сторінці проекту у Фейсбуці. Всі її запам’ятали ще на "сліпих прослуховуваннях", коли Оксана виконала пісню з репертуару легендарної Квітки Цісик "Де ти тепер".

Фото надане прес-службою співачки.

"Слухаючи ці пісні, люди на якийсь час забувають, що є війна"

- Оксано, ви вже давно на сцені, вас добре знають у Західній Україні. Чому наважилися прийти на "Голос країни" тільки тепер?

- Колись я хотіла піти на "Голос країни", але тоді мені забракло стимулу. Але навесні 2018 року я відпрацювала на Західній Україні 20 концертів, присвячених пам'яті Квітки Цісик. І я зрозуміла: цю співачку треба людям відкривати якнайширше, бо її насправді далеко не всі знають. Тому я і прийшла на проект.

- Чи очікували, що реакція буде саме такою? Загальна кількість переглядів відео з вами - кілька мільйонів. Вам пишуть з багатьох країн, в тому числі з Росії…

- Цим я завдячую "Голосу країни". Продюсери телепроекту дали змогу виконати цю пісню та настільки гідно все подали.

Найбільше мене тішить, коли пишуть: "Я сама з Росії, але стою на колінах перед землею, яка народжує такі таланти". Військові дякують за те, що відкрили для себе таку виконавицю. Пишуть, що слухаючи ці пісні, вони на певний час забувають, що є війна.

- А негативна реакція була?

- Люди, які мене люблять, думають, що мою пісню люблять усі, але це не так. Треба ще багато працювати. Я вважаю, це моя місія. Можна підлаштовуватися під формат, але це не про мене. Я вважаю, що ми самі маємо формувати смаки аудиторії. Хочу співати пісню, як я її відчуваю.

"Вибір Dan Balan - це абсолютно імпульсивне рішення"

- Ви справді не були знайомі ні з ким з тренерів?

- Ні (ніяково усміхається). Але й у мене не було пріоритету, до кого з тренерів я б пішла. Я про це не думала. Просто тоді залишилися Dan Balan  і Потап. Потап дуже мене підтримував: він добре знає, хто така Квітка і хотів запросити до себе в команду. Але я відчула тепло, яким просто повіяло від Dan Balan. Це було абсолютно імпульсивне рішення.

- Якщо не всі українці знають Квітку Цісик, мабуть, і Dan Balan про неї не чув?

- Так, він не знав її та українських народних пісень, але зараз ще більше знайомиться з українською культурою. Для мене велика честь переконати такого виконавця, як він, що українська пісня - неймовірна.

Коли ми готувалися до вокальних боїв, я наспівала йому масу пісень різними мовами. Але Dan категорично сказав: "Та не треба! Які французькі, які англійські? Коли вона співає українською, тоді створюється магія, в яку я вірю!" Тому я дуже вдячна йому за таку можливість.

- Як вважаєте, чому українські традиційні пісні зараз краще сприймають за кордоном, ніж у нас?

- Це якийсь парадокс. На мої концерти у Польщі, Канаді, Данії, Америці приходить не тільки діаспора, а й іноземці. Вони кажуть: "Я не зрозумів слів, але все відчув". Наприклад, є нації, які славляться своїми танцями або карнавалами та проносять це через роки. А ми, українці, багаті своєю піснею. Хто нас має любити, як не ми самі? Українська нація роками виховувалася в стилі: "Ти нічого не вартий". Ми теж маємо бути впевнені в собі та самодостатні. Це приходить з часом.

"Для сім’ї моя участь у шоу - це катастрофа"

- Більшість учасників "Голосу країни" - початківці. Ваш вокальний досвід вочевидь вам допомагає. А що навпаки - заважає?

- Шоу - це бій. Відчувається шалена напруга та боротьба. Це те, що часом вибиває мене з колії. Я звикла давати двогодинні сольні концерти. На них приходить мій слухач, і це моя тиха розмова. А на шоу в тебе є лише півтори хвилини. І за цей час ти маєш встигнути розказати все. Наразі вдавалося, далі, сподіваюся, не підведу.

Фото надане прес-службою співачки.

- Чи плануєте якісь експерименти в проекті?

- Думаю, все вирішиться цієї неділі. Якщо це буде мій єдиний прямий ефір, буду задоволена, що саме з цією піснею залишу проект. Якщо пройду далі, тут почнеться "здача крові". Дуже складно вибрати пісню. Мені пощастило, що і Dan Balan, і музичний продюсер Руслан Квінта боряться, щоб ти був органічний з тим, що ти співаєш.

- А як відреагувала на участь у шоу ваша родина?

- Для нашої сім'ї - це катастрофа (сміється). Я - не та жінка, у якої є домогосподарка, куховарка та лімузин. У мене є син. Живемо з моїми батьками. Вони пенсіонери і працюють, тому якщо треба поїхати на тиждень - це дуже важко. Ми складаємо чіткій розклад. І тут раптом є дзвінок. І все летить шкереберть. Я пропустила у Львові концерт пам'яті Володимира Івасюка через зйомки. Це непросто, але я не шкодую - це дуже цікавий період у моєму житті.

Оксана та її родина під час перегляду "Голосу країни". Фото з архіву співачки.

- Скільки років вашому сину?

- Десять. Під час останньої поїздки на зйомки "Голосу країни" я пропустила його день народження. Спочатку він дуже засмутився, а потім сказав: "Ну добре, мамо, відсвяткуємо, коли повернешся. Прийняв таке мужнє рішення.

- На сліпих прослуховуваннях це він вас підтримував?

- Так. На "сліпі" їздив з моєю сестрою. А наступного разу почав вередувати: їду - не їду. Та потім моя мама сказала йому дуже важливу річ: "Якби тато міг, він би поїхав. І підтримав маму. А ти зараз один. Тому ти маєш поїхати та її підтримати". Тоді він сказав: "Добре".

Оксана з сином. Фото з особистого архіву співачки.

"Квітка Цісик зрідка була сумною"

- Сьогодні (розмова відбулася 4 квітня) день народження Квітки Цісик. Ви добре знайомі з її родиною, вони вас підтримують. Можливо, розповідали про неї щось невідоме широкій аудиторії?

- Її двоюрідна сестра Майя казала, що вона була надзвичайна у спілкуванні - відчувалася дуже сильна увага та зв'язок. Завжди усміхнена, радісна. Зрідка була сумною. Ще мене вразило, які теплі стосунки вона зберегла зі своїм першим чоловіком Джеком. Навіть після розлучення він продовжував робити для неї аранжування. Яка повага одне до одного та до творчості мала бути!

Оксана та двоюрідна сестра Квітки - Мая. Фото надане прес-службою співачки.

- Квітка Цісик була номінована на "Ґреммі" за свої українські альбоми, але нічого на них не заробила. Хоча вклала у запис 200 000 доларів...

- Є її розмова, яку в 1990 році у США записав скрипаль Кирило Стеценко. Вона давала інтерв'ю з тримісячним сином на руках. Я запам'ятала фразу: "Ми всі тут за океаном дуже переживаємо, чим  можемо допомогти Україні. І я вирішила: можу послати українську пісню в світ і зробити це так добре, як я вмію. У мене є така можливість". Тому вона зробила ці два альбоми. На жаль, вони не продавалися так добре, як їй хотілося, адже вона планувала знову вкласти ці гроші в творчість. А вона не була концертною виконавицею.

- Чому?

- Вона була студійною співачкою (у 80-ті Квітка Цісик - одна з найвідоміших та найдорожчих в США співачок рекламних джинглів. Її голос звучав у рекламі Ford, Coca-Cola тощо. -  Авт). Це дуже різні речі. Їй був потрібен певний стан, в якому вона могла себе відкрити, а її райдер був дуже вимогливим. Вона хотіла давати концерти, але прагнула звучати, як на студії. Там людина чує себе ідеально. І після великого студійного досвіду, сприймати концертний звук дуже важко. А мені, наприклад, навпаки потрібен слухач, щоб я відкрилася.  

Але це не все. Майя казала, що Квітка була не публічна особа. Дуже скромна. Ще у 70-ті роки була скандальна ситуація з "Оскаром" за пісню "You Light Up My Life" ( "Ти осяюєш моє життя") до однойменного фільму. Премію отримала виконавиця Деббі Бун, хоча саме голосом Квітки був озвучений весь фільм. Її навіть з титрів вирізали через те, що вона не захотіла бути з режисером. І вона не порушувала ні скарг, нічого. Вона була сама творчість. Не влазила в жодні скандальні  речі.

Її двоюрідна сестра Майя та син Квітки – Ед-Володимир - такі ж. Записати відео на мою підтримку для "Голосу країни" - для них було дуже непросто. Цієї неділі ми почуємо, як Едді дякує всім, хто пам'ятає його маму. Це буде перший публічний коментар на українському телебаченні.

Фото надане прес-службою співачки.

- Це означає, що родина Квітки вам дуже довіряє?

- Я ніколи не сподівалася, що познайомлюся з Майєю та Едді. Просто доля нас звела на одному фестивалі неподалік Нью-Йорка. Це був теплий контакт. Дуже зворушливо мати від них таку довіру. Думаю, тільки про те, щоб я їх не ранила і не підвела. Дуже часто ім'ям Квітки користуються не зовсім добрі люди. Це для нас вона герой, який змусив пишатися українською піснею, а для них це відкрита рана, яка ніколи не загоїться. Зараз її чоловік передав в Україну ліцензійні диски з її піснями. За радянських часів її касети були заборонені, тому ми всі їх просто переписували. А тепер ми можемо купити їх, щоб віддячити цій родині за все, що вони зробили для України та українців.

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту