Режисер фільму про Голодомор "Ціна правди": Історія чесного журналіста зараз актуальна, як ніколи

День пам'яті жертв Голодомору цього року припадає на 23 листопада. А 28-го в український прокат виходить фільм "Ціна правди", який розкриває трагедію очима британського журналіста. Режисер картини, Агнешка Голланд, поділилася з "Йодом" історією створення фільму.

Фільм знято на основі реальних подій

Гарет Джонс (у фільмі його грає Джеймс Нортон) став першим закордонним журналістом, який розповів Заходу правду про ситуацію в Україні та Радянському союзі початку 1930-х років. Саме статті Джонса надихнули Джорджа Оруелла на написання знаменитої повісті-притчі "Колгосп тварин" ("Animals Farm"). 

Гарет вільно володів російською мовою, тричі відвідував СРСР. Після перших двох поїздок він зрозумів, що ситуація з голодом в Союзі трагічніше, ніж це подавали в газетах.

У вересні 1932-го, в одному з листів впливовому американському колезі та піарнику Айві Лі, Гарет розповідає про справжні масштаби голоду в Союзі, акцентуючи увагу на Україні: 

Урожай провалений і цієї зими, ймовірно, мільйони людей голодуватимуть. Нині в Україні голод .

Ситуація не давала Гарету спокою. І в 1933 році він повертається в СРСР. Його мета - проїхати по країні, щоб на власні очі побачити голод.

Попри те, що іноземцям було заборонено в'їзд в Україну, у Гарета вийшло купити квитки на поїзд і виїхати з Москви, видаючи себе за звичайного "радянського громадянина". За три тижні він був в Україні, на Кубані і Поволжі.

Він вів детальний щоденник під час поїздки, а повернувшись, написав резонансні матеріали про Голодомор. Тільки не всі західні колеги та інтелігенція хотіли чути правду - його слова одразу спростували декілька журналістів. Головним критиком був керівник московського бюро The New York Times Уолтер Дюранті (його у фільмі грає Пітер Сарасгаард).

Щоби дізнатися більше про створення фільму, ми зв'язалися з його режисером Агнешкою Голланд з Польщі, яка відома за такими картинами, як "Європа, Європа", "Як Бетховен", "1983", а також вона зняла декілька епізодів серіалу "Картковий будиночок".

Журналіст Гарет Джонс. Фото зі сторінки Facebook "Ціна правди"

Нам варто частіше говорити про чесних журналістів

- Світова прем'єра цього україно-польсько-британського фільму відбулася на Берлінському кінофестивалі майже рік тому - 10 лютого. "Ціна правди" отримала дуже позитивні відгуки. Чому ця картина, що розповідає історію 86-річної давнини, так резонує з аудиторією і зараз?

- Історія Гарета зараз актуальна, як ніколи. Нам варто частіше говорити про чесних журналістів. На мою думку, люди втомилися бути розділеними постправдою і маніпуляцією різних медіа.

Режисер картини Агнешка Голланд. Фото зі сторінки Facebook "Ціна правди"

- Яке місце у фільмі приділено журналістиці, питанням достовірності інформації та свободи преси?

- Одне з центральних. Не менш важливе питання, яке ми ставимо собі - що означають для нас засоби масової інформації? Що таке свобода ЗМІ? Що таке чесність ЗМІ? Що таке фейки? Що таке альтернативна реальність? Що собою являє пропаганда, яку дуже легко поширити в розділеному на частини світі?

І що далі ми просувалися з цим фільмом, то більше й більше цих питань, на жаль, ставали актуальними. Я вважаю, ми не можемо мати демократію без вільних ЗМІ. Предмет фільму став для мене буквально відчутним, таким, про який потрібно розповідати і говорити.

У фільмі ми намагалися показати боягузтво політиків, корупцію ЗМІ, байдужість громадськості, суспільства. Це те, що відчиняє двері для жахів, які ми бачимо на екрані, і це те, що сталося в ХХ столітті.

Тому причиною, чому я вирішила розповісти цю історію була не тільки моральна, а й політична.

Кадр фильму "Ціна правди". Фото: futurefilm.fi

Злочин, за яким стояв режим і конкретні люди

- Як ви потрапили в цей проєкт? Чому саме ви - режисер "Ціни правди"?

- Я отримую багато сценаріїв про злочини ХХ століття. Бо я стала таким собі фахівцем з таких питань серед режисерів. І тривалий час я просто не хотіла читати жоден з них, не хотіла повертатися до таких історій і того світу. Адже це дуже болісно.

Цей сценарій надіслала мені Андреа Халупа (відома американська журналістка українського походження. - Авт.). Я просто зазирнула на секунду, прочитала трохи - і вже не могла зупинитися, ця історія мене одразу захопила.

Якимось чином цей текст наблизився до дуже болючої, важливої теми, а оповідь історії була дивно чіткою, потужною і незвичайною. Це переконало мене, що історія варта того, щоб її розповісти.

Я вважаю, що Голодомор - це один з найстрашніших злочинів ХХ століття, за яким стояв режим і конкретні люди.

Про це мало відомо і я відчула, ніби примари жертв цього злочину закликають звернути на них увагу. Я відчула моральний обов'язок, коли прочитала про Гарета Джонса.

Фото зі сторінки Facebook "Ціна правди"

- Яким він був?

- Гарету тоді було 27-28 років. Це молодий журналіст з Уельсу. Він був дуже начитаним, добре освіченим, яскравим, з великими політичними інстинктами. Трохи наївним, але дуже сміливим. Він мені одразу імпонував.

Кадр фильму "Ціна правди". Фото: imdb.com ("Гарет Джонс")

Знімали в справжньому українському селі

- Частина зйомок відбувалась в Україні?

- Так. Від початку я знала, що найскладнішою буде частина про Україну. Але знімати саме там було для мене дуже важливо. Тому я багато думала про те, як показати Україну, голодомор і не бути занадто натуралістичною: уникнути порнографії насильства чи порнографії страждань. Як знайти точку зору Гарета й водночас уникнути "туристичної" точки зору американських і британських журналістів. Як зробити героя частиною реальності.

Зйомки історичного трилера "Ціна правди" тривали 41 день. 14 з них проходили в Україні – в Харкові, Києві, Київській та Чернігівській областях, 18 – у Польщі, а 8 – у Шотландії.

- Як готувалися до зйомок? Спілкувалися з очевидцями Голодомору?

- На півночі України ми знімали в справжньому селі. І там я познайомилася з літньою жінкою, яка пам'ятає Голодомор. Ця зустріч була для мене особливою - вона допомогла мені краще зрозуміти те, що сталося й передати емоції і ситуацію на екрані...

Консультантом проєкту б Тімоті Снайдер - американський історик і письменник, професор Єльського університету. У своїй монографії "Криваві землі: Європа між Гітлером і Сталіним" він обґрунтував тезу про те, що радянський і нацистський режими знищили близько 14 млн жителів на території України, Польщі, Білорусі, Прибалтики і в західних областях Росії.

Кадри фильму "Ціна правди"
Фото: imdb.com ("Гарет Джонс")
Фото: imdb.com ("Гарет Джонс")
Фото: futurefilm.fi
Фото: futurefilm.fi
Фото: futurefilm.fi
Єгор Бахарєв
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту