Режисер "Мишоловки для кота": 7 з 10 володарів джек-потів закінчують дуже погано

На каналі 1+1 відбулася прем'єра нового серіалу від авторів "Кварталу 95" - "Мишоловка для кота". Це перший детектив Студії, яка зуби з'їла на виробництві комедій.
Над фільмом працювали більше року.

Чому "квартальники" зважилися спробувати себе в новому жанрі і як знімали 12-серійний детектив - Йод.media розповів режисер фільму Михайло Савін.

Запис інтерв'ю довелося переносити двічі: Савін був зайнятий роботою з постпродакшеном, приймав звук. І це, коли щодня крутилися трейлери в інтернеті і проморолики на ТБ, лише за 3 дні до оголошеної прем'єри.

- Михайло, скажіть, ситуація, коли до виходу першої серії на екран залишилися години, а ще не все здано - це нормально?

- Покращувати можна до нескінченності. І людина, якій не байдужі результати її творчості, завжди хоче це зробити. І що більше часу до прем'єри, то людина спокійніше. Що менше часу - то частіше хочеться щось доточити, змінити на краще.

Хочеться, щоб усе було абсолютно добре. І, на мою думку, це вдалося. Все, що зроблено нами, зроблено з великою любов'ю до професії та українського глядача.

- Де і коли дивитися фільм?

- На каналі 1+1 виходять по 2 серії щовечора з понеділка по четвер, 2-5 березня. У неділю, 8 березня, "марафоном" показують повтори перших 8 серій, починаючи з 11:50. Заключні серії (по 2 на день) - у вівторок і середу, 10 і 11 березня.

Разом - усі 12 серій. Спробуємо розповісти нашу нетривіальну історію. Чому я вважаю її такою? Це не просто "кіножуйка" про "ментів", "оперів".

Ідея: на трьох героїв впали величезні гроші

- Про сюжет не питаю, все одно не розкриєте деталі. У чому ідея фільму, а також - як і коли вона з'явилась?

- Спочатку ідею запропонували Андрій Петрович Чивурін і Чингіз Мазінов з "Drive Production" - це наша братська креативна компанія.

Перша думка, яка відвідує людину, яка бачить рекламу величезних джекпотів, і мріє: "От би я зірвав!" Але, як показує світова статистика, близько 70 відсотків власників джекпотів, що несподівано звалилися на них, закінчують дуже погано. Хтось спивається, хтось знищує своє життя наркотиками. І тільки троє з десятьох зберігають обличчя.

З міркувань на тему: що таке гроші, наскільки вони важливі в нашому меркантильному світі та чи є вони метою або все-таки засобом її досягнення - так і з'явилась ідея фільму. На трьох людей, які не готові, не очікували - на них впали величезні гроші. І ми побачимо, чи готові вони ними розпоряджатися.

Це відкрита форма детектива, де одразу зрозуміло "who is who": хто - хороший, хто - поганий. Звісно, від початку до закінчення історії люди змінюються, ми їх бачимо різними, зважаючи на різні обставини. І за ними просто буде цікаво спостерігати в контексті того, як гроші можуть радикально змінити погляди людини, поведінку, її ставлення до життя, рідних і всього, що оточує. Власне, про це й картина.

Ролі героїв, що зірвали джек-пот, виконали Дмитро Суржиков - журналіст, Тетяна Коновалова - вчителька, Костянтин Темляк - студент.

Ситуація: "Нашого кіно, у порівнянні із західним, не існує"

- Підглядали у когось із "метрів" нехай не загальну ідею, та хоча б ходи?

- Ні, не грішимо таким. Я нормально ставлюся до наслідування, не до плагіату - це абсолютно різні речі).

З наслідування починається будь-яка творчість.Тобі подобається якийсь режисер, драматург - ти хочеш на нього бути схожим. Але якщо правильно ставитися до своєї професії, то потрібно робити те, що саме ти хочеш сказати, пояснити. Тож наслідування, може, хтось і побачить, але плагіат - точно ні.

Я дуже багато дивлюся найрізноманітніших фільмів, нових проєктів, навіть не на тиждень, а на добу. Здебільшого, це західне кіно. Бо коли кажуть - наше кіно відстає, то я з цим не згоден.

Ми не відстаємо - нас не існуєи 😤 у порівнянні із західним кінематографом. У нас ще не було Великого вибуху, я зараз не про майже однойменний фільм.

Так, була сильна радянська школа режисури, але, на жаль, ми там і залишилися. А час іде і все змінюється - люди, швидкість життя.

Так, усі наші улюблені актори - Ніколсон, Траволта, Аль Пачіно - всі вони працювали за системою Станіславського. Але вони взяли з неї все найкраще - і пішли далі.

А наше кіно далі поки що не йде, на мій погляд. У нас обставини перемогли креатив.

Кажуть, немає українських акторів, немає оригінальних фільмів і програм на телебаченні. Але головна проблема в іншому: у нас просто не дуже люблять працювати, не дуже люблять свою професію.

Якщо дивитися наші канали без звуку, то ти бачиш одні й ті самі обличчя, картинки, мізансцени. Ні режисери, ні кастинг-директори не люблять шукати нові обличчя. І це велика проблема.

Люди перестали творити, перестали літати на своєму робочому місці. А ця робота вимагає бажання творити й літати.

Дмитро Суржиков (у нього - одна з головних ролей) і Дар'я Петрожицька.

- Чому з усіх жанрів вибрали саме детектив?

- По-моєму, Чарлі Чаплін сказав: "Змусити людину плакати набагато простіше, ніж змусити сміятися". І комедія - набагато складніший жанр, ніж драма, пригоди, жахи. Але в силу різниці нашого менталітету й західного, ми з ними можемо конкурувати сьогодні тільки в комедії, і цей жанр ще якось розвивається в цій країні.

Ми ходили "на поле" комедії і дуже успішно, я вважаю. Але захотілося адреналіну, чогось нового. При цьому ми не йшли наосліп - не можна говорити, що в детективі, комедії або драмі інші закони, ні. Драматургічні закони одні й ті самі.

Було цікаво, чи зможемо ми? І, на мою думку, впоралися за рахунок дуже серйозної підготовки - і творчої, і адміністративної.

Коли я підбирав акторів, і переді мною був вибір: актор з ім'ям, або маловідомий актор, але який дуже хоче (нехай поки що і не впевнений, що може); якщо для першого - це лише одна з робіт, не подія в житті, а другий, повторюю - дуже хоче, то я завжди брав останнього.

І тому, що й була зібрана команда отаких "андердогів", була неймовірна атмосфера на майданчику, всі розуміли, що ми робимо щось нове, і дуже дбайливо ставилися до матеріалу. І люди були готові працювати поза графіком.

Різницю все одно відчули, бо в теорії ми знали, як знімати детектив, але на практиці зіткнулися вперше. Тому нам цікава реакція глядача, але впевнений, що за цей проєкт нам не буде соромно. Він зроблений професійно, спокійно, впевнено, віддихавшись,  розсудливо, з розстановкою.

Мета: фільм про людей і для людей

- Хто грає головного героя?

- У нас немає фокусу на одному-єдиному герої, у нас їх мінімум шестеро. І доля кожного з них абсолютно різна - їх ми і розповідаємо. Глядач може вибрати того, хто більше йому цікавий.

- Кожного з персонажів, так розумію, не можна назвати суто позитивним або негативним?

- Героїчне кіно - в ньому чітко: це чорне, це біле. Або, як у казці: лиходій/богатир. Але в житті все набагато цікавіше, в ньому набагато більше кольорів. Не буває абсолютно хороших людей і абсолютно поганих. І у нас у фільмі немає маніяків-лиходіїв. Ні, всі - живі люди з їхніми слабкостями та силою, які можуть робити і погані, і хороші вчинки, помилятися. Буває симпатія до героя, а буває емпатія, коли ти себе асоціюєш з тим чи іншим персонажем, співпереживаєш йому. Друге - це вищий пілотаж у кіно, і ми дивилися саме в цей бік. 

Тому так, у фільмі немає хороших і поганих - це фільм про людей і для людей.
Трійку олігархів зіграли Євген Ковирзанов, Андрій Романій і Сергій Сипливий (зліва - направо).

Ціна: скромно, але з гумором

- У фільмі є екшн?

- Безумовно. Більше психологічний. Але й не без бійок, погонь. Хоча ми цим не зловживали.

- Але ж це доволі дорого знімати?

- Екшн, так, дорого. Та й узагалі, знімати - дорого. Якщо ви питаєте про бюджет, то він був скромний. Не скажу, що маленький або великий - він був середній. Інша справа, що замахувались ми на щось велике.

Знаєте, мене дуже напружує поведінка деяких наших, скажімо так, працівників кіноіндустрії. Вони дивляться ввечері із сім'єю одне кіно, обговорюють його з колегами. А знімають зовсім інше. І в цьому велика неправда: захоплюватися одним кіно, а знімати інше - нечесно, це вже не творчість.

От ми спробували зробити таке кіно, яке сподобалося б нам самим, яке нам би самим хотілося подивитися ввечері.

Не претендую на термін "новаторство", просто скажу: чесне ставлення до справи. Це те кіно, яке я сміливо можу рекомендувати моїм друзям, щоб разом з ними сісти ввечері та подивитися.

- Чи є у фільмі гумор?

- Звісно. Але не тому, що "Квартал" спеціалізується на гуморі, а тому, що він є в нашому сьогоднішньому житті. Це той запобіжник, який допомагає нам не перегоріти в житті. Тому гумор є і в фільмі - ми це вміємо робити, ми й користувалися цим інструментом. Було б нерозумно не використовувати його в роботі - ми на цьому добре знаємося.

Підхід до роботи: якісне кіно випадково зняти не вийде

Дар'я Петрожицька

- Дар'я Петрожицька примудрялася зніматися одночасно в двох фільмах - у режисера Андрія Яковлєва в "Папіку" (причому, головну роль) і у вас. 

- Даша з категорії артистів, які віддаються роботі повністю. На решту сил я "побудую дачу" або "піду з друзями в басейн" - ні, це не про Дашу. Вона готова працювати від і до, і були моменти, коли вона спала лічені години на добу.

Одного разу, коли у мене була складна нічна зміна, і ми зідзвонювалися з Андрієм, я похвалив її, мовляв, "Даша - така молодчина!" На що Андрій здивувався: "Що, Даша зараз у тебе? Вона ж у мене сьогодні вже складну зміну відбомбила!"

Не знаю, звідки вона черпає сили, але на майданчику вона горіла, літала - видно, що людина творить, а не просто заробляє гроші, славу, "лайкі".
Матерiали по темi
Один з керівників студії "Квартал 95" Андрій Яковлєв - про "Слугу народу", "Папіка", "Сватів" і "Чорнобиль"

- Якби не збіг у часі зйомок "Мишоловки для кота" і "Папіка", у вас у фільмі міг би бути Боклан, який зіграв головну роль у другому фільмі?

- Ні. Стас - фантастичний актор і, теоретично, роль для нього знайшлася б. Але ми не боїмося шукати нові обличчя, і особисто в моєму "дрім касті", в моїй голові, його в цьому фільмі не було.

- З цих нових облич, які зіграли в вашому фільмі, до кого варто придивитися уважніше? Для кого, на ваш погляд, робота в "Мишоловці..." буде великим стартом?

- Я б, не замислюючись, перерахував весь акторський склад картини. І так і треба зробити, щоб нікого не образити - всі молодці. Але окремо я хочу сказати величезне спасибі всім дівчатам-акторкам. Це така потужна ударна сила.

Таня Коновалова - у неї дуже складна роль, але мені було дуже приємно, що є люди, які так ставляться до професії. Я пишаюся, що мав кайф навіть не працювати, а літати з Танею. Те ж саме Віра Кобзар. Спочатку в сценарії її ролі не було, це був образ, який ми з Андрієм Яковлєвим придумали конкретно під Віру.

Ну, й безліч молодих хлопців, яких я знайшов, коли просто приходив на вистави молодих театрів - всі просто неймовірні. Звісно, ризик помилитися був. Але ми дуже ретельно завжди підходимо до підбору артистів і педантично ставимося до роботи. Наприклад, я знаю, що далеко не всі продакшени проводять читки, як ми.

Деякі колеги з кіновиробництва кажуть: "А навіщо збиратися? Це ж - серіал". Я відповідаю: "І що? "Картковий будиночок" - серіал, а в "Грі престолів" усіх зіркових високооплачуваних акторів просто зібрали почитати сценарій разом. І вам це подобається, ви захоплювалися. А коли в Україні таке відбувається - ви дивуєтеся!"

Якісне кіно - це величезна робота. І випадково його зняти не вийде, так не буває.

А ми хочемо робити хороше кіно: скрупульозно підходимо до написання сценарію, до підбору акторів, збираємо їх, читаємо разом - парні, потрійні, загальні читання.

Побачити артиста на майданчику - і здивуватися "Кого ви мені привели?" - такого не могло бути в принципі. Принаймні у компанії "Кіно Квартал". Адже ми любимо свою роботу і ставимося до неї чесно. І вищі сили не можуть цього не бачити і не допомагати нам. 

Глядач дасть, звісно, свою оцінку - має на це право, але, думаю, все буде добре. Загалом, я щасливий, що мені довелося попрацювати з хорошими людьми у хорошому проєкті.

Матерiали по темi
Детектив від студії "Квартал 95" - творці розповіли 10 цікавих фактів про новий серіал

- Фільм закінчено? "Мишоловки для кота-2" не буде?

- Так, фінал закритий. Хоча, апетит приходить під час їжі, і, як знати, може, він прийде і глядачеві? У будь-якому разі, ми все розповіли, поставили крапку. Але, може, захочемо "перетворити її на три крапки", але це вже залежить від обставин - на цю мить фінал закритий.

Бонус: "Паразити", "Джокер" та інші

Михайло Савін

- Декілька питань про актуальне. "Паразити" справедливо отримали "Оскар" за найкращий фільм на ваш погляд?

- Я вболівав за іншу картину. Мені страшенно сподобався "Джокер". Не тільки через Хоакіна Фенікса, який, безумовно, заслужив "Оскар" за найкращу чоловічу роль - 100 відсотків. Але це ще і найпотужніша та соціально значуща картина: люди, наше сучасне суспільство, прийшли в кінотеатр - а їм показали дзеркало. І вони побачили себе.

І це - найвищий пілотаж для режисера, який робить з маргінала-соціопата протагоніста, а суспільство - антагоністом. Люди бачать у цьому фільмі, які вони є сьогодні.

Скажу так: мені "Паразити" подобаються, але, на мій погляд, їм було б достатньо "Оскара" за найкращий іноземний фільм.

Думаю, втрутилася політика. Тому що не відзначити Скорсезе, Тарантіно і Філліпса за "Джокер" - тоді треба віддати якійсь "третій силі". Я особисто не дуже люблю фільми Тарантіно (виняток - "4 кімнати" та "Кримінальне чтиво"), але це особисто моя естетика і я свою думку в жодному разі не нав'язую нікому. Я можу й помилятися. І я розумію, що таке може багатьом подобатися. Але мені - не дуже.

Я страшенно люблю режисера Скорсезе, але мені не сподобався його останній фільм. У мене склалося враження від "Ірландця": зібралися класні мужики-артисти, "олдскульні", і їм було так добре разом, що вони взяли - і зняли "повний метр" на 3 години 40 хвилин. Але це, підкреслю, особисто моя думка.

Тому краще вже "Паразити" в такому разі - отут я з кіноакадеміками згоден.

Фото: kvartal95.com

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту