Ілюстрація: Таша Шварц

Учитель голлівудських зірок з Тернопільщини

Лі Страсберг (Ізраїль Барухович Штрасберг) - актор, режисер, продюсер, педагог, засновник легендарної акторської школи - Театрального інституту Лі Страсберга в США.
У мене є лише одна кар'єра, якій я присвятив усе своє життя, - це вивчення механізму талановитої гри
Лі Страсберг

Грати себе, а не роль

Своїх успіхів Лі Страсберг досяг виключно завдяки креативному підходу до підготовки акторів, який найменували лаконічно "Метод" (The Method). Два головні його принципи – постійна імпровізація та безвідмовна емоційна пам'ять. Якщо з першим усе зрозуміло, то другий і досі є предметом шалених дискусій. 

За Страсбергом, актор повинен не грати, а жити перед камерою, причому так, щоб емоції брали гору над текстом - шляхом асоціації зі справжніми подіями свого минулого. Плюс рухи: вони теж мають "грати між рядків".

Лише так, вважав містер Лі, можна досягти внутрішньої правди персонажа. Що, по суті, відкриває шлях до нескінченного самовдосконалення. 
Фото: strasberg.edu

Критики "Методу" наголошують: зловживання "психологічною складовою" може бути небезпечним для здоров'я. Адепти Страсберга, навпаки, вважають це виходом на найвищий щабель творчості.

Звучать і переконливіші аргументи. Насамперед, згадують тих, хто закінчив Інститут Лі Страсберга, а це – далеко не найгірші представники Голлівуда: Мерілін Монро, Аль Пачіно, Джейн Фонда, Дастін Хоффман, Джеймс Дін, Роберт де Ніро, Марлон Брандо, Міккі Рурк, Анджеліна Джолі

На премії "Оскар", "Тоні", "Еммі" номінувалися або отримали їх 128 вихованців метра. Та й сам Лі Страсберг був номінантом на "Оскар" за роль другого плану в культовому фільмі "Хрещений батько-2" (1974 рік), де зіграв головного антагоніста – гангстера-інвестора Гаймана Рота.

Фрагмент з фільму "Хрещений батько-2" з Лі Страсбергом:

Спадкоємець Мерілін Монро

Лі Страсберг і Мерілін Монро були близькими друзями. Попри те, що був значно старшим, режисер на два десятиліття пережив свою приятельку. Таємниця ж заповіту акторки, що пішла з життя 1962 року, донині не дає спокою найдопитливішим.

Чому Мерілін залишила дві третини своїх багатомільйонних статків саме "другові Лі"?

Відповідь лежить на поверхні: на знак вдячності за уроки наставника, якого обожнювала.

Проте існує й інша думка. 

Мовляв, застосовуючи свій "метод поринання", Лі Страсберг з дружиною та акторкою Паулою упродовж сімох років маніпулювали секс-символом Америки. Доки та не склала щедрий заповіт.

Біограф режисера Річард Шикель сказав: "Страсберг чудово розумів, що його власне акторське майбутнє доволі обмежене - адже він був малосимпатичним коротуном". Та, безсумнівно, великим педагогом.

Фото: strasberg.edu

Лі Страсберг веде навчання акторів. Відео з архіву його Театрального інституту. 

Цікаві факти

 • Лі так і не закінчив школу, покинувши її 1918 року після смерті старшого брата через грип. Юнак дуже важко переживав цю сімейну втрату та страждав на депресії.
 • Спочатку театр був для Страсберга лише хобі, яке не приносило ані цента. Щоб заробити на життя, він паралельно працював дрібним офісним помічником, зокрема у фірмі, яка займалася продажом перук. 
 • Мало кому вдавалося вступити до Інституту Страсберга з першої спроби. Джек Ніколсон з’являвся на прослуховування 5 разів, Дастін Хоффман – 6, а Гарві Кейтель - 11.
 • Цікавий збіг обставин: повторне розслідування смерті Мерілін Монро здійснили у рік смерті Лі Страсберга, 1982 рік.
 • Джеймс Дін: "Театральна школа Лі Страсберга - найчудовіша штука, яка тільки може статися в житті актора".
 • За день до смерті режисера ввели до Зали слави американського театру.
 • На честь 100-річчя легендарного педагога (2001 рік) Фонд акторів організував святкові заходи. Серед іншого - одну з вулиць Нью-Йорка (в районі Інституту) було перейменовано на авеню Лі Страсберга.
 • Син легендарного батька - Джон - розробив власну концепцію підготовки акторів під назвою "Органічний творчий процес".
 • Інститут Страсберга закінчила сучасна голлівудська акторка з України Іванна Сахно, яка знялась у стрічках "Тихоокеанський рубіж: Повстання" та "Шпигун, який мене кинув" (обидві 2018 року).
 • Дослідники творчості Страсберга зазначають, що той розробив "Метод", вивчаючи систему Станіславського, який також пов'язаний з Україною – його дід носив прізвище Олексієнко, переїхав з Києва до Москви, ставши Алексєєвим (прізвище Станіславського при народженні).
 • Страсберг був одружений тричі та мав від цих шлюбів чотирьох дітей. Офіційною спадкоємицею голлівудського педагога після його смерті стала третя дружина – Анна. Навесні 2019-го їй виповнилося 80 років, вона є художнім керівником в Інституті Страсберга в Нью-Йорку та Лос-Анджелесі. 

З досьє Лі Страсберга

👶 Народився 17 листопада 1901 року в селі Буданів Теребовлянського району Тернопільської області. Разом з батьками у семирічному віці емігрував до США. 

👨‍🎓 Навчався в Американському лабораторному театрі. 

🧑 Був актором невеличких нью-йоркських театрів (1925-1931), помічником режисера театру «Гілд», одним з фундаторів театру "Груп-театру" (1931-1937), режисером низки бродвейських театрів (1937-1948), режисером та директором нью-йоркської Школи акторської майстерності Actors Studio (1948-1966), керівником лос-анджелеської Actors Studio West (1966-1969), засновником Інституту театру і кіно Лі Страсберга (1969-1982).

☝ Лауреат Пулітцерівської премії за постановку п’єси Сідні Кінгслі "Люди в білих халатах", 1933 рік.

☝ Приз Венеціанського кінофестивалю за роль у картині "Піти красиво", 1980 рік.

Фото: strasberg.edu

🧑 Доробки: актор – 9 ролей, грав самого себе – 15 разів, сценарист, режисер, художник – по одному разу, не зазначений у титрах – у трьох стрічках.

😥Помер 17 лютого 1982 року в Нью-Йорку, США. 

☝ Пам’ятник Страсбергу встановлено на території Театрального інституту його імені. На честь Лі випущена поштова марка.

Анекдот на тему

На шикарній віллі голлівудської зірки раптово виникла сильна пожежа.

- Швидше викликай кореспондентів телебачення, радіо і репортерів з усіх газет, - наказує господиня покоївці. - І не забудь, будь ласка, про пожежників!

Лавка біля надгробка, де висічено: "Ми прийшли до театру на крилах мрії". Фото: Вікіпедія
😂😂😂
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту