Режисер з-під Тернополя, який був учителем та спадкоємцем Мерілін Монро

Лі Страсберг (Ізраїль Барухович Штрасберг) - актор, режисер, продюсер, педагог, засновник легендарної акторської школи - Театрального інституту Лі Страсберга у США.

Своїх успіхів Лі Страсберг досяг виключно завдяки креативному підходу до підготовки акторів, який нарікли лаконічно "МЕТОД". Два головні його принципи – постійна імпровізація та безвідмовна емоційна пам'ять. Якщо з першим усе зрозуміло, то навколо другого й дотепер точаться шалені дискусії.

Грати себе, а не роль

За Страсбергом, актор має не грати, а жити перед камерою, причому так, щоб емоції брали гору над текстом: шляхом асоціації з дійсними подіями свого особистого минулого. Плюс рухи: вони теж мають "грати між рядків"

Лише так, вважав містер Лі, можна досягти внутрішньої правди персонажу. Що, по суті, відкриває шлях до нескінченного самовдосконалення. 
Фото: strasberg.edu

Критики "МЕТОДУ" наголошують: зловживання "психологічною складовою" може бути небезпечним для здоров'я. Адепти Страсберга, навпаки, вважають це виходом на найвищий щабель творчості.

Звучать і переконливіші аргументи. Насамперед, згадують тих, хто закінчив Інститут Лі Страсберга, а це – далеко не гірші представники Голлівуду: Мерілін Монро, Аль Пачіно, Джейн Фонда, Дастін Хоффман, Джеймс Дін, Роберт де Ніро, Марлон Брандо, Міккі Рурк, Анджеліна Джолі. 

На премії "Оскар", "Тоні", "Еммі" претендували або отримали 128 вихованців метра. Та й сам Лі Страсберг номінувався на "Оскар" за роль другого плану у культовому фільмі "Хрещений батько" (1974), де зіграв головного антагоніста – гангстера-інвестора Гаймана Рота.

Фрагмент з фільму "Хрещений батько-2" з Лі Страсбергом:

Спадкоємець Мерілін Монро

Лі Страсберг і Мерілін Монро були близькими друзями. Попри  велику різницю у віці, режисер пережив на десятиліття свою подружку. Таємниця ж заповіту актриси, що пішла з життя 1962 року, донині не дає спокою найдопитливішим. 

Чому акторка залишила дві третини своїх багатомільйонних статків саме "другу Лі"?

Відповідь лежить на поверхні: на знак вдячності за уроки наставника, якого обожнювала.

Проте існує й інша думка. 

Мовляв, використовуючи свій "Метод поринання" Лі Страсберг з дружиною й акторкою Паулою упродовж семи років маніпулювали поведінкою секс-символу Америки. Доки та не склала "щедрий" заповіт.

Біограф режисера Річард Шикель сказав: "Страсберг чудово розумів, що його власне акторське майбутнє вельми обмежено - адже він був малосимпатичним коротуном". Але, безсумнівно, великим педагогом.

Фото: strasberg.edu

Лі Страсберг веде навчання акторів. Відео з архіву його Театрального інституту. 

Цікаві факти

  • Вступаючи до Інституту Страсберга, Джек Ніколсон з’являвся на прослуховуваннях 5 разів, Дастін Хоффман – 6, а Харві Кейтел - 11.
  • Цікавий збіг обставин: повторне розслідування смерті Мерілін Монро здійснили у рік смерті Лі Страсберга (1982).
  • Джеймс Дін: "Театральна школа Лі Страсберга - найчудовіша штука, яка тільки може статися в житті актора".
  • Син легендарного батька Джон розробив власну концепцію підготовки акторів під назвою "Органічний творчий процес".
  • Інститут Страсберга закінчила сучасна голлівудська актриса з України Іванна Сахно, яка знялась у стрічках "Тихоокеанський рубіж-2" та "Шпигун, який мене кинув" (обидва - 2018).
  • Дослідники творчості Страсберга відзначають, що той розробив "МЕТОД", вивчаючи систему Станіславського, який також має українське коріння. Його дід, що носив прізвище Олексієнко, переїхав з Києва до Москви, ставши Алексєєвим (прізвище Станіславського при народженні).

З досьє Лі Страсберга

👶 Народився 17 листопада 1901 року в Буданові Теребовлянського району Тернопільської області. Разом за батьками емігрував до США у 1908 році. 

👨‍🎓 Навчався в Американському лабораторному театрі. 

🧑 Був актором невеликих нью-йоркських театрів (1925-1931), помічником режисера "Гілд-театру", одним з фундаторів "Груп-театр" (1931-1937), режисером низки бродвеївських театрів (1937-1948), режисером (1948-1951), керівником (1951-1966) нью-йоркської Школи акторської майстерності "Actors Studio", керівником лос-анджелеської "Actors Studio West" (1966-1969), засновником Театрального інституту Лі Страсберга (1969-1982).

☝ Лауреат Пулітцерівської премії за постановку п’єси Сідні Кінгслі "Люди в білих халатах" (1933). Приз Венеціанського кінофестивалю за роль в "Піти красиво" (1980).

Фото: strasberg.edu

💪 Доробки: актор – 9 ролей, грав самого себе – 15 разів, сценарист, режисер, художник – по 1 разу, в титрах немає – у трьох стрічках. 

💀 Помер 17 лютого 1982 року в Нью-Йорку, США. 

🙏 Пам’ятник Страсбергу встановлено на території Театрального інституту його імені; на честь Лі випущена поштова марка.

Анекдот на тему

На шикарній віллі голлівудської зірки раптово виникла сильна пожежа.

- Швидше викликай кореспондентів телебачення, радіо і репортерів з усіх газет, - наказує господиня покоївці. - І не забудь, будь ласка, про пожежників!

😂😂😂
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту