Робота під час карантину: прогноз та поради від кар'єрного консультанта

"Йод" зібрав рекомендації, що допоможуть вам адаптуватися і зберегти цінність на ринку праці.

Через карантин більшість українців або перейшли на віддалену роботу, або влаштували собі вимушені канікули, оскільки їхній бізнес зараз "на паузі", а послуги не затребувані.  

Туристичний бізнес, розваги та заклади громадського харчування - сфери, які відчувають наслідки кризи вже зараз. Проте експерти не поспішають робити висновки та визначати найвразливіші до "коронакризи" професії . Наприклад, уже навіть IT-компанії починають втрачати замовлення від клієнтів, які затягнули паски через майже всесвітній карантин.

Тож важливим є не те, хто ти - офіціянт або айтішник - а твоя індивідуальна цінність на ринку і здатність адаптуватися. А як це зробити - радить кар'єрна консультантка Уляна Ходорівська. 

Час можливостей
Фото: facebook.com/khodorivska

- Зараз ми перебуваємо в ситуації, у якій не були ніколи, - вважає Уляна. - Є люди, які видають дуже переконливі прогнози того, що буде далі - з цифрами, діаграмами і графіками. Але це просто версії. Кожна з них має однакові шанси на здійснення.
Недарма кажуть, що криза - це час можливостей. І такі можливості справді є - саме для тих, хто не заціпенів від страху і може їх побачити. Зняти шори та знайти, на що спертися в цій ситуації. А для цього треба зробити 9 важливих кроків.

Крок перший: визнайте, що це відбувається в реальності

Зробіть спробу не повторювати: "Боже, як таке може бути?!" Логічно, що ми відчуваємо різне: переляк, роздратування, сум. Дайте собі час пережити ці емоції - не варто виганяти себе з них, але, було б добре, і не застрягати надовго.  

Чому люди 60+, які зараз найбільше в зоні ризику, не бояться? Бо вони бачили ще й не таке. У кожного покоління є ситуації, коли дивно, страшно і ніхто не знає, що робити. Але якщо ми існуємо - вони це пережили. І ми теж впораємося. Наше завдання - шукати як. 

Крок другий: відстежуйте свої установки

Якщо вам стає лячно за майбутнє, спробуйте звернути увагу на те, як ви про нього думаєте. Тут корисно відстежувати свої установки. Багато хто повторює: "Попит на все падає. У людей режим затягнутого паска". Що означає: попит на все падає? Ви намагались десь маску купити? Всі продовжують купувати їжу, користуються послугами нянь. Це лише перше, що спадає на думку. Проте це свідчить, що є товари та послуги, які залишаються затребуваними. 

Фрази, які містять слова "всі", "звісно","ніколи" та "ніхто" - це установки, які формують ваше сприйняття ситуації. 

Як ви втримаєтеся на роботі, якщо будете запевняти себе, що зараз усіх звільнять? Ніяк. Просто будете чекати, щоб ваше пророцтво справдилося. 

Крок третій: потурбуйтеся про тіло та емоції

Спочатку подумайте про себе, а вже потім про кар'єру. Якщо вам погано - ви прихворіли, дуже стурбовані й виснажені переживаннями - відкладіть на день-два питання про роботу. Раджу виспатися, смачно поїсти, бути поруч з приємними вам людьми.  

Крок четвертий: придумайте собі план

Подумайте: Як я можу себе убезпечити? Чим можу собі допомогти? План може вам не подобатися, але дасть впевненість: вам та вашій дитині буде що їсти. Ви можете змінити кваліфікацію або поїхати на деякий час у село. Наприклад, був період, коли мені довелося робити і продавати домашній лимонад. І за рахунок цього жила наша родина. 

Сядьте та складіть для себе 16 альтернативних способів заробляти гроші, не важливо - це велика або маленька сума. Вони можуть бути дивними, можуть вам не підходити. Проте ця вправа дозволить вам розкачати власні уявлення про те, як ви можете заробляти. 

Зараз багато хто сидить, вчепившись у чашку та ноутбук і не бачить можливостей навколо. У той самий час перед моїми очима троє знайомих запустили бізнес з виробництва антисептиків, хтось почав пропонувати послуги догляду за дітьми, які через карантин не ходять до школи. Якщо людина не паралізована страхом - вона здатна побачити ці 16 варіантів. 

Крок п'ятий: утворіть спільноту

Краще до кризових умов адаптуються люди, які організували групу, де є взаємоінформування, але спокійне. Знайдіть точку опори й допоможіть одне одному відшукати нові можливості, варіанти, вакансії та способи заробити. 

Крок шостий: подумайте, що зараз відчуває ваш роботодавець

Це доволі нестандартний підхід, але він така сама людина, як і ви. Тільки, крім усього іншого, має знайти спосіб зберегти свій бізнес. Зараз він хоче бачити навколо себе спокійних людей, налаштованих на конструктив, пошук варіантів та ідей. Якщо ваш бос достатньо демократичний - прийдіть до нього зі своїми пропозиціями. 

Крок сьомий: подумайте про власну цінність

Лояльність до роботодавця, "я тут давно працюю" або "вчасно приходжу на роботу" - це не цінність. Знайдіть те, що у ваших послугах веде до клієнтів, грошей, дозволяє компанії залишатися на плаву. На перший погляд, може здатися, що це можуть сказати тільки продажники, але це не так. 

Мій улюблений приклад - це кухарка Тося з фільму "Дівчата". Вона знає свою цінність: якщо всі будуть добре нагодовані - зможуть добре працювати. Визначте ваші сильні сторони - те, що у вас добре виходить. І на них базуйте свої послуги роботодавцю. 

Крок восьмий: як я можу модифікувати свої послуги

Ви можете змінюватися так, щоби бути затребуваними під час кризи. Няні з дитячих садочків пішли працювати приватно. Хтось надає людям психологічну допомогу, хтось - допомагає із закупівлею продуктів. Так, це не кваліфікована праця, але кожен з вас може подумати, які нові послуги він зараз може надавати. Повторюся, криза - час можливостей для тих, хто не паралізований страхом. 

Якщо зовсім важко вигадати щось самостійно - почитайте книгу Барбари Шер "Робота твоєї мрії". Так, вона не про часи кризи, але там дуже кльові ідеї, якими можна надихнутися. Так у вас з’явиться план Б.  

Крок дев'ятий: визначте, яке навчання вам потрібно сьогодні

Не беріться за ті онлайн-курси, які для вас зараз заскладні або ті, які не зможете застосовувати найближчим часом. Обирайте тільки те, що одразу почнете практикувати, бо засвоєна навичка без практики дуже швидко вивітрюється. 

"Мені б хотілося сказати, що все буде добре або я знаю, які спеціалісти найближчим часом будуть затребувані. Проте цього зараз не знає ніхто. Можу сказати одне: якщо ви любите свою професію і те, що робите  - можливості знайдуться. 

Нам всім страшно, що світ змінюється і ми змінимося. Але хороших і поганих змін буде порівну. Нам не буде легко, але ми вийдемо з цього значно сильнішими".

Мені б хотілося сказати, що все буде добре або я знаю, які спеціалісти найближчим часом будуть затребувані. Проте цього зараз не знає ніхто. Можу сказати одне: якщо ви любите свою професію і те, що робите  - можливості знайдуться.  Нам всім страшно, що світ змінюється і ми змінимося. Але хороших і поганих змін буде порівну.
Нам не буде легко, але ми вийдемо з цього значно сильнішими.

Фото: Unplash

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту