Розробник психологічних портретів серійних вбивць: Ці люди відрізняються на хімічному і гормональному рівні

Психотерапевт Спартак Суббота регулярно здійснює рейди по тюрмах, складаючи психологічні портрети ґвалтівників-рецидивістів і серійних вбивць. А потім ділиться своїм досвідом зі слідчими, допомагаючи їм у розкритті особливо тяжких злочинів. Йод.media розпитав "знавця маніяків" про те, хто ці люди і що штовхає їх на найстрашніші злочини.

Навіщо психотерапевту потрібні маніяки

Я не вивчаю звичайних злочинців. Мені цікаві серійні вбивці, які вчинили злочини на ґрунті сексуальної пристрасті. Я дізнаюся, як вони в цілому бачать світ і себе в ньому, і причини, через які вони вирішили вбивати. У науковому світі це називається профайлінг.

Спілкування з вбивцями-рецидивістами допомагає чіткіше вибудувати картину злочину і запобігти подальшим жертвам. Для цього потрібно зібрати якомога більше інформації з вуст в'язнів: як вони вбивали, навіщо, які почуття вони при цьому відчували, що це було - стан афекту або холодної оцінки. Я знаходжу закономірності і даю правоохоронним органам рекомендації, які в майбутньому допоможуть відслідковувати і ловити таких злочинців.

Серійного вбивцю не змінити, але він таким не народився

Злочини, вчинені регулярно, трансформують людину на хімічному рівні, змінюється гормональний фон, триває нейроімунна ендокринологічна перебудова. Відбувається незворотний процес.

Людина, яка неодноразово вбивала, має розлади, що не лікуються:

  • психопатія,
  • гоміцидоманія (гостра потреба у позбавленні людей життя),
  • перверсія (сексуальне збочення, при якому людина збуджується, віднімаючи життя у інших людей).

На жаль, такі злочинці в процесі скоєння насильства "програмуються" на те, щоб убивати. І ніщо не зможе компенсувати їм відчуття, які вони мають у мить розправи над людиною.

Матерiали по темi
"Психоаналіз" масової ізоляції: Порівнювати спілкування онлайн та офлайн - це все одно, що порівнювати секс і мастурбацію

В’язниця змінює всіх по-різному

За ґратами хтось стає більш відкритим і товариським, хтось навпаки закривається і впадає в депресію. Все залежить від особливостей нервової системи людини, її темпераменту і виховання.

У таких установах немає штатного психіатра, який, наприклад, запобіг би суїциду довічно засудженого. Хочеш вішатися? Вішайся. Усім байдуже. Ніхто не зупинить.

Що буде, якщо в тюрму для довічників потрапить несправедливо засуджена людина? Вона не стане серійним вбивцею. 

Так, людина розлютиться на світ, але якщо вона до цього була порядною, то такою все одно залишиться.

Чому серед серійних вбивць так мало жінок

Серед довічників жінки зустрічаються вкрай рідко.

Це пов'язано з тим, що вони більше, ніж чоловіки, контролюються з боку суспільства. До того ж у чоловіків і жінок різний гормональний фон, чоловіки частіше втрачають контроль над собою.

Ще цікавий нюанс: як правило жінки вбивають більш витонченими способами. Наприклад, отруюють. Як кажуть у народі: "фатальна жінка" - 7 шлюбів, і всі чоловіки загадковим чином опинилися у могилі.

"Добрий лапочка", який вбив десятки дівчат

Нещодавно я опитував у СІЗО 7 серійних убивць. Один з них - злочинець, на рахунку якого десятки жертв (показує в своєму телефоні фото усміхненого сухорлявого, непримітного чоловіка років 40-ка. - Авт.). Ось цей - спочатку ґвалтував, а потім вбивав дівчат.

Я знав, що він буде мені брехати, тому удавав, що не вивчав матеріали справи і зовсім нічого в ній не розумію. Він почав тут же розповідати, що опинився у в'язниці випадково, що це якась помилка і його посадили ні за що. Це була дуже майстерна, структурована брехня, продумана до дрібниць.

Цей випадок дав мені зрозуміти, що диявол криється в деталях. Він розповів безліч дрібниць про те, як не скоював злочин. От якби я, наприклад, підозрюючи вас у вбивстві, запитав, що ви робили 6 березня о 12.00? Ви ж навряд чи пригадаєте! А він "пам'ятає". І починає детально розповідати свої історії, намагаючись створити собі хибне алібі.

У спілкуванні зі мною він був максимально милим, намагався жартувати, часто усміхався. 

Але в процесі вбивства він максимально безпринципний і холодний.

Його жертва, якій вдалося вижити, описувала, що в момент злочину цей "добрий дядя" був жорстоким і холоднокровним. А за ґратами на мене дивився лапочка. Такий контраст вражає, хоч і здивувати мене вже дуже складно.

Дідусь вишивав "Таємну вечерю" бісером і розтинав повій по суглобах

Ще один з останніх епізодів - літній рецидивіст, який розтинав по суглобах убитих після зґвалтування жінок. Дідусь знаходив на вулиці неблагополучних дівчат (в основному повій), приводив їх до себе додому, мучив і вбивав. Заманював своєю показною жалісливістю, пропонуючи тимчасово пожити у нього, міг пропонувати і роботу, і різну допомогу.

У спілкуванні він виявився дуже різносторонньою особистістю. Любить природу, тварин, дуже багато розповідав про бджіл. Дід, до речі, справді виявився дуже рукатим - "Таємну вечерю" бісером вишивав. А за плечима - десятки вбивств. Отакий сюрприз.

Матерiали по темi
Життя в психушці: історія про те, як не збожеволіти, якщо ти - лікар

Що відчуває серійний вбивця, позбавляючи людину життя

Питання, яке я ставлю абсолютно всім злочинцям: "Що ви відчували в момент, коли вбивали?". Нерідко можна почути відповідь, мовляв, шкодую про те, що не переконався, чи жертва мертва. Деякі імітують каяття, але це - виняток з правил.

Нещодавно серійний вбивця зізнався мені, що йому не треба було брати у своїх жертв трофеї після їхньої смерті. Назвав це своєю головною помилкою, бо ці елементи підтверджували факт кількох вбивств.

Таке "хобі" - це фетишизація вбивства. Злочинець може забрати на пам'ять у вже мертвої жертви сережку, локони, хтось забирає гаманці (гроші при цьому людина може викинути). Свої колекції, які нагадують про вбивства, такі люди ховають в дуже затишному місці й ставляться до них з особливим трепетом.

На першому побаченні маніяка не розпізнати

Зовні неможливо здогадатися, є людина серійним вбивцею чи ні. Уявімо, що ми зараз сидимо в кафе, де є понад 30 людей, і серед них є вбивця. Навіть якщо я поспілкуюся з кожним з цих людей окремо, я не назву зі стовідсотковою впевненістю, хто з них регулярно вбиває. Можна лише розпізнати схильності, що вказують на це: цинізм, холодність в промові, маніпулювання, агресія, імпульсивність.

Немає ніяких універсальних методів, які допомагають вичислити, часом не маніяк той симпатичний чоловік, з яким ви збираєтеся на побачення. Згадайте Теодора Банді, серійного вбивцю і ґвалтівника, на рахунку якого безліч жертв. Жінки його обожнювали. Зовні він був дуже гарний, жодного натяку на те, що може зґвалтувати, а після цього вбити. Коли його засудили до смертної кари (це були 1970-ті роки), на суд прийшли десятки жінок, які благали його помилувати. Хоч уже й знали, що він серійний вбивця.

Найчастіше серійними вбивцями стають люди, у яких було неблагополучне дитинство і підлітковий вік. Вони зазнали фізичного, емоційного або сексуального насилля. 

Тед Банді. ? wikipedia.org
Насильство породжує насильство. Хто сіє вітер - пожне бурю.
P. S.

Бесіди з вбивцями на мій моральний стан ніяк не впливають. Я їм не емпатую і не співпереживаю, чітко розмежовую роботу і особисте життя. Я ставлюся до цього, як до наукової роботи.

Немає ніяких правил і ритуалів перед тим, як почати розмову з вбивцею. Єдиний ритуал - це випити кави з начальством і співробітниками в'язниці та обговорити щось, абсолютно не пов'язане зі злочинцями.

До речі, потрібно зазначити - люди, які розкривають особливо тяжкі злочини, дуже креативні. Насамперед "зубри" своєї професії, за плечима яких - десятки таких справ.

Матерiали по темi
Психічні розлади 21 століття: орторексія, прокрастинація, вигоряння, дисморфофобія

? pixabay, flickr, freepik

Катя Бахаджаті
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту