Секрети кліпмейкера: як роблять відео для гурту Агонь, Сергія Бабкіна та Zivert

Його кліпи набирають в YouTube десятки мільйонів переглядів, а зірки постійно запрошують у нові проєкти. Модний український продюсер, сценарист і режисер Ярослав Коротков розповідає, як йому це вдається.

Звичайний хлопець з під'їзду

- Я відносно нещодавно почав знімати. Звичайний хлопець з під'їзду. Насправді, серед нас є великі люди, які винаходять щось, а ми про це просто не знаємо. Не всі відомі, як Оля Полякова.

Все почалось з того, що я вступив до університету Карпенка-Карого за спеціальністю "продюсер". Але треба розуміти, що університет насамперед дає тобі  знайомства, а потім вже якісь корисні знання у сфері кіно. Адже продюсер - це не тільки освіта, а й наявність особистісних якостей: вміння спілкуватись та знаходити з людьми спільну мову, підбирати команду, яка між собою не розісреться, або, якщо всі різні, їх об’єднати, згуртувати.

За кордоном цього навчають одразу, у нас це тривалий процес. Доки не спробуєш на власній шкурі, не зрозумієш.

Одного разу команда з Лондонської кіноакадемії приїхала у місто і звернулась до університету за допомогою - набрати українську команду. Мене порадили як локейшн-менеджера.

У них зовсім інший підхід до роботи на майданчику, це схема, коли кожний виконує свою функцію, і там це працює зовсім інакше. У нас адміністратор і каву носить, і перекриває дорогу, і займається всіма організаційними справами. Вони ж дуже відповідальні, вимогливі до дисципліни. Вони звільнили когось з команди за те, що він прийшов на майданчик після пляшки пива. До таких речей там дуже суворі. 

Коли я був студентом, то один мій знайомий запропонував мені влаштуватися організатором знімальної групи. Хто ж знав, що це серіал "Єфросинія", у якому 500 з невеличким серій. Ти приходиш й опиняєшся в якомусь сюрреалістичному світі, де група живе зранку й до вечора на майданчику. Ти розумієш, наскільки кінцевий продукт не несе в собі якоїсь революційності, якоїсь думки, що це ремесло, спосіб заробітку. 

Перший важливий кліп

- Він був зроблений з режисером Лізою Клюзко. Ми були знайомі ще з роботи над студентським проєктом, і от декілька років потому вона дзвонить мені з пропозицією: "Не хочеш стати продюсером кліпу?" Чому ні?

Працюючи над цим відео, я зрозумів відмінності, коли люди готуються, концентрують свої сили, увагу для того, щоб в один день зібратись і викластися по-максимуму, сконцентруватися на фінальному результаті. Це був переломний проєкт, який продиктував те, чим я буду займатися наступні роки. 

Якщо хочеш розвиватись, починаєш знаходити контакти та сам рухатись у необхідному напрямку. Є велика кількість літератури, яка допоможе тобі зрозуміти, подобається тобі займатись сценаріями чи ні. Я б рекомендував почитати Роберта Маккі, Олександра Мітту, Блейка Снайдера.

Взагалі, існує велика кількість вузькоспрямованої літератури. У того ж Роберта Маккі - окрема книга з написанню діалогів, є книги зі створенню персонажів чи характерів, тобто ця вся інформація доступна. Все залежить від бажання, працездатності та від розуміння цієї професії. 

У багатьох є ілюзії, що людина зараз може випасти із життя, сісти писати сценарій, через три місяці вона напише щось геніальне - і стане мільйонером. Такі ілюзії дуже демотивують людей від того, щоб займатись цим ремеслом. Треба бути готовим, що це тривала, виснажлива, кропітка праця. 

Як знайти саме те місце для класного кліпу

- Хороша локація - це та, яка не потрапляла на очі. В Україні, Києві дуже багато класних місцин, для нас вони стали звичними просто тому, що ми тут живемо. Ти приїжджаєш в якесь інше місто й помічаєш щось нове. Хоча для людей, які там живуть - це таке собі.

Найкраща локація - це та, яку ти поки що стилістично не можеш поєднати ні з чим, що ти бачив до цього.

Робота з російською співачкою Zivert

- Декілька років після університету я був продюсером, потім сценаристом. І потім вже я почав знімати. Це була авантюра. 

Щодо Zivert, то все сталося винятково через знайомих. Я працюю з оператором Дімою Чернявським, йому хтось запропонував зняти кліп. Так, тоді він працював лише оператором (зараз він і режисер, і оператор), йому був потрібен хтось із режисерів. Чому б не спробувати? Враховуючи, що для Юлі Зіверт це був її перший кліп, всі були повними надії і очікувань.

Це був 2018 рік, тобто режисурою я займався лише півтора року. До цього знайомі з Юлею не були, не бачив, не спілкувався і ніколи не чув її пісень. :) Коли ми їхали на зйомку, їхній ко-продюсер поставив нам треки і каже: "Послухайте, це буде пушка!".😊

За півтора року кліп "Еще хочу" подивилися більше 80 млн користувачів:

- Zivert - російський гурт. Чому ризикнули працювати з ними? 

- Треба дивитись на проблему глибше. Так склалося історично, що у нас дуже тісні зв'язки. Якщо ми візьмемо якихось діячів мистецтва, поп-зірок - це тільки вершина айсберга. Люди, які перебувають в інформаційному просторі, є показовим прикладом - спільною причиною для обурення.

Моє особисте відношення? Потрібно бути просто розбірливим, якщо у людей є якісь упередження стосовно України, негативне відношення до "Крим наш" і таке інше, - з такими ми не працюємо.

Для нас принциповий момент, що Юля Зіверт і її команда - люди аполітичні, які хочуть займатись своїм ділом, які живуть своєю музикою. Не важливо, якої якості. 

Вони цим займаються і це люблять. Я вважаю, що це класно. Є велика кількість пропозицій від росіян, які були просто відхилені.

Ще одна робота Короткова для Zivert – кліп на пісню Life – за 10 місяців набрав більше 50 млн переглядів:

- А чому вони звертаються до українських режисерів, продюсерів?

- Бо тут найталановитіші люди, найкреативніші. У нас є дух волі в соціумі, немає якогось напрягу, тиску. Ми більш європеїзовані в своєму звучанні, у відношенні до музики, до творчості.

- А не пов'язано це з тим, що тут знімати дешевше?

- Ми зняли для тієї ж Zivert чотири кліпи: один - у Києві, інший - у Москві, а ще - в Туреччині та Гонконзі. Звісно, якщо ми візьмемо в цілому виробництво відеоконтенту, то так - багато іноземців приїжджають сюди, бо тут дешевше. По-друге, хороша база талановитих людей, професійних. По-третє, дуже добре розвинений продакшн-сервіс: Familу, Radioactive - це компанії, які забезпечують сервіс навіть краще, ніж у Європі. Тут виробництво вийде втричі дешевше.

Як створили фільм про Ані Лорак

- Команда (Ані Лорак. - Авт) звернулась до Паші Кільдау - українського режисера, кліпмейкера. Він зробив трітмент.

Я теж з ним співпрацюю, тому він запросив мене (як сценариста та креативного продюсера. - Авт.) - і ми забабахали такий проєкт.

Проєкт тривав близько року. Сценарій документального фільму - це постійно рухома субстанція, адже все напряму залежить від матеріалу, який ти отримуєш. У тебе початково є ідея фільму, є завдання, але ти їх реалізовуєш залежно від тих інструментів, якими володієш.

Також Ярослав виступив продюсером кліпів багатьох зірок, серед яких MONATIK ("Вечность") і група "Агонь" ("Каждый за себя").

Співпраця із Сергієм Бабкіним

- Він дуже професійний, його команда одразу розуміє, що ти від них хочеш. Важко з такими працювати, ти завжди відчуваєш якесь переживання за результат.😊

Історія циклічна, знову ж таки працювали з Дімою (Чернявський. – Авт.), моїм оператором, який знімав для групи Bahroma (Коротков виступив продюсером відео. – Авт.).

Ми зробили їм цю роботу, прийшли на прем'єру. І хлопці, які побачили це, запропонували: "Не хочете зняти для Бабкіна? Може, ви напишете якусь цікаву ідею і вона зайде?".

Я написав декілька ідей, і одна з них була з китайськими кульками. Вони мали злітати і відбиватися в воді. Складалося відчуття простору, заповненого тільки ними. Вони кажуть: "О, це круто. Це те, що нам треба". І так ми почали працювати.

Христина Ямбор
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту