"Серце крається. Хочеться всіх забрати": актриси "Жіночого Кварталу" - про Всесвітній день безпритульних тварин

Аліна Гордієнко, Олександра Машлятіна і Анастасія Оруджова разом з Йод.media відвідали притулок "Сіріус" і діляться враженнями та емоціями з читачами. Фоторепортаж.

Психологи кажуть, що є низка звуків, котрі людина не може спокійно витримувати і ніяк не реагувати. Серед них, наприклад, дитячий плач. Ті, хто хоча би раз побував у притулку для тварин, знають, що серед таких звуків, які не залишають нікого байдужим, - гавкіт собак, які хором подають голоси. І не тому, що вони агресивні чи охороняють територію. А тому, що просять звернути на них увагу, буквально заглядаючи кожній новій людині в очі: "Ну ж бо, подивися на мене! Забери мене додому!"?

Ці заклики про допомогу сповна відчули актриси "Жіночого Кварталу" Аліна Гордієнко, Олександра Машлятіна і Анастасія Оруджова, які разом з "Йодом", взявши з собою запаси корму, вирушили до притулку "Сіріус" під Києвом напередодні Всесвітнього дня безпритульних тварин (відзначається у третю суботу серпня).

Аліна, Саша та Настя вирушили до "Сіріусу" із запасами корму для тварин. Фото: Олег Терещенко

Олександра Машлятіна: "Забирайте тварин, вони стануть вашими найкращими друзями"

"Сіріус" - найбільший притулок для бездомних тварин в Україні. Він існує вже 20 років, на кошти благодійників, волонтерів та просто небайдужих людей. За цей час співробітники притулку знайшли домівки та сім'ї для понад 5100 тварин ???.

Зараз у притулку мешкає 3200 собак і котів, при тому, що він розрахований на 2500 тварин. Тож тимчасово нових мешканців "Сіріус" приймати не може.

Співробітники притулку розповідають - особливо важко довелося у часи карантину. Якщо за кордоном з притулків у цей період практично розібрали всіх тварин, то тут ситуація була протилежною - їх навпаки почали більше віддавати до притулку. "Ментальність, певно, у нас інша", - пояснюють в "Сіріусі".

- На жаль, у мене поки немає домашніх тварин. Це було моєю проблемою з самого дитинства, оскільки у тата була алергія. Спроби завести тварин, прохання "Будь ла-а-аска", сльози, істерики теж були. Але, на жаль, ситуацію це не змінило. Мені дозволяли завести хіба лише акваріумних рибок, - розповідає Олександра Машлятіна.

Акторка "Жіночого Кварталу" Олександра Машлятіна. Фото: Олег Терещенко

- І ось тепер, коли я маю плани стосовно приватного будинку, то вже мрію про те, як у мене з'являться собаки - 2, 3, 4... І коти, побільше котів ? Божевільне бажання завести тварин нікуди не зникло. І моя позиція однозначна - це мають бути тварини з притулків. Я розумію, що кожен вирішує сам за себе, але не можу позбутися внутрішнього осуду, коли люди (маючи чи не маючи статків), просто для того, щоб було, купують собі дорогих котів чи собак, - продовжує Саша.

- Я морально дуже ретельно готувалася до приїзду сюди, бо це ж неможливо: серце крається, і хочеться всіх забрати. Я в шоці, якщо чесно. Думала, що у собак, навіть якщо вони у вольєрах сидять, повинна бути реакція, як на незнайомців. А вони реально всі просто просять, аби на них подивилися. Стрибають на кілька метрів вгору, щоб привернути увагу, - ділиться враженнями Олександра.

В притулку для тварин "Сіріус". Фото: Олег Терещенко
Фото: Олег Терещенко

- Я захоплююся такими людьми, які допомагають. Адже більшість з нас завжди думають: "Ой, ні, я не можу зараз допомогти. Не на часі. Пізніше". 

А люди тут просто гарують. Треба мати залізні нерви і величезне серце, щоби допомогти всім цим тваринам.

- Тварина обов'язково стане для вас найкращим другом. Я знаю це зі своєї родини. Коли помер дідусь, і бабусі було дуже самотньо, ми забрали для неї з притулку кішку. Зараз це бабусин найліпший товариш. Тому, будь ласка, люди, забирайте тварин, ви не пошкодуєте про це!

Аліна Гордієнко: "Не уявляю, як можна покинути собаку"

Минулого року "Сіріус" прилаштував до сімей близько 800 тварин. Цього року тенденції не настільки хороші - забирають близько 20 тварин на місяць.

Тут живуть тварини з абсолютно різними долями - є ті, яких просто підкинули. Є ті, яких спеціально віддали. Або ті, яких люди врятували на дорогах, а в притулку їх виходили і вилікували. Тварини, які загубилися. Тварини, які захворіли, а господарі відмовилися їх лікувати. Є також ті, яких довелося забрати у людей, що проявляли до них агресію. Породисті і безпородні. Малюки, дорослі і зовсім старенькі.

Зараз тут живе 70 маленьких кошенят. Співробітники особливо за них переживають, оскільки попереду - похолодання.

- У мене вдома живе собака, Містер Мопс, він з нами вже 3 роки. І я не уявляю, як би я його покинула, це ж член сім'ї, - розповідає Аліна Гордієнко. - Він недавно в квартирі погриз диван хазяйський і крісло. Довелося компенсувати. Але менше його за це любити ми не стали. Знаєте, буває відмовляють в оренді людям, у яких є домашні тварини. Вважаю, це неправильно. Потрібно просто дізнаватися, наскільки тварина вихована. Звісно, якщо цуценя або кошеня, то відповідальності більше. Та дорослі тварини вже не так псують меблі. Ми ще дізналися, що якщо собакам купувати оленячі роги, то вони гризуть їх, точать зуби, і тоді більше нічого не псують.

Акторка "Жіночого Кварталу" Аліна Гордієнко. Фото: Олег Терещенко

- Мопса ми придбали, хоча розумію, що правильніше - забирати тварин. Тому кішку, наприклад, яка живе у мами, ми просто забрали з вулиці, з дачі. Взагалі у нас завжди, скільки я себе пам'ятаю, вдома жили тварини. І мені складно визначитися, хто я більше - кошатник чи собачник. Я взагалі люблю все живе. І просто дружу з тими тваринами, які дружать зі мною, - продовжує Аліна. - Хоча мені здається, що з собакою більше відповідальності. Коти - самостійні, ніби живуть самі по собі ? І сидять вдома. З собаками такий номер не пройде.

- У притулках я ніколи раніше не була, але іноді через волонтерів передавала допомогу. Враження тут - найсильніші - хочеться всім і відразу допомогти і дати прихисток.

Анастасія Оруджова: "Ти ніколи не будеш самотнім, якщо поруч з тобою є тваринка"

Кожного дня чотирилапі мешканці "Сіріуса" з'їдають близько 1200 кг корму. Для нормального існування такого притулку на місяць витрачається близько 800 тисяч гривень. Міська чи обласна влада, як і держава, не особливо допомагають - хіба лише одноразово, на покриття якихось боргів.

Тут мріють про те, що колись в Україні з'явиться державна програма з підтримки таких місць, адже вони взяли на себе дуже важливу соціальну місію: якби не притулки, всі ці собаки і кішки жили б на вулицях міст.

Поки ж все тримається на волонтерах. Їх у "Сіріуса" більше тисячі. 

Є ті, хто допомагає притулку з самого заснування, вже 20 років.

Інші постійно змінюються. Тут можна зустріти за прибиранням якогось топ-менеджера, а поруч з ним – людину звичайної робітничої професії. У притулку однаково раді всім, тут всі на рівних.

Представники творчих професій або айтішники, котрі днями сидять за комп'ютерами, а на вихідних приїжджають, щоб вигуляти собак, пограти з ними. У "Сіріусі" для цього є 4 вигульних бар'єри. Хоча очевидно, що з усіма погуляти - все одно неможливо.

А ось на постійну роботу знайти співробітників доволі складно. Високу зарплатню запропонувати тут не можуть. Бували випадки, коли найняті працівники не надто добре ставилися до мешканців "Сіріуса". А такого тут не терплять, спокій тварин - найголовніше. В середньому тут постійно працює близько 8 осіб. Притулок постійно дає рекламу про те, що їм потрібні люди.

- У мене є і собака, і кіт. Собаці Жужі от уже скоро виповниться 5 років, ми її взяли, коли їй було 2 роки, забрали з села. Вважаємо, що практично з вулиці, оскільки до неї там досить погано ставилися. Це безпородна собака. Хоча у неї є, певно, якийсь домішок спанієля. Проте зовні вона дуже схожа на таксу. Але я вам клянуся, що це найрозумніша, найдобріша, найбільш розуміюча та чудова собака, яка тільки може існувати, - розповідає Анастасія Оруджова. - Але вона, звісно, татова. Це він її вигулює і говорить, що це його найулюбленіша дочка ? Він всюди з нею, тільки він її годує і водить до ветеринара. Жужа у нас не просто член сім'ї, вона - дуже важливий член сім'ї, надважливий.

Ну, а Тоша - це більше мій кіт. Я якось його дуже розбалувала. Він і по столу лазить, і в тарілку заглядає, а я така: "Ой, як же це мило" ? Кіт породистий, екзот. Дуже плоскомордий, має круглі велетенські очі і колючі кігті - я завжди вся в подряпинах від нього.

- У нас з самого дитинства жили тварини. Я вважаю, це дуже важливо, щоб десь з 4 років у дитини з'являлися домашні улюбленці. Коли малюк менший, він ще не до кінця себе контролює, може якось зашкодити неумисне. Але коли стає трохи старшим, вже все розуміє. Тварини виховують в дітях співчуття, відповідальність і любов. Ти ніколи не будеш самотнім, якщо поруч з тобою є тваринка, - пояснює Настя.

Акторка "Жіночого Кварталу" Анастасія Оруджова. Фото: Олег Терещенко

- У притулках я раніше не була ніколи. Завжди боялася, бо я надто вразлива. Така велика кількість несправедливо залишених, кимось забутих, долею скривджених тварин - я дуже важко переживаю. І я відчуваю величезну щиру подяку до людей, які займаються цією справою, бо вони це роблять за всіх нас. Це величезна праця - всіх цих тварин прихистити, приділити їм увагу.

У "Сіріусі" пояснюють - навіть якщо ви не можете поки забрати тварину з притулку, ви все одно можете допомогти.
У "Сіріусі" мешкає навіть собачка на інвалідному візочку. Фото: Олег Терещенко

Наприклад, стати куратором. Окремого собаки чи кота, або навіть цілого вольєра. Програма кураторства, яка включає в себе харчування і вакцинацію, обійдеться вам у 1500 грн на місяць. Просто корм і догляд тварини - 750 гривень.

Куратори можуть дати імена своїм підопічним і стежити за їхнім життям. Співробітники притулку регулярно надсилають кураторам фото і відео їхніх вихованців, розповідають, як вони почуваються, зростають і розвиваються.

У "Сіріусі" тішаться абсолютно будь-якій допомозі - грошима, кормом, речами чи просто увагою до їхніх мешканців. Детальніше про види допомоги та координати для неї можна знайти за посиланням.

? Олег Терещенко.

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту