Що не так зі статистикою по коронавірусу в світі й в Україні

Коротка відповідь: усе не так. От 4 аргументи на підтвердження цього.

Статистика щодо коронавірусу міцно вплелася у наше життя. Нам щодня повідомляють нові цифри: скільки людей захворіло, скільки одужало, а скільки, на жаль, померло. Нам кажуть, що на основі статистики тепер ми будемо планувати своє майбутнє ☝: вона покаже, коли нам виходити з карантину, а коли - зарано. Коли небезпека зростає, а коли можна хоч трохи розслабитися. Коли нарешті можна подорожувати і куди, адже статистика має знати, яка країна успішніше бореться з COVID-19. Чи ні? Що, коли раптом вся ця статистика – мильна бульбашка, що от-от ризикує лопнути? Розповідаємо, чому закрадаються такі сумніви ?

1. Статистика помиляється. Подивіться на Китай

Проблеми зі статистикою по коронавірусу розпочалися там, де, власне, і сам коронавірус – у Китаї. Лише у квітні з'ясувалося, що країна з початку епідемії не включала до офіційної статистики хворих на COVID-19 тих, у кого недуга була безсимптомною.

Тобто навіть якщо тест на коронавірус був позитивним, але людина не мала кашлю, нежитю чи інших проявів, до кількості хворих вона не потрапляла.

Лише 17 квітня офіційний Китай повідомив, що підкоригував статистику COVID-19 в епіцентрі хвороби в місті Ухань та по всій країні: додалося 325 та 1 290 смертельних випадків відповідно. 

Але це зовсім не означає, що проблему розв'язано. Бо, як відомо, у розпал епідемії у Китаї відбувався хаос – тестів на COVID-19, як і місць у лікарнях, не вистачало. Тому у тестуванні відмовляли навіть людям з найгострішими симптомами – вони теж не потрапили до офіційної статистики ?

Та й це ще не все. Нині вже ні для кого не секрет, що на початку спалаху коронавірусу та його поширення, у Китаї приховували масштаби біди. Ще на початку року разом з ВООЗ країна намагалася переконати світову спільноту, що COVID-19 не передається від людини до людини. Тобто є ймовірність, що певна кількість випадків хвороби могла не потрапити до статистики зумисне.

Власне, багато інфекціоністів скаржилися, що зрештою це вплинуло на можливість точно спрогнозувати розвиток епідемій в інших країнах – якщо найперші статистичні дані некоректні, то на їхній основі передбачити щось малоймовірно. 

2. Статистикою маніпулюють. От вам історія з Іспанії

Світ неабияк здивувала історія з Іспанії – їхнє міністерство охорони здоров'я в один день, наприкінці травня, раптом взяло і зменшило офіційну статистику смертей від коронавірусу – їх стало майже на 2000 менше.

Медичне керівництво країни каже, що не бачить у цьому нічого дивного:

Ми задоволені тим, що зростає якість інформаційних даних щодо вірусу. Це відбувається під час кожної епідемії, коли ситуація іде на спад і дає нам час, щоб скоригувати цифри, а в деяких випадках – зменшити їх.

Зменшення кількості летальних випадків на 1 900 пояснюють тим, що раніше серед них були випадки хвороби, підтвердженні лише так званими швидкими тестами, однак вони не підтвердилися ПЛР-тестуванням.

Але така версія є правдоподібною не для всіх. Дехто вважає, що це може бути маніпуляцією цифрами ?. Мовляв, Іспанії було вигідно показувати більший масштаб катастрофи доти, доки вона не отримала грошову допомогу від ЄС та доступ до фондів відновлення економіки.

Тепер же, коли кошти залучені, кількість даних вигідно зменшили, щоби швидше вийти з карантину та відновити надважливу для країни туристичну сферу ?

Як це роблять, яскраво продемонструвала Каталонія. Через високу кількість жертв її тривалий час не випускали з карантину навіть тоді, коли вся країна почала з нього виходити. Тому Каталонія, як би це толерантніше сказати, приховала від офіційного Мадрида близько 700 смертей.

Коли на фоні поліпшення статистики Каталонію випустили з карантину, 635 раніше утаєних смертей від COVID-19 додали до статистики. Каталонія офіційно вибачилася за це, знайшовши низку виправдань та причин. Не зачиняти ж її після такого знову на карантин, правильно??

3. Статистику з різних країн неможливо порівняти. Бо кожна рахує як заманеться

Навіть якщо припустити, що всі помилки у статистиці – не навмисні та не мають на меті кимось чи чимось маніпулювати (це теж цілком може бути правдою, визнаємо), проблема у тому, що у світі не існує жодних стандартів для збору статистики щодо коронавірусу. 

Кожна країна збирає та формує статистику по-своєму. І кожна враховує лише ті дані, які вважає за потрібне. На виході маємо хаос.

Наприклад, Англія до списку померлих від COVID-19 враховує лише тих, хто помер у лікарнях. Франція – також тих, хто помер у будинках літніх людей, Італія – ще й тих, хто помер вдома. Іспанія спочатку робила так, як Англія, потім передумала – почала робити так, як Франція.

Окрім того, досі немає чітких рекомендацій про те, кого, власне, вважати померлим від коронавірусу.

Усіх, в організмі яких було знайдено COVID-19? Навіть якщо його виявили лише посмертно, а смерть настала не від, власне, вірусу, а від супутніх захворювань – наприклад, ускладнень гіпертонії чи діабету? А якщо людину збила машина і посмертні дані показали, що вона була заражена COVID-19 - її треба внести до статистики??

Якщо людина, яка була безсимптомним носієм COVID-19, померла від інфаркту чи інсульту, її треба включати до статистики летальних випадків коронавірусу? Відповідей немає ні у нас, ні у вас, ні в урядів держав ?

Ще один момент: щоби вважатися хворим на коронавірус, треба обов'язково мати підтверджений тест? Чи достатньо висновку лікаря та, наприклад, обстеження легенів? Якщо ви здивовані, то відповідаємо, що деякі країни, де тестів бракує, справді записують у статистику "на око".

І ще – що вважати підтвердженим тестом? Тест на антитіла чи лише ПЛР? Лише з державних лабораторій чи також з приватних клінік? Чи, може, ще й домашні швидкі тести, що продаються в аптеках? Тут теж кожна країна вирішує по-своєму ?

Та що там окремі держави – часто до згоди не можуть прийти навіть усередині однієї країни. Кожен штат США, наприклад, рахує по-своєму. 

А ще у Штатах деякий час повідомляли не про всі зроблені тести, а лише про ті, що виявилися позитивними. Виходила страшна статистика, де кожен тест – позитивний. Негативні не враховувалися.

Ну і вишенька на торті? (зараз уважно вчитайтеся у написане): деякі країни у графу "загальна кількість випадків COVID-19" вписують кількість хворих людей, а деякі – кількість тестів, що зробили цим людям. Тобто якщо для встановлення діагнозу одній людині знадобилося 2 чи 3 тести, то випадків COVID-19 записують не один, а 2 чи 3. 

На жаль, не існує жодної метрики, яка б дозволила нам порівнювати ситуації в різних країнах,
- визнав Майк Тілдеслі, доцент Університету Ворика (Велика Британія).

5. Статистики просто немає. Тут про Україну

А буває таке, що статистики просто немає ? Або немає у достатній кількості. Про подібний випадок в Україні недавно повідомили в Опендатабот. Там звернулися до Держстату з проханням надати статистику щодо смертності в Україні, в тому числі й від хвороб органів дихання, грипу та пневмоній під час карантину. Мета - порівняти ці показники з докарантинними. Але у Держстаті відповіли:

У повному обсязі статистична інформація щодо кількості померлих за причинами смерті, починаючи з даних за січень-березень 2020 року, буде сформована та оприлюднена після закінчення карантину й отримання територіальними відділами Держстату від відповідних відділів реєстрації других примірників актових записів цивільного стану та документів, що засвідчують випадки смерті.

Якщо по-простому – порівняти нині, чи помирали більше людей під час епідемії, ніж в аналогічний період без неї – неможливо ☝.

Про це ж кажуть міжнародні експерти: всі спроби жонглювати статистикою нині – марні. Бодай якась достовірна аналітика може з'явитися лише після закінчення епідемії. Але це не точно?

? Верстка - Дарія Давиденко.

Олексій Сисоєв Марта Абрикосова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту