Що таке дорами та чому дивитися їх – це кавайно

Якщо все, що пропонують нетфлікси з фоксами, набридло та надокучило – перегляньте разом з "Йодом" азійські серіали. Пояснюємо, в чому фішка.

Осінь – слушний час для затишних вечорів під теплим пледом, з чашкою гарячого чаю та епізодом захопливого серіалу. І якщо ви досі не вибрали, що подивитися, пропонуємо відкрити для себе новий жанр - дорами, тобто азійські серіали, найрейтинговіші шоу на японському та корейському телебаченні. Вони - не схожі ні на що з того, що ви дивилися раніше. І в цьому, звісно, їхня головна фішка. Але не єдина. Розповідаємо про всі. Для нетерплячих - внизу ТОП-5 дорам, які можна подивитися, щоб зорієнтуватися в новому жанрі👇

Що це таке й звідки взялося?

Отже, дорама, а точніше - "теребі дорама" - азійський телесеріал. Це спрощене до японської вимови англійське словосполучення television drama. Що зовсім не свідчить про те, що в Азії знімають лише драми😉

У дорам - різноманіття жанрів: історичні, бойовики, драми, мелодрами, комедії, трилери, жахи, спорт, музичні, містика, детективи. Тут "драма" - швидше визначення емоційного навантаження, з якою знятий будь-який жанр. У дорамах завжди киплять неабиякі пристрасті 💥

Перші дорами почали знімати після Другої світової, масову популярність вони здобули наприкінці 80-х - початку 90-х. А в 2000-х стали культовим явищем у країнах Азії та вийшли за межі місцевого ринку.

При цьому в англомовних країнах вважають за доречне уточнювати країну походження серіалу: наприклад, K-drama - це корейські дорами, J-drama - японські. У наших широтах - з цим не заморочуються.

Про що фільми?

Для головного та найпопулярнішого жанру визначення серед тих, що вже існують, японці не знайшли, тому називають його по-своєму - рен-ай, що українською щось на кшталт "романтичного жанру". Про кохання, почуття й емоції.

У центрі більшості дорам - любовна лінія. Але не проста, а з стражданнячками😬На шляху закоханих до щастя - безліч перешкод (зазвичай у вигляді 10-25 серій😁), які їм доведеться подолати, аби бути разом.

За цей час герої встигають познайомитися за драматичних обставин, зненавидіти одне одного, потім закохатися, але не взаємно (або він за нею безуспішно сохне або вона за ним безнадійно зітхає), нарешті зрозуміти, що вони кохають одне одного, побути разом аж 2 серії, розбігтися з вини підступних розлучників або злих родичів, закінчити школу або університет, успадкувати сімейний бізнес, зробити успішну кар'єру, переїхати в іншу країну, а потім знову зустрітися і... нарешті поцілуватися😄

Так-так, дорами - дуже цнотливі. Мільйони глядачів по всьому світу чекають цілий сезон, коли ж він нарешті візьме її за руку.

Або коли їй зрештою не вдасться ухилитися від поцілунку. До речі, перший поцілунок взагалі можуть показати аж на весіллі. Можливо, він буде в щічку 😊. Схід - справа тонка, як відомо, передусім коли мова про особисті стосунки.

Дорами - це особливий менталітет. За вульгарними жартами, сексуальними сценами, насильством, жорстокістю - точно не сюди. Тут буде про повагу до старших, батьків, босів, справжню дружбу, кохання, вірність, працьовитість і честь. Для когось - надто наївно, а когось справді надихає😇

Як знімають? Скільки тривають?

При цьому дорами важко назвати невидовищними. По-перше, знімають їх дуже якісно, ​​по-багатому, грошей не шкодують. Якщо сказано, що герой після сварки з коханою у гірких почуттях відлітає з Токіо до Нью-Йорка, то знімальна група вирушає в США і далі глядачі спостерігають багату зміну локацій. Якщо за сюжетом група японських "мажорів" летить на Мальдіви на канікули, то навіть не сумнівайтеся, що декілька серій ви будете спостерігати натуральні пейзажі з райських островів.

При цьому на одну дораму не треба вбивати пів життя, як буває, скажімо, з нескінченними латиноамериканськими мильними операми або інтригуючими американськими серіалами, нового сезону яких треба чекати місяцями. 

Традиційно показ однієї дорами розрахований на 3 місяці - по ТБ транслюють по 1-2 серії на тиждень, у середньому виходить 10-25 серій тривалістю 40-60 хвилин.

Словом, загартований український глядач таку кількість у змозі проковтнути за уїк-енд. Другий сезон знімають дуже рідко.

Найпопулярніші сюжети, між іншим, кочують з країни в країну, повторюючись у різних дорамах. Зазвичай, якщо дорама б'є рекорди рейтингів у себе на батьківщині, інші азійські країни оперативно знімають свій ремейк. Тож, подивившись, скажімо, японський "оригінал", можна переключитися на корейські, китайські, в'єтнамські, таїландські "переробки". Улюблений сюжет, але з новими акторами – краса 🤤

До речі, доволі часто сюжети дорам надихають режисерів і за межами азійських країн. Наприклад, існує думка, що популярний серед молоді в наших широтах серіал "Фізрук" - це адаптація південнокорейської дорами "Крутий учитель Онідзука", знятої ще в 1998-му. За сюжетом, колишній ватажок вуличної банди влаштовується працювати шкільним вчителем.

Хто грає?

Та головне, звісно, це герої. Вони часто ідеалізовані настільки, що здається, ніби щойно зійшли зі сторінок манга - місцевих коміксів. Вони молоді, гарні, модні, із сильними характерами, ясними ідеалами та орієнтирами в житті. Важко не закохатися🥰  До речі, часто на головні ролі режисери запрошують не професійних акторів, а популярних зірок - солістів місцевих груп, моделей, телеведучих тощо.

Це те, що в азійських країнах називається айдол або айдору, тобто кумир. Це окрема категорія медіа-персон, яких не зустрінеш у європейській масовій культурі. Їхня головна характеристика - "невинна привабливість". Обожнювані шанувальниками, але при цьому недосяжні.

Існують навіть окремі кастинг-агентства, що шукають милих дітей і підлітків, яких у спеціальних академіях і школах перетворюють на айдолів 😲При цьому, попри постійне зростання популярності й прибутків, айдоли зобов'язані мати ідеальний публічний імідж і залишатися взірцем для молодого покоління. Для повноти картини скажемо, що їм навіть заборонено мати будь-які стосунки. На ділі, частенько кохані в них є, але вони змушені їх ретельно приховувати. Коли про це стає відомо - вибухають дуже гучні скандали в ЗМІ.

Важливо пам'ятати, що, на відміну від західних знаменитостей і кумирів, азійські - не сексуальні, а кавайні, тобто милі та наївні.

В Японії, Південній Кореї регулярно проводять опитування, щоб визначити найпопулярніших і найкавайніших айдолів. Щоб довго не шукати приклади - достатньо взяти акторів, що зіграли в одній з найвідоміших дорам - корейському серіалі "Хлопці кращі за квіти" (2009). Виконавець головної ролі - 32-річний Лі Мін Хо - актор, співак і модель. Неодноразовий переможець національної та азійської премії "Актор року", володар титулів "Найпопулярніший азійський айдол" і просто "Найвищої нагороди за популярність". І навіть визнавався національним брендом на знак подяки "за просування іміджу Кореї в галузі культури".

Актор Лі Мін Хо. Фото зі сторінки facebook.com/OfficialLeeMinho

Хто це дивиться?

У наших широтах аудиторія дорам - в основному дівчатка-підлітки 12-16 років. У соцмережах безліч груп, де вони самі перекладають і озвучують дорами. Так-так, навіть японську або корейську починають вивчати спеціально для цього👆 Тому до нас здебільшого доходять і "заходять" молодіжні дорами про романтичні стосунки школярів або студентів, пригоди крутих хлопців, яких зачаровують попелюшки з простого народу.

Але в інших країнах аудиторія набагато ширша (і доросліша), як і діапазон популярних сюжетів і тем. У багатьох країнах (від Ірану до Швеції) народ підсів на історичні дорами. А в США надають перевагу жанру, який можна охарактеризувати як "повсякденність". Японці та корейці назнімали безліч дорам про повсякденне життя людей найрізноманітніших професій - юристів, художників, спортсменів, кулінарів, архітекторів, айтішників тощо. Відповідно, представники цих професій і "роблять рейтинги" дорам. Чому б не подивитися серіал, який зняли персонально "про тебе"? 🧐

ТОП-5 дорам, які треба подивитися, щоб "в'їхати в тему"

Ну що читати - тут дивитися треба 💯Ловіть невеличчкий рейтинг від "Йоду", який допоможе зорієнтуватися новачку в багатому та різноманітному світі дорам.

1. "Хлопці кращі за квіти" (Південна Корея, 2009)

Про нього ми вже згадували. Це класика молодіжних дорам. Попри те, що це не оригінал, а ремейк японської манга, "Хлопчики гарніше квітів" з успіхом транслювався по ТБ на Філіппінах, у Казахстані, в Сінгапурі, на Тайвані, у Гонконгу, Індонезії, Таїланді, В'єтнамі, Канаді та Ізраїлі.

За сюжетом, в елітну школу, де всім заправляє неформальна четвірка хлопців-мажорів (група F4) потрапляє бідна, але розумна, смілива й горда дівчина, яка наважиться кинути їм виклик і піти проти системи та усталених порядків. І, звісно, закохає в себе цих гордовитих багатіїв 😊

2. "Червоні серця" (Південна Корея, 2016)

Тут вам і історія, і романтика, і драма, і навіть фентезі. За сюжетом, дівчина з наших днів потрапляє в епоху Корі (918 - 1392) і стає вплутаною в політичні інтриги та боротьбу за трон. Спадкові принци всюди, просто плутаються під ногами - тільки й встигай вирішувати, хто твій друг, хто ворог, а хто, можливо, і кохання всього життя.

3. "Гра брехунів" (Японія, 2007)

Тримайте справжній азійський трилер з вкрай закрученим сюжетом. Наївна та довірлива дівчина отримує чорну коробку - в ній мільйон доларів і запрошення (насправді - вимога) зіграти в дивне реаліті-шоу. Щоб не втратити свої гроші і не обрости боргами, доведеться багато брехати, шахраювати й вивертатися. Тут і детектив, і кримінал, і психологія - нудно не буде.

4. "Поки ти спиш" (Південна Корея, 2017)

Тут зійшлися фентезі, романтика й трилер. Корейська дівчина має незвичайні надприродні здібності - уві сні вона бачить чужі смерті, які стаються в майбутньому. Її сусід, молодий прокурор, береться зробити все можливе, щоб змінити реальність і запобігти трагедії.

5. "Ветеринар Дуліттл" (Японія, 2010)

Зустрічайте любов, медицину та котиків. Лікар на прізвисько Дуліттл - талановитий ветеринар, але при цьому скандаліст і хам. Він обожнює тварин, але ненавидить їхніх господарів. І здирає за свої послуги з порятунку чотирилапих шалені гроші. З такими принципами не згодна його молода асистентка. Разом ця парочка зробить чимало добрих справ. І, ясна річ, не обійдеться без романтики.

Обкладинка - facebook.com/OfficialLeeMinho; facebook.com/OfficialHyeSun; freepik.com

Gif - giphy.com

Матерiали по темi
10 крутих серіалів Netflix, які ви могли пропустити
Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Юлия Шарова
Хочу зазначити, шо Лікар Онідзука це японська драма
2 лист 2019 р., 07:00
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту