Ілюстрація: Таша Шварц

Шпигунський "гарем", який викрав найбільшу кількість таємниць рейху, очолював львів'янин

Виповнюється 85 років від дня арешту абвером однієї з найефективніших мереж інформаторів на чолі з неймовірно талановитим лицарем плаща й кинджала Єжі Сосновським.

Сьогоднішній герой рубрики #(не)відомі-українці - "барон Георг фон Сосновський", "лицар Налемський", красень-льотчик і резидент Польщі в нацистській Німеччині. Єдиний розвідник на світі, що роздобув повний план зосередження ворожих збройних сил і до якого мали претензії спецслужби одразу трьох держав - Німеччини, Польщі та СРСР. А народився він у Львові.

Став шпигуном, спокусивши дружину командира

Народжений у 1896 році 3 чи 4 грудня, Єжи Ксавері Францішек Сосновський закінчив Львівську гімназію, кавалерійське училище та офіцерські стрілецькі курси, служив в австро-угорській, а потім у польській армії.

Після того, як спокушає дружину командира полку і той заявляє про намір вбити кривдника, львівський Казанова привертає увагу армійської розвідки. І після відповідної підготовки в 1926 році їде подалі від гріха - резидентом у Німеччину. По суті, стає шпигуном.

Неофіт застосовує широко відому "медову пастку", тільки навпаки - приваблює "потрібних" жінок, щоб їх використовувати. І створює дуже ефективну мережу інформаторів.

Фото: jerzysosnowski.info

Вербував секретарок, офіцерок, танцівниць...

Понад сім років справи тривають блискуче: таємні папери рейху регулярно потрапляють до Варшави. Пізніше військові історики назвуть "гарем Сосновського" найефективнішою структурою у викраденні таємниць рейху. Ось тільки сенсаційні їхні досягнення:

- повна схема зосередження ворожих сил (План А)

- дані про тісну військову співпрацю між Москвою і Берліном аж до підготовки на таємних курсах під Липецьком льотчиків люфтваффе та офіцерів-танкістів (Кама)

- сценарій нападу Німеччини на Францію і Польщу

Красень-львів'янин усе життя цинічно поєднував приємне з корисним. Важко навіть сказати, що для нього стояло на першому плані: постільні втіхи (між іншим, він був одружений) або шпигунство. І неможливо точно встановити, скільки у нього налічувалося "секс-агентів"!

Першою завербованою в "гарем Сосновського" в 1926 році стала заміжня Беніта фон Фалькенхайн - секретарка військового відомства Німеччини. Вона не лише передавала таємні документи, а й залучала нових "активісток". Серед них - шкільна подруга Ірена фон Ієна, в той час - майор Міністерства оборони.

Єжі Сосновський, Беніта фон Фалькенхайн і брат Сосновського Януш. Фото: jerzysosnowski.info

А ще саме Беніта познайомила Єжі з Ренатою фон Натцмер, що стала найкращою агенткою. Її "улов" складе більше 200 паперів з грифом "Цілком таємно" і... ключ від найважливішого сейфа!

А от з угорською танцівницею Леа Ньяко резидент припустився фатальної помилки. Приревнувавши, вона видала "зрадника" німецьким спецслужбам. І хоча Марі де Камп (ще одна секс-агентка) встигла попередити свого повелителя про небезпеку, "смертельна гра" вийшла на фінішну пряму.

27 лютого 1934 року Абвер заарештовує Фалькенхайн, Натцмер, Ієну та Сосновського. Через рік звучить вирок: першим двом - страта, іншим - довічне ув'язнення. А ось коханку-зрадницю Леа Ньяко звільнять у залі засідань. Доля інших секс-агенток "гарему Сосновського", яких було кілька десятків, досі невідома...

Згодом Варшава обміняє свого шпигуна на групу німецьких агентів, щоб одразу посадити у в'язницю - за звинуваченням у зраді. Три роки слідства в Польщі - 15 років позбавлення волі.

Фото: jerzysosnowski.info

На початку Другої світової війни, коли німці напали на Польщу, охоронці похапцем розстрілювали в'язнів.

Рани Сосновського були не смертельними. Розвідник разом з біженцями відправився на Схід, де потрапив до рук радянської контррозвідки.

Останнє свідчення про Сосновського - слова польського генерала, який емігрував до Великої Британії, про те, що він сидів з Єжі в одній камері на Луб'янці. Там, у 1942 році, львів'янин нібито й помер від голоду.

Однак існує версія, що бідолаху ліквідували бойовики "двуйки" (польська військова розвідка): ніби "План А" він перепродав спецслужбам цілої низки країн, про що на суді в Берліні свідчила Беніта фон Фалькенхайн. І це була помста своїх.

Курйоз

"Доброго дня, герр шпигуне!"

10 травня 1932 року популярна в Німеччині "Берлінер Трибюн" опублікувала сенсацію з кричущим заголовком "Хто такий ротмістр Сосновський?" Автор, графиня фон Бохольц, у якої, попри палке бажання, не зрослися стосунки з плейбоєм, стверджувала: аристократ насправді не той, ким себе видає! Наводила й факти, які виявила. Через ревнощі графиня оприлюднила прізвище Беніти фон Фалькенхайн, натякаючи, що вона - коханка шпигуна Сосновського.

Але правоохоронці тоді ще Веймарської республіки (Гітлер прийшов до влади за рік) розцінили викривальну публікацію як чергову плітку бульварної преси.

А знайомі Сосновського ще упродовж трьох років жартома віталися з ним не інакше як "Доброго дня, пане шпигуне!" На що той незмінно відповідав:

Саме так і приходить земна слава!

Цікаві факти

  • За рік бойових дій (1920-1921) удостоївся чотирьох польських "Хрестів за відвагу".
  • Легендарний адмірал Канарис вступив на посаду керівника абвера саме тому, що його попередника Конрада Патцига звільнили в результаті скандалу, пов'язаного з викриттям Сосновського.
  • У в'язниці, де сидів виходець з України, в той же час перебував і лідер німецьких комуністів Ернст Тельман. Їх захищав один і той самий адвокат.
  • На слухання сенсаційної справи львів'янина допустили тільки представників Міністерства пропаганди і гестапо.
  • Сосновський - найвисокооплачуваніший розвідник: польський уряд виплатив йому більше мільйона рейхсмарок - половину всього "фінансування" цього напрямку.

Афоризм на тему

Завдання розвідки - не тільки отримувати потрібну інформацію, а й створювати інформацію ще потрібнішу.

☝☝☝

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту