Тарас Тополя та його команда збираються подавати позов у відповідь. Пресс-служба групи "Антитіла"

Симфонія Лапковського, або Як в Україні можна Моцарта засудити

Розбираємо «по нотах» гучний судовий процес за участю групи «Антитіла» й подаємо скандал у вигляді музичного твору.

Дійові особи

Сергій Лапковський - позивач, любитель-вигадник, патентний "троль";

«Антитіла» - відповідач, музична група, автори якихось хітів;

Тарас Тополя - фронт-мен групи "Антитіла", композитор, волонтер, звичайнісінький парубок;

Ярослав Куц - адвокат групи "Антитіла", телевізійний експерт, любитель уваги і побалакати;

Петро Боровик - експерт в області патентного законодавства, затятий супротивник свинства в будь-яких його проявах;

Юрій Трачук - патентний повірений Лапковського, просто проходив повз;

Оскар Думитращук - музичний експерт, джазовий саксофоніст, ранима особистість;

Держава - система "цінностей", що стоїть за всім оцим ідіотичним абсурдом.

Лібрето

Ще в кінці 2017 року Сергій Олександрович Лапковський подав до суду на групу "Антитіла" за порушення майнових прав - на один мільйон гривень! Він заявив, що група без дозволу використовувала його «корисну модель» - спосіб настроювання параметрів музичної композиції - під час створення пісень "Дунай", "Молоком" і "Все Красиво".

За два роки, після зміни трьох суддів, 11 лютого 2019-го, в Подільському райсуді Києва відбулося слухання у цій справі. Ні Лапковський, ні його представник повторно не з'явилися до суду, і справу залишили без розгляду. Це означає, що "Антитіла" не повинні сплачувати мільйон гривень.

Однак тут цікавіше інше: як цей "винахідник" зумів, по суті, "запатентувати ноти"?!

Точніше, Лапковський запатентував настроювання інструменту в певній тональності з певним темпом. Тобто, якщо тональність і темп в музичному творі збігаються з тими, які заявлені в патенті Лапковського, вони можуть порушувати його виняткове право.

Це означає, що "Океан Ельзи", Олег Винник, Ірина Білик та інші українські артисти теоретично теж можуть порушувати його право. Нажаль, Моцарта давно немає, а то і його по приїзду до України засудили б.

(З патентом Лапковського можна ознайомитися тут)

Увертюра. "Спочатку нам було смішно"

Що ж подумали музиканти групи "Антитіла", отримавши повістку до суду?

- Посміхнулися, - відповідає Тарас Тополя. - Чесно. Принаймні, це була моя перша реакція. Просто все це спочатку здалося смішним і абсурдним. Але коли процес набув свого розвитку, і третя суддя прийняла справу до розгляду, ми почали робити кроки з захисту інтересів своїх і всіх музикантів...

За словами адвоката групи, Ярослава Куца, такі «бізнесмени» як Лапковський, по суті, займаються патентним "тролінгом". Тобто, залякують судовим позовом, щоб потім врегулювати суперечку «мирно». Сподіваючись на те, що тривалий судовий процес, який може зашкодити бізнесу і репутації, налякає людей, і вони погодяться на "вигідну" пропозицію.

Пресс-служба групи "Антитіла"

- Він хотів продати нам ліцензію на використання його патенту, - розповідає Тарас. - Вартість - 10 тисяч доларів щомісяця. Система була така: якщо ми приводимо з собою ще музикантів, сума для нас знижується. По суті, Лапковський хотів побудувати піраміду, аби монетизувати свою "корисну модель". Та ми на це не пішли. Наша позиція незмінна. Якщо ми заплатимо раз, то подібними махінаціями можна буде шантажувати інших артистів і музикантів...

- Якщо зазирнути до реєстру судових рішень, то він (Лапковський) звертався і до інших артистів, ми - не перші, - каже Ярослав Куц. - Але там судові процеси закінчилися, так і не розпочавшись. А чому закінчилися - ми не знаємо.

Кульмінація. "Запатентував закони фізики"

- Раніше не задурювали голову тим, щоб ставити темп в тональність, - розповів Сергій Лапковський сайту Zaxid.net. - Це я вигадав. У мене всі композиції так зроблені. Вперше в світі! Мій винахід дуже дорого коштує. Тому, якщо композитор використовує тональність відповідно до темпу, він використовує мій винахід.

Адвокат Ярослав Куц упевнений в абсурдності цього "винаходу" та в правоті своїх клієнтів:

- У світовій судовій практиці ще не було подібних ситуацій! Лапковський, використовуючи "дірки" в законодавстві, отримав так звану "корисну модель". Він запатентував спосіб настроювання музики. Що це означає?

Прослухавши різні хітові пісні, ця людина зрозуміла, що в тональності ля-мажор звучання буде набагато цікавіше, ніж в якійсь іншій. І запатентував, по суті, закони фізики!

Але якщо позов Лапковського справді абсурдний, на яких підставах він все-таки примудрився подати до суду на "Антитіла"?

- Він узяв "експерта", у якого немає спеціальної освіти, і той, прослухавши альбом «Все гарно», зробив висновок, що кілька пісень підпадають під дію патенту Лапковського, - пояснює  Ярослав Куц. - Це було виключно суб'єктивне рішення. А щоб придумати суму претензії, з'явилися підроблені документи, за якими, нібито, "Антитіла" зобов'язалися організувати концерт на заводі в Німеччині, запросивши гонорар в 1 мільйон гривень!

Справа в тому, що при реєстрації його корисної моделі, ні музичні експерти, ні експерти в області права його модель не перевіряли.

- Ні патентний повірений, ні державний експерт з "Укрпатенту" не мають права за власною ініціативою перевіряти наявність новизни цього технічного рішення, - зізнався Юрій Трачук, який виступав патентним повіреним Лапковського. - Ми лише адаптували опис і вивели формулу "корисної моделі". До речі, Лапковський запам'ятався мені як складний заявник і недобросовісний клієнт. Він навіть не розплатився зі мною за надані йому послуги!

Імпровізація. "А що думає джазмен?"

Джазовий саксофоніст, випускник Київського інституту музики ім. Глієра Оскар Думитращук прокоментував "Йоду" ситуацію так:

- Західний досвід показує, що можна убезпечити себе в музичній індустрії за допомогою інтелектуальної власності. Але мова йде, в основному, про: мелодії, тексти, аранжування, гармонію тощо. Комбінацій вище названого може бути дуже багато, а ось кількість тональностей і темп - мають обмежене число. Виходить, що це все-одно, що запатентувати колесо, хоч на ньому їздять уже 6000 років.

Наприклад, дуже багато джазових "стандартів" мають однакову музичну структуру пісні, але звучать вони завжди по-різному, адже кожен виконавець - унікальний зі своїм власним чуттям і майстерністю. Немає проблеми зіграти мелодію на тон вище або нижче, головне - яку думку ти хочеш донести до цього світу...

Каденція. "Хто винен?"

- Тут немає сенсу говорити про музику, потрібно говорити про наше законодавство, яке побудовано так, що воно стимулює гірші сторони людської особистості, - каже експерт в області патентного законодавства Петро Боровик. - Тому і з'являються такі люди, як Лапковський, який вирішив "подоїти" музик. Він, скориставшись прогалиною в законодавстві, пошив у дурні все наше суспільство.

Законопроект, який припинив би подібні явища, вже давно написаний, але він припадає пилом у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі. Подібні закони має просувати віце-президент Міністерства Степан Кубів. Інакше "Лапковські" будуть нападати, а подібне свинство процвітати! Адже ці патенти використовуються при рейдерських захопленнях, ухиленні від сплати податків і виведення грошей в офшори...

Кода. "Позов у відповідь"

Те, що Лапковський до суду не з'явився, ніяких наслідків для нього мати не буде. Він навіть не зобов'язаний оплачувати судові витрати іншої сторони!

Для того аби притягти Лапковського до відповідальності, "Антитіла" подають зустрічний позов. Вони добиватимуться визнання патенту Лапковского недійсним. Процес цей може тривати близько двох років.

P.S. "Йод" намагався зв'язатися з паном Лапковським, та, на жаль, на наші запити він поки не відреагував. У будь-якому випадку ми готові вислухати його точку зору.

Єгор Бахарєв
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту