Фото: Міністерство оборони України

Скандал в Мінобороні з вакцинами: чому в зоні ризику не тільки військові, а й кожен з нас

250 наших миротворців відправили в Конго, не давши потрібних вакцин. Так стверджує співак і молодіжний посол ЮНІСЕФ Тарас Тополя. Військові звинувачення заперечують, доводячи свою правоту. Але скандал набирає обертів, і джерела "Йоду" повідомили, що у президента готується нарада з цього питання.

"Згортай вудки, не туди поліз"

Міноборони давно не заведено лаяти. Волонтери вгамувалися, але, як з'ясувалося, не всі. Лідер гурту "Антитіла" та посол ЮНІСЕФ в Україні Тарас Тополя тривалий час їздив країною з хітом "Все у нас красиво: подивись направо - подивись наліво".

- А ще в ноутбук! - наспівав йому внутрішній голос.

На пошті Тополя знайшов цікавий лист. Джерело не називає, але ділиться в постах інформацією: українських миротворців відправили в Конго, не зробивши потрібну вакцинацію.

- З офіційної реакції медслужби МОУ на мою публікацію стало зрозуміло, що у військових, що проходять службу в ДР Конго дійсно немає щеплень від: черевного тифу, менінгококової інфекції, холери та чуми, - пише у Фейсбуці Тополя. - Навесні 2019-го року особовий склад 18-го окремого вертолітного загону почали готувати для чергової ротації в складі миротворчого контингенту ООН в Конго... (а далі в іншому пості співак уточнює)... 30 квітня, приблизно за місяць до відрядження в Конго, в Україну на МОУ надійшов офіційний лист від ООН! У ньому було зазначено, що в даний момент на території Конго фіксуються спалахи епідемії: чуми, черевного тифу, віруси Ебола.

Міноборони не змусило на себе довго чекати й поширило офіційну відповідь. У ній зазначено, що "випадків направлення військовослужбовців ЗСУ без проведення обов'язкових щеплень не було". 

І далі:

 - Існують два основні запобіжні заходи, необхідні для поїздки в будь-яку країну Африки. Це вакцинація проти жовтої лихоманки і профілактика малярії. Відповідно до вимог Всесвітньої організації охорони здоров'я, також рекомендованими є щеплення проти холери, менінгіту, черевного тифу, дифтерії, правця, гепатитів А, В (але не обов'язковими і не впливають на здатність виконання завдань за призначенням).

Здавалося б, конфлікт вичерпано. З метою закріпити позиції, Міноборони анонсує брифінг. Але потім щось пішло не так. Брифінг скасовують - причин не пояснюють. Офіційних коментарів не дають. Тополя тим часом публікує черговий пост - йому стали надходити анонімні погрози.

У повідомленнях - точні координати його синів (де й коли гуляли). І приписка:

"Сьогодні гастролюй і думай. Можуть і не повернуться вчасно додому. Згортай вудки, не туди поліз".

- Чесно кажучи, ми не очікували, що це все буде так небезпечно. І спричинить такий резонанс, - зізнається директор гурту "Антитіла" Сергій Вусик. - Але здаватися не збирається - на карту поставлена репутація Тараса.

Тополя, як відомо, не тільки співак, а й як молодіжний посол ЮНІСЕФ, а це контора, яка поставляє в Україну вакцини.

Тож ким би не був анонім - він звернувся за адресою. Питання лише в тому: а чи не надуманий скандал? У Головному військово-медичному управлінні ВСУ погодилися прояснити ситуацію, але анонімно.

Продавати вакцини не вигідно

- Пропоную вам спиратися на документи. Ось перший, - офіцер (назвемо його Мечников) кидає на стіл роздруківку. - Читайте.

У роздруківці - офіційне звернення Секретаріату ООН до країн - контрибуторів (беруть участь у місіях).

У паперах ідеться: Секретаріат підкреслює, що всі військовослужбовці, перед їхнім відправленням у місії ООН, зобов'язані пройти протихолерну вакцинацію". Документ датований 2016 роком.

- Виходить, зобов'язані. Але офіційна заява Міноборони...

- Вони посилаються на ВООЗ, яка ніколи нічого не вимагають - тільки рекомендують. У них такий підхід. А ось ООН вимагає, але про це Міноборони промовчало.

- Ясно. Але чому миротворці не отримали вакцини?

- Від чуми ми навіть не шукали - скажу чесно. Від холери вакцина не зареєстрована: її в принципі немає. Від кишкового тифу й менінгіту ми намагалися купити. Чотири рази виходили на тендери, але всі зривалися. Причина: заявки подали менше двох учасників ".

На сайті Prozorro дійсно залишився "слід" провалених тендерів.

Причина банальна: неможливо купити те, чого немає. Бізнес з вакцинами вкрай крихкий, плюс витратний. Спочатку медпрепарат необхідно зареєструвати в Україні - на це потрібно до 8 місяців (за законом - 210 робочих днів). Ціна реєстрації - до 25 тисяч доларів.

- Щодо процедури реєстрації, то ми її спростили. Але тут питання в обсягах ринку. Дистриб'юторам невигідно виходити з такими "екзотичними" вакцинами на ринок України. Тому виробники вакцини від холери навіть не вважають за потрібне витрачатися на реєстрацію, - каже доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. Шупика Федір Лапій.

Загалом на ринку України працює три компанії. Але жодна з них не має в своєму розпорядженні повного спектру "екзотики". У одній компанії є вакцина від тифу, в іншої - від менінгіту. І якщо раптом якісь проблеми з реєстрацією або постачанням - це колапс. Немає альтернативи.

Зміна системи закупівель могла б глобально розв'язати проблему. Але є і більш швидке та очевидне рішення.

"Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України та ООН" - спеціальний документ, який регламентує перебування місії ООН в Конго. Датований 2013 роком.

Там вказано, що якщо "будь-якої склад ООН розгортається без відповідної вакцинації, то ООН забезпечує реімунізацію і профілактику". Виходить, глобальна проблема розв'язується на "раз-два". Надсилаємо лист в ООН: "У нас біда - потрібна доза". І отримуємо вакцину.

Більше того, ми навіть спробували це зробити, якщо вірити документам, які опублікував Тополя. Запросили вакцини вже на місці - в Гома (Конго). Але індійський госпіталь ООН III рівня нам відмовив з формулюванням "немає в наявності". Виходить, ООН не виконує своїх зобов'язань?

- Місія - це величезний багатонаціональний табір. Припустимо, військовий контингент - Україна (льотчики), транспортна бригада - Пакистан, охорона - Бангладеш, перевезення по річці - представники Південної Африки, медичний госпіталь - Індія. Все це збирається блоками. І якщо за умовами контракту з ООН Індія не зобов'язана оснащувати свій госпіталь вакцинами, то звідки вони там з'являться? - каже військовий кореспондент, учасник миротворчих місій в Ліберії, Кот-д'Івуарі, Сьєрра-Леоне Владислав Волошин.

Українські миротворці у Конго. Фото Міністерства оборони України

Тут, як з'ясувалося, питання у формулюванні: ООН забезпечує, але до фактичного прибуття місії в Конго. Простіше кажучи: треба було раніше подавати сигнал SOS - і нам би передали вакцини.

- Але для цього необхідно було, щоб начальник медичної служби ЗСУ доповів голові Міноборони. Міністр доповідає на кабміні. Далі МЗС спрямовує офіційний лист до ООН. Ясна річ, за 2-3 місяці до відправки наших миротворців, - пояснює процедуру наше джерело в Головному військово-медичному управлінні ЗСУ. - Але цього зроблено не було.

Уже коли наша місія полетіла, тоді ще глава Генерального штабу Віктор Муженко ініціював службове розслідування щодо глави медслужби ЗСУ. Так Тарас Тополя опублікував один з рапортів голови медичної служби на ім'я вже нового глави Генштаба Хомчака з проханням скасувати службове розслідування.

На даний момент результатів перевірки у мінобороні досі немає. Одна з робочих її версій - службова недбалість. І чого вона нам буде коштувати - питання на перспективу. Зрозуміло - престижу, плюс санкції. Чисто теоретично ООН нас може видворити з Конго і внести до "чорного списку". Тоді ми втратимо в грошах. Якщо говорити в цифрах - це понад 10 мільйонів доларів. Стільки привозить місія Конго за рік.

- Це чистий прибуток України. За контрактом ООН покриває всі наші витрати: на транспортування, зарплати військовим. Плюс за кожну годину нальоту вертольота. Припустимо, Мі-8 - це три тисячі доларів. За ротацію ми "намотуємо" до 400 годин. На рік дві ротації. От і рахуйте, - каже один з учасників миротворчої місії в Африці Ігор (світитися не має наміру, боїться втратити роботу).

Виходить кругленька сума. Не виключено, що в результаті скандалу ми її втратимо. Втім, тут, на думку експертів, шанси 50/50.

Екіпаж українського Мі-24 під час виконання завдань Місії ООН по ДР Конго, фото: Міністерство оборони України

- Справа в тому, що в Африці постійний брак контингенту. Там дуже важкі умови роботи. По-перше, небезпечно. То громадянська війна, то партизанська. Плюс важко вижити. То малярія, то вірус Ебола, але частіше дуетом. Європейці туди їхати не хочуть. Плюс українці одні з небагатьох, хто поставляє саме військовий контингент. Ми можемо підтримувати військові операції урядових військ, у той час як більшість країн поставляє цивільний контингент, по суті - "обслуговуючий персонал", - каже Владислав Волошин.

У зоні ризику кожен з нас

Зараз у міноборони чекають рішення ООН: відправлять або "помилують". Якщо "помилують": Україна отримає свої гроші, але може зазнати "не бойові втрати".

- У 2018 році, за даними ВООЗ в ДР Конго, зареєстровано понад 20 тисяч випадків захворювань на холеру. Летальність більше 3%. Середній показник летальності при чумі складає близько 6-7%, однак ці цифри можуть варіювати до 15-30%. Важкий клінічний перебіг властивий вірусу Ебола. Тут прогноз досить несприятливий: 70-80% випадків закінчується летально. Але вакцину зараз тільки тестують, тому за допомогою щеплення ми не зможемо захистити наших миротворців. Важливо буде не допустити поширення цієї хвороби в Україні, - каже епідеміолог, ексзавідувачка протичумної станції Українського науково-дослідного протичумного інституту ім. І.І. Мечникова Олена Єгорова.

Український контингент у Конго, фото: Міністерство оборони України

І ось тут нас чекає черговий сюрприз. Після повернення з місії, згідно з військовим статутом, миротворці зобов'язані пройти 10-денний карантин. Але тепер вони можуть привезти "особливі хвороби". Той же черевний тиф активний 28 діб. Необхідно продовжити карантин, але зробити це нікому. Таке право було лише у Головного санітарного лікаря України, але цю посаду скасували. Повноваження не передали. Виходить, глухий кут.

- Не треба розгойдувати човен. Уже зрозумілі шляхи розв'язання цієї проблеми: і з карантину, і по закупках Міноборони. Найближчим часом у нас відбудеться розширена нарада, - прокоментували "Йоду" ситуацію в Офісі президента.

На нараді будуть присутні люди з міноборони, міністерства охорони здоров'я, волонтери і той, хто здійняв скандал - Тополя. Наше джерело в "Офісі" вважає, що проблему треба розв'язувати  глобально - на законодавчому рівні. А це вже справа нового парламенту, який збиреться на перше засідання приблизно 3 вересня. 

Коментар зоряного мандрівника

Про те, що потрібно знати українцям, які їдуть в екзотичні країни, розповідає автор і ведучий тревел-шоу "Світ навиворіт" Дмитро Комаров.

- Дімо, в Україні половина вакцин не зареєстрована, але відправляючись в екзотичну країну, робити щеплення треба. Як ви виходите із ситуації?

- Я б не сказав, що половина. Якщо навіть не всі, то в Україні дуже багато зареєстрованих вакцин. Ми з оператором більшість щеплень робимо в нашій країні без проблем.

У мене є стандартний набір вакцинацій, які я роблю в обов'язковому порядку один раз в певний період. Це дифтерія, черевний тиф, правець, гепатит А, гепатит В. Зробити їх можна, наприклад, у Києві в Олександрівській лікарні у відділенні закордонних щеплень.

Також можна зробити вакцинацію в комерційній клініці. Тут вже потрібно дивитися за наявністю вакцини, обдзвонювати і дізнаватися, де вона є. Я вважаю за краще робити в державній.

Якщо ви їдете в малярійний регіон, то щеплень від малярії не існує - є профілактичні препарати. І я перехворів малярією при тому, що приймав профілактику.

В Україні доступні тільки два препарати - "Делагіл" і "Ларіам". Це дуже жорсткі препарати, які погано впливають на організм. Але їх потрібно регулярно починати приймати ще до поїздки, продовжувати під час подорожі та навіть після повернення. Але як показав мій досвід, приймаючи "Делагіл", я все одно захворів на малярію після поїздки в Нову Гвінею. Тому кажу особисто про себе: я зараз перестав приймати препарати на свій страх і ризик, але ввів для себе правило: при температурі вище 38 я здаю тест на малярію, бо завжди в зоні ризику.

А ще я там, куди приїжджаю, завжди купую в аптеці місцеві препарати від малярії, щоб вони у мене були на випадок хвороби. Тому що у випадку з малярією проблема справді є - сертифіковані лише два препарати, які я називав вище, але вони не ідеальні.

Дуже важливо для мандрівників знати: якщо ви були в країні, де є потенційний ризик підхопити малярію, виїжджали навіть у той же Єгипет і у вас тримається температура більше двох днів, краще все одно здавати тест і перевіритися. Навіть якщо в клініці будуть говорити, що це необов'язково. Адже при цьому захворюванні на 6-7 день вже закупорюються судини головного мозку та настає малярійна кома.

На жаль, смертельні випадки від малярії в Україні були. Тому від цієї хвороби стовідсоткового захисту не існує. Якщо приймати профілактику, то ризик захворіти, звісно, набагато нижче. Але існує кілька типів малярії, тому все одно є ризик захворіти. Тут кожен має вирішити для себе сам. Я не ризикну давати поради, можу говорити виключно за себе.

- Чи можна знайти в Україні (може, в приватних клініках) вакцини від холери, жовтої лихоманки та інших хвороб?

- Так, звісно, щеплення від жовтої лихоманки я робив в Україні в Олександрівській лікарні ще в 2005 році. Торік, вирушаючи до Бразилії, ми теж були в лікарні, вакцини були як і раніше доступні. Але це що стосується візового збору.

Я не робив щеплення від холери та інших захворювань, тому нічого про це сказати не можу. Вважаю, що найкращий шлях - це зателефонувати в нашу державну Олександрівську лікарню і дізнатися, чи є вакцини в наявності. Якщо немає - дізнатися, коли надійдуть. Також можна зателефонувати в приватні клініки і теж уточнити. Думаю, основні, базові вакцини мають бути. Хотілося б звісно, щоби доступні були абсолютно всі.

Наприклад, деякі щеплення я робив в Бразилії. Там вони робляться безкоштовно, для всіх громадян країни та іноземців. Досить просто прийти, записатися і відстояти невелику чергу. Але в основному я, звісно, все роблю в Україні.

Євгенія Супричова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту