Відтепер вас не виставить на сміх жоден підліток, адже цей матеріал написаний у співавторстві з "експертом з новомодних слівець" - 14-річним Даниїлом Глушковим з Дніпра.
Наше знайомство з Данею сталося на платформі стрім-ігор, яка є основним джерелом популяризації невідомих слів. Кореспондент "Йоду" напросилася до хлопця на майстер-клас з підліткових неологізмів.
Можете покласти в нафталінову скриню слова "хвастощі" та "похваляння". На заміну їм прийшов новий синонім - флекс!
Флексити - демонструвати різні атрибути розкішного життя, намагаючись підкреслити свій статус. Слово прийшло з англійської: від flexible - "гнучкий".
За словами Данила, термін "флекс" на просторах України популяризував YouTube-блогер Slidan.
- Флексити - хвалитися, вважати себе кращими за інших, показувати своє самолюбство. Припустимо, хтось прийде до школи в дорогих речах або аксесуарах. Так от, тут можна сказати - оце флееееекс! - пояснює наш експерт.
Увага!☝☝☝ У цього слова є і негативніше забарвлення - низький флекс. До низького флексу відносяться спроби "замалюватися" в компанії авторитетної особистості, що має сильний вплив у певних соціальних колах. Також низьким флексом є вигадані історії з метою справити враження на компанію, безглуздий зовнішній вигляд з натяком на епатаж, а також популяризація шкідливих звичок - куріння і наркотиків.
З англійської default означає "за замовчуванням". Усе дуже просто: якщо ситуація не змінюється, то буде органічно застосувати до неї модне словосполучення "по дефолту".
- Ставлення до цього слова у мене позитивне. Наприклад, якщо щось дуже часто відбувається знов і знов, можна сміливо сказати: "Нє, ну це дефолт" - каже Даня.
Все, що в ваших очах виглядає вкрай ганебно, можна сміливо називати зашкваром. Слово це прийшло з тюремного середовища. "Зашкваритись" для будь-якого зека - це значить "зганьбитися", "бути опущеним".
У колах нового покоління це слово трохи пом'якшало і означає зробити щось ганебне.
Але наш експерт це слово не любить. І наводить вдаліший (на його думку) і новий аналог: крінж. З англійської cringe означає "коробити", "пересмикувати". По суті, це оцінне судження, що має на увазі несхвалення, сором та обурення.
- Уявіть, що людина робить щось ганебне. Можливо, перед вашими очима, - пояснює юний "лінгвіст". - Можете сказати йому: "Чувак, ну це ж крінж!"
Пам'ятайте популярне колись "пацталом"? Отже, рофл - його аналог новітнього покоління.
Слово, яке найчастіше вживається в контексті глузування й тролінгу. З англійської абревіатура ROFL (Rolling On Floor Laughing) перекладається як "Катаюся по підлозі від сміху".
Рофлити - це означає говорити із сарказмом або чіпляти з іронією, але при цьому викладати свої думки із серйозним виглядом.
- Це жарт, прикол, мем. Уперше почув слово рофл у когось на стрімі проходження ігор, відтоді часто вживаю, - каже Данило.
Транскрипція англійського слова mate (в перекладі - друг, приятель), яке міцно засіло в сердечках українських тінейджерів.
Мейт - об'єкт, до якого людина відчуває особливо теплі почуття. І зовсім не обов'язково, що мейт - це кохана/коханий. Так представники молодого покоління називають справді близьку людину, незалежно від того, чи є вона другом або ж коханою.
- Це слово можна використовувати, наприклад, у такому контексті: "Я сьогодні з мейтом піду гуляти. Ти з нами?"
Відпочивати, гуляти, насолоджуватися життям - це все синоніми супермодного нині сленгового дієслова "чілити" (для більш старшого покоління - "відриватися").
Саме слово chill, як і більшість тінейджерських неологізмів, прийшло до нас з англійської ("охолоджуватися", "мурашва побігла спиною"; chill out - "розслаблятися"). Говорити чіл можна в будь-якій ситуації, коли круто відпочиваєш.
- Якщо я хочу когось покликати гуляти, то кажу: "Привіт, гоу чілити" - наводить приклад Данило.
Форсити (наголос на "о") - сильно акцентувати увагу на чомусь новому, незвичному, яскравому. Простіше кажучи, задавати тон. Просувати. Від англійського to force - "примушувати", "проштовхувати".
Це дієслово можна часто почути з вуст діджиталізованих підлітків, які знають, як просувати все нове на просторах інтернету.
Наприклад, можна активно форсити якийсь низькопробний мемчик, який сам по собі не вистрілює. А ось крутий мем стає популярним і без форса.
- Форсити - хороше слово. Застосовується в контексті мемів і новин, коли ідеться про їхню розкрутку. Приклад: "Блогер Слідан зафорсив слово "крінж", - пояснює Данило.
Якщо ви докладно вивчили список тінейджерських неологізмів, то більше ніколи не будете крінжевати через незнання мови нового часу. Тепер ви можете сміливо флексити, рофлити і форсити. І не забудьте поділитися цим словником зі своїми мейтами під час чіла, щоб ті, бува, не зашкварилися в молодій компанії! ?