Фото: Jean-Claude Coutausse French politics pour / Le Monde

Фотоісторія Собору Паризької Богоматері: від будівництва до першого ранку після пожежі

Будівництво собору почалося в 1163 році, в 1991 році він був внесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО, 15 квітня 2019 року в соборі сталася пожежа. Через вогонь обвалився шпиль будівлі і повністю згоріла покрівля даху, а також впав годинник і постраждали вітражі.

Ще до того, як вогонь вдалося локалізувати, почався збір коштів на реконструкцію пам'ятки архітектури.

Президент Франції Еммануель Макрон вже оголосив про двох кампаніях - національної і міжнародної - зі збору коштів.

Чоловік голлівудської актриси Сальми Хайєк, французький мільярдер Франсуа-Анрі Піно, заявив, що його сім'я пожертвує 100 мільйонів євро на реконструкцію собору.

"Йод" згадує, як виглядав знаменитий Нотр-Дам до і після трагедії.

Собор Паризької Богоматері

Собор Паризької Богоматері - католицький храм в центрі Парижа, один із символів французької столиці. Фото: facebook.com/cathedrale.notredamedeparis

Будівництво почалося у 1163 році, при Людовіку VII. Перший камінь у фундамент собору заклав папа Олександр III. Стіни соборного хору були зведені до 1177 року. Головний вівтар собору освятили 19 травня 1182 року легатом Папського престолу Анрі, кардиналом-єпископом Альбано, що знаменувало закінчення зведення східної сторони трансепта. У 1196 році, коли собор отримав за заповітом померлого єпископа Моріса де Сюллі 100 ліврів для свинцевої даху, неф будівлі був майже закінчений. Будівництво західного фасаду, майбутнього центрального входу, з двома баштами, почалося близько 1200 року. У 1208 році були знесені найближчі до нього будинки, які перешкоджали будівництву.

У 1240 році було закінчено будівництво південної дзвіниці, тоді ж було прийняте рішення відмовитися від ідеї завершення веж шпилями. Північна вежа була добудована у 1250 році.

Головний фасад на малюнку шотландця Д. Робертса (1828). Фото: wikimedia.org

На думку сучасних археологів, на місці Нотр-Дам-де-Парі знаходилися чотири різних храми:

  • Ранньохристиянська церква IV століття
  • Меровінгська базиліка
  • Каролінгський собор
  • Романський кафедральний собор

Висота собору - 35 м, довжина - 130 м, ширина - 48 м, висота дзвіниць - 69 м, вага дзвону Еммануель у південній вежі - 13 тонн, його язика - 500 кг.

Вежі головного фасаду не зовсім однакові, північна вежа масивніша, ніж південна (та, що ближче до Сени); до початку XV століття дзвони розміщувалися лише у північній вежі.

Фото: facebook.com/cathedrale.notredamedeparis
У жовтні 1944 року у соборі сталася невелика пожежа. Полум'я розповсюдилося по шпилю і даху.

У соборі знаходиться один із найкрупніших у світі органів. Його побудували в XV столітті. За ним видно одне з трьох вітражних вікон у формі троянди - шедевр готичної культури. 

Вітраж "Троянда" створили за часів правління короля Людовика IX, його автором був спочатку Жан де Шель, потім П'єр де Монтре. Троянда була завершена у 1260 році, її діаметр становить 12,9 метрів, а з урахуванням вікон - близько 19 метрів. Тема Троянди присвячена Новому Заповіту. 

Вся архітектура, скульптури, розписи і візерунки собору мають релігійний зміст - це Біблія, висічена в камені і вилита в металі.

Після закінчення будівництва собору, яке тривало майже два століття: з 1163 по 1345, храм став місцем найважливіших церемоній.

Богослужіння в соборі відбувалися регулярно, у будні дні і в суботу щодня проходили чотири меси і вечірня служба, у неділю - п'ять мес. Частина з них проходила на головному вівтарі собору, частина в капеллах. Вечірня недільна меса, як правило, очолювалася архієпископом.

Папа Римський Іоанн Павло II в Нотр-Дам, 1997. Фото: facebook.com/cathedrale.notredamedeparis
Фото: facebook.com/cathedrale.notredamedeparis

Серед унікальних реліквій, які зберігалися в Соборі Паризької Богоматері - Терновий вінець, який, згідно з Євангеліями, було покладено на голову Ісуса Христа під час розп'яття. Він був привезений в собор в 1239 році.

Також в соборі зберігався один з цвяхів, якими було прибито тіло Христа.

Фото: facebook.com/cathedrale.notredamedeparis

Пожежа

15 квітня 2019 року в соборі сталася смасштабна пожежа. Відомо, що загоряння почалося на горищі.

Пожежа знищила дах будівлі і призвела до обвалення знаменитого шпилю - непоправна втрата для готичної архітектури. Впав також годинник і покрівля.

Близько шостої ранку за київським часом пожежникам вдалося загасити пожежу. Основні реліквії врятували, також не постраждав вівтар і вівтарний хрест собору.

Фото: @PompiersParis
Фото: @PompiersParis
Фото: @PompiersParis
Фото: Michaël Szadkowski / Le Monde.jpg
Фото: Rémi Barroux / Le Monde
Фото: Jean-Claude Coutausse / French politics pour Le Monde
Фото: Jean-Claude Coutausse / French politics pour Le Monde
Фото: @PompiersParis
Фото: @PompiersParis
Фото: FRENCH POLITICS POUR LE MONDE
Фото: FRENCH POLITICS POUR LE MONDE
Фото: Julien Muguet pour / Le Monde
Фото: Julien Muguet pour / Le Monde
Фото: Julien Muguet pour / Le Monde
Фото: Julien Muguet pour / Le Monde
Фото: Julien Muguet pour / Le Monde
Фото: @alex_fremont

Реакція світу

Жахливі події 15 квітня на обкладинках французьких і світових ЗМІ

Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту