Гумор та психологія: справжнього коміка можна впізнати за МРТ

Виявляється, бути смішним - корисно для здоров’я та кар’єри, але небезпечно для кохання. Хто нам це сказав? Психотерапевт Олександр Авдєєв, який професійно вивчає гумор уже більше п’яти років. Разом з ним ми провели "психологічну трепанацію" почуття гумору та дійшли висновку, що пояснює народження смішного.

Сміються навіть мавпи

Психотерапевт Олександр Авдєєв. Фото: https://avdieiev.info

- Кожна людина володіє простими та складними навичками. Прості - це вміння ходити, говорити... Щоби їх засвоїти, просто спостерігати за іншими, а потім наслідувати. А гумор - це складне вміння.

Колись я грав у КВК, а потім ми мали "розбір польотів". Один з гумористів, здається, "Тамбовський вовк" Валерій Жидков, сказав одну річ, яку я запам’ятав на все життя: "Гумор - найчистіша форма мистецтва. Тут або смішно, або не смішно".

Навіть у тварин є зародки гумору.

Аби жартувати, людина має бути розвиненою одразу у трьох напрямках: інтелектуально, емоційно та соціально. Деякі мають невисокий інтелект, але комунікабельні: спостерігають, що здатне тішити інших, та ретранслюють це. Але тільки інтелект робить гумор наповненим, оригінальним.

Навіть у тварин є зародки гумору. Наприклад, під час одного дослідження вчені навчали мавп жестової мови. Одна з макак показала досліднику: "Я дам тобі банан", але запропонувала йому... фекалії. Та розсміялася. Деяких людей цей жарт потішить теж...

Гумор - профілактика недоумства

- Почуття гумору корелює з навичками стресостійкості та самооцінкою. Саме тому веселунам легше впоратися з труднощами. Навіть у побуті є таке поняття "поглянути на проблему з усмішкою", тобто застосувати техніку "декатастрофізація ситуації".

Те, що мозок жартівника постійно в тонусі та працює ефективніше, довели вчені. Функціональне МРТ дозволяє побачити, що відбувається у нашій голові. Так, у США перевірили професійних коміків і з’ясували: долі фронтальної кори мозку (відповідає не лише за гумор, а й за прийняття рішень, креативність. - Авт.) у них вочевидь змінюються та стають активнішими. 

Це означає, що для літніх людей жарти та почуття гумору - профілактика старечого недоумства, для людей із шизофренією - засіб полегшити хворобу. А для всіх інших - тренування зон мозку, пригнічених внаслідок депресії та тривоги.

Але є й інший бік. Американський психолог Род Мартін визначає чотири типи гумору (аффіліативний, самодеструктивний, оптимістичний, агресивний) залежно від того, наскільки він є образливим для самого оповідача та інших людей. Якщо людина постійно жартує над собою - це саморуйнівний гумор, який погано впливає на психіку. Так ми приховуємо речі, які нас хвилюють.

Що спільного між дітьми та дорослими напідпитку

Згадайте найкращі дитячі шоу: "Том і Джері", "Оггі та Кукарачі", "Ну, постривай!".  Більшість жартів там засновані на тому, що комусь боляче. Так відбувається тому, що у малюків погано розвинена прифронтальна кора, яка відповідає за гумор. Вона в еволюції найвразливіша.

Наш мозок, як і все живе, розвивається еволюційно. Спочатку спинний мозок, потім стовбуровий, лімбічна система, емоційна і насамкінець - префронтальна кора.

Помічали, людина хильнула чарку - і почалося?! Гумор людей напідпитку, дуже схожий на дитячий, бо алкоголь пригнічує цю найчутливішу частину мозку.

Кар’єрний успіх і питання довіри

- Гумор - це завжди агресія.  Коли ми разом з кимось жартуємо проти когось, у нас виділяється окситоцин, гормон довіри. Ображаючи чужих, ми стаємо трохи ближчими. Плюс є позитивне підкріплення: "Коли цей чувак поруч - мені весело". Так відбувається розділення на "свій – чужий".

Емоційна сфера, підкріплена почуттям гумору, дуже важлива для прийняття рішень. Зокрема, у просуванні кар’єрними сходами. Доречні жарти допомагають встановити довіру до людини, але перетворення на корпоративного клоуна може спричинити протилежний ефект.

Якщо політик їсть землю у Верховній раді - це, звісно, спричинить емоцію. За всіма критеріями - це певна форма гумору. Але голосувати за таку людину навряд захочуть. Добре, коли людина сміється разом з кимось, а не з когось.

Тупий гумор у тренді через втому

- Те, що люди сміються з жартів примітивних шоу, нормально. Зазвичай вони розраховані на тих, хто щойно повернувся з роботи додому. Люди втомилися. Їхній мозок теж втомився та потребує чогось простого. Вони не шукають у гуморі моралі, а просто хочуть відпочити.

В ідеалі гумор має нести радість. Можливо, іншу емоцію. Якщо він викликав хоча б обурення, у вашому анекдотів вже щось є.

А ось на смак у гуморі (наприклад, під час вибору комедії) впливають зовсім інші фактори - насамперед освіта. Якщо людина багато бачила та знає, її важче здивувати. Для декого жарт може бути передбачуваним, хтось, навпаки, скаже: "Вау!"

Чоловіки роблять це краще - стереотип

- Чоловічий та жіночий мозок відрізняються настільки мінімально, наскільки це можливо - на вроджене вміння жартувати це не впливає. Чоловіки роблять це краще лише тому, що від них цього вимагає суспільство: бути веселим, розповісти в компанії анекдот.

Жінки нечасто опиняються в подібних ситуаціях, тому й шлях коміка обирають рідше. Але тільки в Україні я можу назвати безліч жінок, які в гуморі набагато сильніші за більшість чоловіків: Наталя Гарипова, Настя Дерська, Олена Кравець, Саша з тріо "Різні", Ірина Сапонару...

У коханні гумор - не завжди добре

- Дуже розповсюджена претензія з боку дівчат: "Ти ні про ще не здатен говорити серйозно!". У гуморі дуже важливе відчуття міри. Не забувайте, що жарт - це лише спосіб донести інформацію. Якщо ти сказав дівчині, що вона товста, то неважливо, як саме ти це зробив. Розповів анекдот або прочитав вірш. Менше ображатися вона не буде.

Але саме цього більшість моїх клієнтів не усвідомлює. Вони вважають: якщо я жартую, я веселий та класний. Кажуть: "У неї просто нема почуття гумору. Вона тупа". Та дивуються: "Жарт не смішний?"

Почуття гумору качаємо як м’язи

Аби вдосконалити вміння жартувати, треба не просто дивитися комедії та стендап-виступи коміків, а й практикуватися самому  - спочатку тренуватися,  потім розповідати анекдоти та жартуватипублічно. Не забувайте: гумор - це тільки один зі способів, щоб донести свою думку.

Фото: Unsplash

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту