Свіжий "індекс бігмака": долар в Україні має коштувати не більше 11 гривень

Фото: pixabay.com / freepik.com
Згідно з новим дослідженням журналу The Economist, українська гривня опинилася на четвертому місці найбільш недооцінених валют світу. Що це означає і як нам далі з цим жити?

Що показує "індекс бігмака"

Big Mac Index - це "винахід" журналу The Economist, що проводить грошово-продуктові дослідження вже більше 30 років (з 1986 року). Мета індексу - показати альтернативу валютних курсів в обмінниках через вартість "універсального товару". На роль останнього був обраний бігмак від McDonald's, бо його можна купити майже в усіх країнах, а в складі "еталона" є найпопулярніші продукти: хліб, м'ясо, овочі та сир.

Валютною ж "точкою відліку" став, звісно, американський долар.

Індекс бігмака заснований на теорії паритету купівельної спроможності, згідно з якою курс валют має відповідати вартості кошика товарів у різних країнах. Тобто він залежить не від примх місцевих Нацбанків і МВФ, а від ціни продуктів харчування "на місцях".

І якби курси валют будувалися саме за цим принципом, то гривня, яка днями почала падати, за логікою Big Mac Index мала б стрімко зростати. І ось чому.

Фото: НБК / Mary Duncan Public Library

ТОП-10 найнедооціненніших валют 2020

Згідно з найсвіжішим (липневим) "індексом бігмака", розрахованим експертами The Economist, в Україні бігмак коштує 59 гривень, тобто 2,15 американських доларів. А от у США - $ 5,71. Таким чином наша національна валюта недооцінена на 61,9%. Тобто долар зараз має коштувати не 27,5, а 10,50 грн!

І якщо за даними Мінфіну на початку року гривня була сьомою серед найнедооціненніших валют світу, то тепер вона вже на четвертому місці. А от най-най "несправедливо опущеним" є південноафриканський ренд.

Десятка найнедооціненніших валют станом на липень-2020:

Фото: pixabay.com
 1. 1Південноафриканський ренд - недооцінений на 67,4%
 2. 2Російський рубль - 66,5%
 3. 3Турецька ліра - 64,3%
 4. 4Українська гривня - 61,9%
 5. 5Мексиканський песо - 61%
 6. 6Азербайджанський манат - 59,3%
 7. 7Румунський лей - 59,3%
 8. 8Малайзійський рингіт - 59%
 9. 9Індонезійська рупія - 58,7%
 10. 10Новий тайванський долар - 57,2%

Переоцінені валюти

Так, є і такі. Правда, їх лише три:

 1. 1Швейцарський франк - переоцінений на 20,9%
 2. 2Ліванський фунт - 4,2%
 3. 3Шведська крона - 0,8%

Тобто найдорожчий бігмак у світі - в Швейцарії, він майже на 21% дорожче за американський. А ось наш, український, один з найдешевших.

Олексій Сисоєв
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту