Ілюстрація: Таша Шварц

Сюжети Агаті Крісті підкидав одесит - "головний авантюрист XX століття"

95 років тому артист балету Борис Лисаневич емігрував із СРСР до Парижа, а згодом став легендою Непалу.

Герой рубрики #(не)відомі українці - не тільки танцюрист, а ще й політик і бізнесмен. Борис Лисаневич був радником короля Трибгувана, творцем туристичного маршруту до Даху світу (Непал), найкращим другом альпіністів.

Одесита навіть визнали "унікальною пам'яткою Непалу" - другою після Евересту (за версією журналу "Life"). Життя його було наповнене яскравими подіями та зустрічами з видатними людьми.

 

 

"Є єдина річ у світі, яка має справжнє значення. Її суть у тому, скількох людей ви можете зробити щасливими"
Борис Лисаневич
Фото: Anton Jankovoy (jankovoy.com)

Від танцюриста до авантюриста

Життєвій одіссеї одесита позаздрив би сам Одіссей. Єдина різниця: котили світом Лисаневича не Зевс і Борей хвилями Середземного моря, а російська революція - просторами Євразії. А чатували на нього аборигени, лицарі плаща та кинджала, політичні інтриги, таємні зустрічі, всесвітня слава.

Більшовицьку Одесу 19-річний танцівник оперного театру покинув 1924-го, емігрувавши до Франції. Упродовж п’ятьох років виступав у паризькій "Альгамбрі", Російському романтичному театрі, в легендарній трупі Сергія Дягілєва. А після смерті маестро Борис поїхав з гастролями на Схід.

І там в авантюрній голові «витанцьовувався» зовсім не балетний пірует. Серія кмітливих "па" - і в Калькутті (індійське місто, недавно перейменоване на Колкату) зусиллями Бориса з’являється елітарний англо-індуський клуб "300", куди входять найвпливовіші представники істеблішменту. В його стінах не лише відпочивають, а й розв'язують тет-а-тет найсерйозніші проблеми, серед яких - план "справедливого перевороту" в Непалі.

Борис і його партнерка по танцях Кіра Щербачева виконують "The Gay" в Шанхаї.
Деякий час Борис Лисаневич танцював пліч-о-пліч з Сержем Лифарем в легендарній трупі Сергія Дягілєва, 1928 рік.

Другий після Евересту

На початку 1950-х Борис Лисаневич до кінця життя застрягає в Непалі (країні, повністю відгородженій від цивілізації), обмірковуючи ідею перетворення Даху світу на туристичну Мекку.

В одному з палаців династії Рана Лисаневич облаштовує перший у Гімалаях Royal Hotel. Отримує дозвіл короля на візит дебютних груп мандрівників.

Згодом монарх, ошелешений прибутками, наказує видавати візи кожному, хто приїжджає до Катманду. Менше ніж за десятиліття Непал стає однією з найвідвідуваніших держав не лише туристами, а й альпіністською столицею світу.

А Лисаневича навіть визнали "унікальною пам'яткою Непалу" - другою після Евересту (за версією журналу "Life").

Royal Hotel. Фото: izbrannoe.com

Став прототипом героя роману Агати Крісті

Більшість тих, хто побував на Даху світу, - заможні та відомі люди. Серед них - Агата Крісті.

Після другого шлюбу з Максом Маллованом письменницю охопила ще одна пристрасть - зміна місць перебування. А оскільки її суджений був археологом і спеціалізувався на країнах Сходу, то й вона на багато років сіла до "східного експресу": Іран, Сирія, Туреччина, Непал.

Діставшись Даху світу, Крісті не могла уникнути теплих обіймів Бориса Лисаневича, бо саме його Royal Hotel та бар «Як і Єті» були тут найпопулярнішими. (З роками бар, ставши рестораном, набуде статусу символу Непалу. До речі, тут і сьогодні можна знайти в меню котлету по-київськи).

За свідченнями очевидців, Борис Миколайович не раз супроводжував Агату, знайомлячи її з найвизначнішими пам’ятками Катманду, столиці Непалу. Зокрема, з екзотичними дикими тваринами в межах міста. Подружившись із нашим героєм і дізнавшись його особисту історію, Королева детективів назвала його "найвидатнішим шукачем пригод XX століття".

Письменник Віктор Кленов стверджує: саме Борис подарував британській письменниці низку сюжетів для романів. І навіть став прототипом Чарльза Гейворда з її відомого роману "Кривий будиночок".

Агата Крісті назвала Бориса Лисаневича "найвидатнішим шукачем пригод XX століття"

Цікаві факти

  • Будучи танцівником, Лисаневич виконував партії в балетах "Князь Ігор", "Трикутний капелюх", "Петрушка", "Карнавал", "Жар-птиця", "Парад".
  • Уперше до Непалу потрапив 1951 року як гість на весіллі сина короля, куди його доправили особистим літаком монарха.
  • Борис Миколайович – учасник державного перевороту в Непалі, виступив на боці представника династії Шах.
  • Друзями Бориса Лисаневича були король Іспанії Хуан Карлос, письменниці Агата Крісті та Франсуаза Саган, актори Інгрід Бергман і Жан-Поль Бельмондо, хореографи Нінет де Валуа та Серж Ліфар, художник і скульптор Анрі Матісс, композитор Ігор Стравінський.
  • На одному з фото Борис (на той час – радник короля) позує поруч з Джавахарлалом Неру, Індірою Ганді та королівським подружжям Непалу.
  • Лисаневич, який вполював 69 тигрів, пізніше заявив: "Про останні 68 я дуже шкодую".
  • У своєму мисливському арсеналі одесит тримав гвинтівку Alka Seltzer, яка стріляла кулями зі снодійним і була призначена для полювання на снігову людину - єті.
  • Художні стрічки, в яких знявся Борис Лисаневич: "Пригоди китайця в Китаї" (1965), "Людина з Гонконгу" (1975).
  • Документальні стрічки про нього: "Битва за Гімалаї" (1999), "Борис Лисаневич - найкращий друг королів" (2007).
  • Книги про Бориса Лисаневича: "Тигр на сніданок" (Мішель Пессель, Франція), "Мій Катманду" (Десмонд Дойч, Велика Британія), "Гори залишаються молодими" (Хан Сюїн, Китай).
Прем'єр-міністр Індії Джавахарлал Неру, Борис і Королева Ратні.

З досьє Бориса Лисаневича

Народився 4 жовтня 1905 року в Одесі.

Навчався в Одеських кадетському (1914-1917) та балетному (1920-1921) училищах.

Був артистом балету Одеського оперного театру (1922-1924), паризького театру "Альгамбра", Романтичного російського театру, працівником французького автомобільного заводу "Рено", танцівником Центру Дягілєва (1925-1929), трупи Шаляпіна (1929-1932), виступав на сценах Індії, Китаю, Яви, Бірми, Цейлону.

Мав у Непалі мережу ресторанів, готель, проте під кінець життя збанкрутував.

Помер 20 жовтня 1985 року в Катманду. Похований на цвинтарі британського посольства. Надгробок прикрашає дворянський герб.

У столиці Непалу Борису Лисаневичу встановлено бюст.

Борис Лисаневич з дружиною Інгер. Фото: nepalitimes.com

Бібліографія та фільмотека

Книги про Бориса Лисаневича:

Мішель Пісель (Франція) – "Тигр на сніданок"

Десмонд Дойч (Велика Британія) - "Мій Катманду"

Хан Сюін (Китай) - "Гори залишаються молодими"

〰〰〰

Художні стрічки, в яких знявся Лисаневич:

1965 рік - "Пригоди китайця в Китаї" (епізодична роль)

1975 рік - "Людина з Гонконгу" (професор)

〰〰〰

Документальні стрічки про Лисаневича:

1999 рік - "Битва за Гімалаї"

2007 рік - "Борис Лисаневич - найкращий друг королів"

Порада на тему

"Раз на рік вирушайте туди, де ще не були" (Непальська мудрість).

😂😂😂
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту