Сюжети Агаті Крісті підкидав одесит - "головний авантюрист XX століття"

95 років тому артист балету Борис Лисаневич емігрував із СРСР до Парижа, а згодом став легендою Непалу.

Сьогоднішній герой рубрики #(не)відомі українці - не тільки танцюрист, а ще й політик і бізнесмен. Борис Лисаневич був радником короля Трибгувана, творцем туристичного маршруту до Даху світу (Непал), найкращим другом альпіністів… Одесита навіть визнали "унікальною пам'яткою Непалу" - другою після Евересту (за версією журналу "Life"). Життя його було наповнене яскравими подіями та зустрічами з видатними людьми.

Фото: Anton Jankovoy (jankovoy.com)

Від танцюриста до авантюриста

Життєвій одіссеї одесита позаздрив би сам Одіссей. Єдина різниця: гнали по світу нашого земляка не Зевс і Борей хвилями Середземного моря, а російська революція - просторами Євразії. А чатували на нього аборигени, лицарі плаща та кинджалу, політичні інтриги, таємні зустрічі, всесвітня слава…

…Більшовицьку Одесу 19-річний танцівник оперного театру покинув 1924-го, емігрувавши до Франції. Впродовж п’ятьох років виступав у паризькому "Альгамбрі", "Російському романтичному театрі" під керівництвом майбутнього головного балетмейстера нью-йоркської "Метрополітен опера" Бориса Романова, в легендарній трупі Сергія Дягілєва. А після смерті маестро Борис їде з гастролями на Схід.

І там в авантюрній голові "витанцьовується" зовсім не балетний пірует. Серія кмітливих "па" - і в Калькутті (індійське місто, недавно перейменоване на Колкату) зусиллями Бориса з’являється елітарний англо-індуський клуб "300", куди входять найвпливовіші представники істеблішменту. В його стінах не лише відпочивають, а й розв'язують тет-а-тет найсерйозніші проблеми, серед яких - план "справедливого перевороту" в Непалі…

Борис і його партнерка по танцях Кіра Щербачева виконують "The Gay" в Шанхаї.

Шлях на Дах світу

На початку 1950-х одесит до кінця життя застрягає в Непалі (країні, повністю відгородженій від цивілізації), обмірковуючи ідею перетворення Даху світу на туристичну Мекку.

В одному з палаців династії Рана Лисаневич облаштовує перший у Гімалаях Royal Hotel. Отримує дозвіл короля на візит перших груп мандрівників.

"Дамбу" остаточно прориває, коли монарх, ошелешений прибутками, наказує видавати візи кожному, хто приїжджає до Катманду. Менше ніж за десятиліття Непал стає не лише однією з найвідвідуваніших держав туристами, а й альпіністською столицею світу.

Royal Hotel. Фото: izbrannoe.com

Одесит став прототипом героя роману Агати Крісті

Більшість серед тих, хто побував на Даху світу, були заможними та відомими людьми. Наприклад, Агата Крісті…

Після другого шлюбу з Максом Меллоуном письменницю охопила ще одна пристрасть - зміна місць перебування. А оскільки її суджений був археологом і спеціалізувався на країнах Сходу, то й вона на багато років сіла до "Східного експресу": Іран, Сирія, Туреччина, Непал...

Діставшись Даху світу, вона не могла уникнути теплих обіймів Бориса Лисаневича, бо саме його Royal Hotel та бар "Як і єті" були тут найпопулярнішими. (З роками бар, ставши рестораном, набуде статусу символу Непалу. До речі, тут і сьогодні можна знайти в меню котлету по-київськи!).

За свідченнями очевидців, одесит не раз і не два супроводжував Агату Крісті, знайомлячи її з найвизначнішими пам’ятками Катманду (столиця Непалу). Зокрема, з екзотичними дикими тваринами в межі міста. Подружившись із одеситом і дізнавшись його особисту історію, королева детективів назвала Лисаневича "найвидатнішим шукачем пригод XX століття".

Письменник Віктор Кленов стверджує: наш земляк подарував британській письменниці низку сюжетів для романів. І навіть став прототипом Чарльза Хейуорда з відомого роману Агати Крісті "Зігнутий будиночок"...

Помер наш земляк 20 жовтня 1985 році в Катманду. Похований на цвинтарі британського посольства. Надгробок прикрашає дворянський герб. У столиці Непалу одеситу встановлено бюст.

Цікаві факти

  • Наш земляк виконував партії в балетах "Князь Ігор", "Трикутний капелюх", "Петрушка", "Карнавал", "Жар-птиця", "Парад".
  • Уперше до Непалу Лисаневич потрапив у 1951 році як гість на весіллі сина короля, куди його доправили особистим літаком монарха.
  • Одесит – учасник державного перевороту в Непалі, був на боці представника династії Шах.
  • Добрими знайомими Бориса Лисаневича були король Іспанії Хуан Карлос, письменниці Агата Крісті та Франсуаза Саган, актори Інгрід Бергман і Жан-Поль Бельмондо, хореографи Нінет де Валуа та Серж Ліфар, художник і скульптор Анрі Матісс, композитор Ігор Стравінський.
  • На одному з фото "таємний радник" позує поруч з Джавахарлалом Неру, Індірою Ганді та королівським подружжям Непалу.
Прем'єр-міністр Індії Джавахарлал Неру, Борис і Королева Ратні.
  • Лисаневич, який вполював 69 тигрів, пізніше заявив: "Про останні 68 я дуже шкодую".
  • У своєму мисливському арсеналі одесит тримав гвинтівку Alka Seltzer, яка стріляла кулями зі снодійним і була призначена для полювання на "снігову людину" - єті.
  • Прізвище нашого співвітчизника – незмінний атрибут непальських путівників, а також спогадів знаменитих альпіністів і мандрівників.
Борис Лисаневич з дружиною Інгер. Фото: nepalitimes.com

Бібліографія та фільмотека

Книги про Бориса Лисаневича:

Мішель Пісель (Франція) – "Тигр на сніданок"

Десмонд Дойч (Велика Британія) - "Мій Катманду"

Хан Сюін (Китай) - "Гори залишаються молодими"

〰〰〰

Художні стрічки, в яких знявся Лисаневич:

1965 рік - "Пригоди китайця в Китаї" (епізодична роль)

1975 рік - "Людина з Гонконгу" (професор)

〰〰〰

Документальні стрічки про Лисаневича:

1999 рік - "Битва за Гімалаї"

2007 рік - "Борис Лисаневич - найкращий друг королів"

Анекдот в тему

У Непалі численні туристи, вступаючи в інтимні зв'язки з місцевими жінками, сильно похитнули демографічну рівновагу. Королю це набридло і він видав закон: "Корінним мешканцем країни вважати людину, зачату непальцем і непалкою".

😂😂😂
Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту