Новий хюґе на День щастя: що таке пит (pуt) і як стати з ним щасливим

20 березня святкують Міжнародний день щастя – і у "Йоду" є новий рецепт ощасливлення, який стрімко завойовує популярність у світі.

Ви, безумовно, мільйон разів чули про хюґе – данську концепцію, що вчить шукати щастя у комфорті й затишку. Але у сучасному світі, тим паче в умовах всесвітньої коронавірусної паніки, застосовувати хюґе стає дедалі складніше. Якщо вам зовсім не вдається – не хвилюйтеся. Бо данці, яких постійно визнають однією з найщасливіших націй світу, не сиділи склавши руки – вони вигадали новий рецепт, що має назву pyt (вимовляється, як щось середнє між пит та піт). Тож коли щось пішло не так і не туди, скажіть: "Pyt!" - і ви відчуєте полегшення. Розповідаємо, як це працює. 

Магічне заклинання, що не має перекладу

Як і у випадку з хюґе, pyt дослівно не перекладається ні англійською, ні українською. Однак дослідники з різних країн все ж намагаються знайти якісь наближені переклади для кращого розуміння цього рецепта щастя. Серед найпопулярніших – такі варіанти:

 • "Не зважай"
 • "Не переймайся"
 • "Забий"
 • "Не бери в голову"
 • "Не бери близько до серця"
 • "Лайно трапляється"
 • "Та й грець з ним"
 • "Буває"
 • "Ну й нехай"
 • "Забудь"
 • "Проїхали"

У Данії кажуть, що бути постійно щасливим у сучасному світі – то вже немодно. Ну й, відверто кажучи, неможливо, якщо ти не геть божевільний. Щодня, щогодини на планеті стається якась халепа, що, у свою чергу, спричиняє халепки чи халепища у нашому житті. Можна впасти від них у депресію, постійно злитися на себе та оточення. А можна зробити глибокий вдих-видих і, вимовивши магічне слово pyt, відпустити ситуацію.

Психолог: погоня за щастям робить людей нещасними

То як і чому це працює?

"По суті, мова про прийняття та перезавантаження. Pyt використовується як нагадування, що часом варто відступити та відпустити. Замість того, щоб відчувати провину - рухатися далі. Pyt може зменшити стрес, оскільки це щира спроба заохотити себе та інших не хнюпитися через незначні щоденні розчарування", - стверджують дослідники цього явища. 

Сучасні люди відчувають постійний тиск перфекціонізму. У соцмережах інших людей вони регулярно бачать ідеальне життя, яке ті виставляють, ніби на вітрину. На цьому фоні власне життя видається геть нудним та нецікавим. Ми починаємо гнатися якщо не за самим щастям, то хоча б за його видимістю. Однак це, як кажуть фахівці, ще більше погіршує наш стан.

"Люди, які серйозно сконцентровані на ідеї досягнення щастя, швидше за все, одержимі невдачами та негативом. Але оскільки вони неминучі у будь-чиєму житті, завищенні очікування провокують стрес, що псує самопочуття. Щастя - це хороша річ, але установка на те, щоб досягти його будь-якою ціною, як правило, зазнає невдачі", - каже Брок Бастіан, соціальний психолог Школи психологічних наук Університету Мельбурна в Австралії.

Тож замість того, щоб насилувати себе щастям, варто зупинитися, зрозуміти, що нервуватися з приводу речей, на які ми вплинути не можемо – це шкідливо для здоров'я, та врешті сказати магічне слово pyt.

Спробуйте, у сьогоденних реаліях вийде щось на зразок цього ???

"Так, прямо цієї миті світ котиться у прірву, я сиджу зачинений у власній квартирі п'ятий день на карантині і навіть приблизно не розумію, коли це все скінчиться. Та й грець з ним – pyt!". Полегшало? ?

Нема сил говорити? Тисни кнопку

У рейтингу ООН World Happiness Report, що визначає найщасливіші країни світу, Данія посіла друге місце (перше – у Фінляндії) за підсумками минулого року. Самі данці гадають, що чимала заслуга у цьому належить саме магічному заклинанню pyt. 

Концепція стала такою популярною у цій скандинавській країні, що Данська бібліотечна асоціація обрала слово pyt улюбленим словом нації (цікаво, що слово "хюґе" навіть не потрапило до списку фіналістів). А данці для більшої ефективності тепер випускають у промислових масштабах механічну кнопку pyt. Дуже зручно ?

Коли відчуваєте, що все котиться до біса й неможливо заспокоїтися, а сил навіть промовити собі магічне слово немає, просто тисніть кнопку – і вона сама заговорить до вас.

Кнопку pyt купують собі додому чи в офіс, дарують друзям чи рідним (для цього випускають "піти" у спеціальному подарунковому оздобленні), вішають на стіни у громадських місцях, встановлюють навіть у школах і навчальних класах, а мініатюрні кнопочки носять із собою у кишені чи сумці.

Спеціалісти з американського Фонду співпраці радять:

"З’ясуйте, що ви можете контролювати  - і працюйте над цим. Визначте, що не має значення - й ігноруйте це. Визначте, до чого ви не маєте хисту - і тримайтеся подалі від цього. Дозволяйте собі помилятися. Заплануйте, що справи підуть не за планом. Після цього ви помітите, що приймаєте усе, що відбувається".

А якщо інколи стається так, що не приймаєте, то просто повторюйте: 

"Pyt, pyt, pyt".
Матерiали по темi
Рецепти щастя на 2019-й: арбайдстлед, козейгох, глюггаведур та ще 3 філософських тренди
Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту