Татуювання давно перестало бути примхою підлітка і є повноцінним видом сучасного мистецтва. Для талановитих майстрів тіло людини перетворилося на полотно, на якому вони малюють складні пейзажі, портрети й абстрактні образи.
Київський татуювальник Микола вирішив піти ще далі - і почав набивати на шкірі радянські мозаїки. Навіщо він це робить, і як подібне татуювання може допомогти врятувати мистецтво 60-х - в інтерв'ю "Йоду".
- Звідки взялася ідея набивати тату радянських мозаїк?
- Ідея давно формувалася. До цієї акції ми з київськими хлопцями давно їх били. Але безпосередньо після того, як до мене на сеанс потрапив Женя Нікіфоров, автор проєкту (Decommunized Ukrainian soviet mosaics - Авт.), який збирає українські радянські мозаїки, це оформилося вже в ідею проведення спільної акції. Обговорили - і ось зараз запустили.
- Розкажіть про деталі акції. Ви домовляєтеся набивати певну мозаїку, порадившись із Женею?
- Поки ми підготували декілька мозаїк, адаптували їх під ескізи для тату, бо, на жаль, не всі мозаїки для цього придатні. Але у Жені є величезна база мозаїк, і ми не проти, коли люди вибирають інші малюнки, пропонують свої варіанти. Ми все обговорюємо і готові до пропозицій.
- Де людина може побачити приклади цих мозаїк?
- Вона може їх побачити на вулицях своїх міст. Їх можна знайти практично в будь-якому населеному пункті. Але крім цього - існує Інстаграм-сторінка та Фейсбук Жені, де він викладає свої фотографії.
- Ви сказали, що у вас кілька робіт. Чи планується додавати ескізи? Як розумієте, що малюнок підходить під тату?
- В основному, я сам вибираю, переглядаю фотографії в соцмережах Жені й дивлюся, які найкраще підходять під татуювання. Ну і які мені подобаються ?. Але, знову ж таки: якщо людині сподобалася конкретна мозаїка, яку я не викладав - вона завжди може написати й запропонувати свої варіанти.
- Ви говорили, що частина грошей витрачається на проєкт. Я так розумію, що це вкладення в те, щоби фотограф далі продовжував шукати ці мозаїки?
- Так, бо це дуже велика й витратна робота. Це і поїздки, і роботи з архівами, пошуки цих мозаїк та інформації про них. Мені просто хотілося підтримати цей проєкт.
- У чому унікальність саме радянського мистецтва мозаїк?
- Це цікава тема, на яку, на жаль, звертають дуже мало уваги. Це був досить унікальний вид мистецтва, дуже копіткий. Він зараз або взагалі мало відомий, або через те, що мозаїки знищуються - вони забуваються. Цікаво знаходити нові мозаїки, але й зберігати їх як у фотографіях, так і в татуюваннях.
- Чи є в світі тату такий стиль, як він називається? Або це авторський продукт?
- Є майстри по всьому світу, які набивають саме мозаїки. Але їх дуже мало. Якщо говорити конкретно про українських радянських - це, я думаю, буде унікальний проект.
- Тепер про ціну. Я бачила, що сама книжка з колекціями цих мозаїк коштує близько 1200 гривень. Скільки коштує одна тату-робота? Від чого залежить ціна?
- Ціна, як зазвичай, залежить від масштабу, від складності. Але через те, що це акція, то було прийнято рішення робити татуювання з якоїсь знижкою, щоб якось людей зацікавити і підштовхнути робити ці роботи. Частина грошей буде передана проекту для його розвитку і підтримки.
- Назвіть приблизний діапазон. На що розраховувати людині?
- Приблизний діапазон - 2-3 тисячі гривень.
- Яким стилям ви як майстер віддаєте перевагу, і чим конкретно цей стиль відрізняється для вас від інших? Він має бути складнішим або, навпаки, легшим?
- Я віддаю перевагу чорно-білій графіці - це лайнворк, дотворк. Але давно почав робити татуювання у вигляді вітражів - теж досить оригінальна тема. І як якесь логічне продовження вітражів для мене стали мозаїки. Я давно зацікавився цією темою, робив і раніше татуювання у вигляді мозаїк. Певного часу наткнувся на фотографії Жені, і відтоді подумав, що це цікава тема. Вона оригінальна й дуже близька нам, бо всі вони є в Україні.
У результаті так і вилилося в спільну акцію.
- Є особливості нанесення? Може, якісь деталі складніше прописувати, ніж інші?
- Проблема мозаїк у тому, що вони, як правило, складаються з безлічі дрібних деталей. У татуюванні не завжди можливо їх усі перенести на шкіру. Доводиться якось ці роботи адаптувати саме під наші потреби - під ескізи для татуювань.
- Скільки часу треба на татуювання середнього розміру - 7-10 см?
- Це все ситуативно, але в середньому 3 години.
- Скільки до вас вже людей звернулося? Адже акція почалася недавно - 8 липня.
- Я не рахував, звісно, але чимало. Причому це люди з усієї України і навіть із-за кордону.
- А яка вікова категорія? Усе-таки це радянське мистецтво, мода на це серед молоді.
- Насправді, в основному звертається молодь. Плюс-мінус 25 років. Молодь зацікавлена в цьому виді мистецтва.
- А чим ви можете це пояснити? Тим, що вони хочуть підтримати акцію, або це лише популярна тема - повернення до 70-х - 80-х?
- Важко сказати. Я не впевнений, що це просто хайп заради хайпа. Мені здається, ці люди справді зацікавлені, їм цікава ця тема.
- Який сенс може нести радянська мозаїка на тілі людини?
- Кожна людина сама вкладає сенс у своє татуювання. У неї може бути своя мотивація, свій сенс. Це питання до кожної конкретної людини - власниці татуювання.
- Більшість цих татуювань кольорові. У деяких людей зараз є стереотип, що якщо вона кольорова - може швидко втратити яскравість.
- У наш час є дуже якісні вихідні для тату, в тому числі пігменти, які довговічні. Тому всі ці мозаїки, як і інші татуювання, будуть триматися довго, будуть яскравими та жодних проблем з ними бути не повинно.
- Які стилі ви б зараз виділили за популярністю? Які тату просять найчастіше, і чи складе стиль радянської мозаїки їм конкуренцію?
- Це дуже вузька стилістика. Не впевнений, що вона може стати топовою в широкому масштабі. Але і не впевнений, що це потрібно. Це занадто специфічний стиль.
- Скоро мода на СРСР може минути. І що далі людині робити з таким татуюванням?
- У будь-якому разі, це буде пам'ять. Я сподіваюся, що люди все-таки набивають татуювання не виходячи з модних тенденцій, а через те, що це їхній особистий усвідомлений вибір. У такому разі тату завжди буде тільки радувати людини.