Телеведучий Святослав Гринчук: Цей роман про людську самовпевненість і агресивність, які "відкриваються" в екстремальних умовах

Сьогоднішній автор нашої літературної колонки #книгонавти - журналіст та ведучий ТСН на "1+1" Святослав Гринчук. Книга, яка його дуже вразила, базується на бойовому досвіді письменника. У творі багато чорного гумору, інколи навіть брутального. Святославе, розповідай.?

У мене немає улюбленої книги. А ще фільму чи пісні. Є багато чудових, які мене вразили, але я не знаю, як між ними влаштувати надумані "гладіаторські бої", щоб потім звузити перелік до одного пункту. ? Тому сьогодні я хочу порадити вам просто одну з тих, які мені дуже й дуже до вподоби - книгу Джозефа Хеллера "Пастка 22" (англ. Catch-22), також вона виходила в українському перекладі під назвою "Пастка для дурнів"

2003 року роман потрапив до рейтингу "200 найкращих книг за версією BBC". А сам вислів "пастка 22" стали часто використовувати, описуючи скрутну ситуацію, яку не можна вирішити через її парадоксальність. От, наприклад, ви загубили банківську картку, але щоб її заблокувати - у вас просять неодмінно назвати її номер, якого ви не пам'ятаєте. Це і є "пастка 22". 

Роман знайшов мене ще в час навчання в університеті. Книгу десь дістав один з моїх однокурсників, а як часто буває серед студентів: прочитав один - прочитали всі. Незабаром ми з друзями добре знали персонажів, могли цитувати найдотепніші моменти.

Книга базується на власному бойовому досвіді письменника  - він служив у  Повітряних силах США, а прототипом головного героя став його армійський друг.

Хоча цей роман насправді не так про війну, як про людську дурість. Про самовпевненість, бюрократію, агресивність, які чудово "відкриваються" у екстремальних умовах. 

Головні герої – американські військові пілоти, все відбувається у Європі, наприкінці Другої світової. Але не малюйте собі у голові якоїсь героїчної військової епопеї. Думаю, що нічого подібного про Другу світову ви не читали. Я б, мабуть, порівняв цю книгу із "Пригодами бравого вояка Швейка", які мені теж дуже подобаються. Але тут інші часи, менше письменницької шляхетності, натомість більше чорного гумору, місцями досить брутального.

Якщо почнете читати цей роман, то будьте готові до великої кількості колоритних другорядних та епізодичних персонажів, а ще до того, що події інколи розкидані не в хронологічному порядку. Спочатку це може трохи збити з пантелику, але якщо уважно будете читати - не розгубитесь. І не чекайте від “Пастки” якихось зворушливих любовних історій - це не той варіант! 

Декілька років тому я, до речі, побачив цю книгу в одному з комісійних інтернет-магазинів. Саме таке, ще радянське видання із зашморганою сірою палітуркою, яке ходило в нас по студентській аудиторії. Звичайно ж я купив. ?

Торік за мотивами "Пастки 22" вийшов серіал, де у ролі продюсера, режисера та одного з акторів – Джордж Клуні. А ще там є Г'ю Лорі, якого ми більше знаємо як Доктора Хауза. Тому можете почати із телеверсії, якщо на 100% не впевнені, що така тематика саме для вас. А потім вже й на книгу замахнетесь. Дурнів і проблем, які вони породжують, не бракує у світі ніколи, тому актуальність гарантована назавжди.

До речі, нещодавно зовсім випадково  дізнався, що через 31 рік після "Пастки 22" Хеллер написав її продовження - роман "Крамниця зачиняється". Тепер обов'язково додам його до того, що волів би почитати найближчим часом.  Ну а ще зі свіжого - дуже хочу, але все ніяк не можу знайти час на детектив "Правда про справу Гаррі Квеберта" від швейцарця Жоеля Діккера. Багато колег її десь півроку тому активно обговорювали, треба "наздоганяти". ?

Святослав Гринчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту