Топ-5 щасливих втеч за Берлінську стіну

Виповнюється 30 років від дня падіння "Залізної завіси".

9 листопада 1989 впав один з головних символів Холодної війни, одна з найжахливіших за своєю суттю споруд в історії людства, Берлінська стіна. Споруда з бетону, металу, колючого дроту з'явилася в столиці Німеччини в серпні 1961 року і 28 з гаком років розділяла на тільки саме місто, але, по суті, і два світи, дві ідеології - соціалістичний (читай - "совковий") на Сході від стіни і Захід. Який у чималої кількості жителів Східної Німеччини (НДР) асоціювався зі свободою і кращим життям. Докази? Просто цифри: за 16 років, з 1945 по 1961 близько третини населення, 2.5 млн людей, радянської окупаційної зони поїхали/втекли ФРН. У підсумку цю "лавочку" вирішили прикрити. І зробили це в "фірмовому" стилі Радянскьго Союзу: швидко і жорстоко, просто заборонивши переміщення між НДР і ФРН. І побудувавши за лічені дні справжню стіну, що розділила в тому числі цілі родини - людей, що волею долі опинилися по різні боки споруди 13 серпня 1961 року. Були випадки, коли тато і мама залишилися по одну сторону стіни, а маленькі діти - по іншу! І їх наступна зустріч могла відбутися через роки, якщо взагалі такі таке траплялося.

З 1961 року аж до 1989-го ненависна стіна (в ФРН її називали "Стіною ганьби", на Сході використовували назву "Антифашистський оборонний вал") розділяла Берлін, а опинитися по той бік за нею було нездійсненним мрією багатьох. І близько півтори сотні людей загинули при спробах подолати цю перешкоду на шляху до свободи.

Але Берлінська стіна не була невразливою і випадків успішного її подолання було чимало. Розповідаємо про найцікавіші та найавантюрніші втечі, які вдалися.

По рейках

У грудні 1961 року стіна ще не була неприступною. Зокрема, Східний і Західний Берлін як і раніше з'єднували залізничні рейки. Просто на місці стіни були встановлені важкі залізні ворота, що щільно зачинялися. Пізніше рейки розібрали. А зробили це після того, як машиніст поїзда Гаррі Детерлінг зважився на авантюрну втечу, викравши... поїзд з 20-ма пасажирами! Яким він протаранив ворота, опинившись на Заході.

Ця втеча увічнена в кіно фільмом "Прорив Локомотива 234".

По "канату"

У 1963 ще більш авантюрний втечу здійснив Хорст Кляйн. Цирковий акробат за професією, він дав цілу виставу прикордонникам, і вона виявилася найкращою в його житті. Він запримітив знеструмлену лінію електропередач, кабель якої йшов за стіну, видерся на висоту в 20 метрів, і пройшовся по "канату" на очах у здивованих патрульних. Тим "шоу" настільки "сподобалося", що вони вирішили влаштувати Кляйнові "салют". З автоматних черг. На щастя, не потрапили, хоча вимушений стрибати з висоти Кляйн і отримав травми при приземленні. Але травмувався він вже за стіною, в Західному Берліні.

Берлінська стіна

Під шлагбаумом

Інженерну кмітливість і величезну сміливість продемонстрував в тому ж 1963-му механік Хайнц Мейкснер. На кону стояла його любов!

Справа в тому, що Мейкснеру дозволили виїхати до ФРН і він би міг це спокійно зробити. Але його наречена Маргарет отримала відмову від влади. Що зробив інженер Мейкснер? Він взяв напрокат кабріолет (без даху) Austin-Healey з низьким кліренсом, уклав на заднє сидіння наречену та її матір і приїхав до КПП. Коли прикордонники НДР зупинили авто для огляду, Хайнц зробив вигляд, що підкоряється наказу, а потім втиснув педаль газу в підлогу. На всій швидкості його кабріолет понісся до шлагбауму, де врізався в нього лобовим склом (Мейкснер завчасно підпиляв дужки, щоб вони зламалися від найменшого зусилля), яке розбилося, а сам кабріолет... благополучно проїхав під шлагбаумом, який був всього на 2 сантиметри вище.

Austin-Healey

Під землею

У 1964 році група людей кілька місяців рила підземний 140-метровий тунель зі сторони Західного Берліна, щоб допомогти бігти своїм друзям з того боку. Цей випадок увійшов до історії як "підкоп 57", за кількістю людей, які зуміли все-таки втекти. Хоча скористатися лазівкою планували майже півтори сотні людей, але серед організаторів втечі виявився стукач, який розповів про все "штазі", таємній поліції НДР.

Небом

Найромантичнішу втечу організували дві сім'ї Стрельчик і Ветцель. Вони (чоловіки, їх дружини і діти) перетнули кордон між Східним і Західним Берліном на саморобній повітряній кулі. Чоловіки спорудили пальник з газових балонів у гаражі, а жінки пошили з брезенту і тканини оболонку кулі. І 16 вересня 1979 року аеростат злетів, щоб приземлитися вже "в новому житті".

У 2018-му за цими подіями було знято фільм "Повітряна куля".

Але, нагадаємо, так щастило не всім. Остання людина загинула при спробі втечі ще в лютому 1989-го, менше, ніж за рік до падіння Берлінського муру.

Сьогодні в Німеччині - національне свято, яке називається Доленосний день.

Руслан Меженський
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту