Українець підняв у небо транспортну авіацію США та літаки Голлівуду

Виповнюється 99 років з моменту еміграції Михайла Струкова в США і 70 - з дня отримання замовлення на військову серію важких літаків вертикального зльоту й посадки, а також першого старту легендарного С-123 "Провайдер".

Герой рубрики #(не)відомі-українці - Михайло Струков - конструктор перших у світі:

- найбільшого суцільнометалевого планера

- американського реактивного транспортного літака

- низки транспортно-десантних планерів...

- автор концепцій "Пантобейз" (базується всюди) і "Мати-Дочка".

В авіабудуванні існує модель крила під назвою "Профіль Струкова".

Від архітектора до творця суперлітаків

Михайло Струков. Фото: wikipedia

Долю уродженця Катеринослава (нині - Дніпро), що з'явився на світ у 1883 році, визначила еміграція. Маючи на початок більшовицької революції за плечима 34-річний життєвий шлях і диплом Київського політехнічного інституту, Струков після 1917-го виїхав спочатку до Китаю, а в 1923 - в США.

Майже два десятиліття був успішним архітектором. А далі - віраж: у 60 років він засновує фірму "Чейз Ейркрафт Компані" і починає випускати планери. 

Перший планер виконував на замовлення ВВС США. Це був 16-місний дерев'яний літальний апарат XCG-14 для висадки штурмового десанту. Однак до моменту першого польоту війна закінчилася і винахід не знадобився. На основі XCG-14 Струков створює CG-18. Це був перший в світі суцільнометалевий планер, здатний піднімати в небо вантажі 3,6 т і 7,2 т. 

Передбачалося, що їх безмоторний і літаковий варіанти будуть легко переобладнуватися один в одного і використовуватися як в парі, так і окремо. Цей "Твікс" Струков назвав "Мати-Дочка".

Далі був ряд універсальних літаків, а також піонерний для Америки реактивний транспортник ХС-123А.

І, нарешті, ідея експериментального важкого літального апарата вертикального зльоту й посадки. І не винищувача, не перехоплювача, навіть не бомбардувальника, а транспортника.

Щоправда, YC-122C, розроблений Струковим, не пішов у масове виробництво, але два зразки, передані колегам з компанії "Хіллер", втілились у бажаний Х-18!

ХС-123А. Фото: wikipedia
YC-122C. Фото: wikipedia
Х-18. Фото: wikipedia

Машини Струкова - зірки фільмів "Міцний горішок" і "Повітряна в'язниця"

Та найкрутішим "сталевим птахом" Струкова фахівці вважають С-123 "Провайдер", який дивував неймовірними злітно-посадковими якостями та унікальною бойовою живучістю. До того ж, він мав 15 модифікацій. І до кінця 1980-х активно використовувався спецслужбами США.

А модель дніпрянина С-123В з рампою і заднім великим вантажним люком стала класичною, визначивши подальший розвиток транспортної авіації. Його YC-123Е без проблем злітав з нерівного ґрунту, води, снігу і навіть льоду.

С-123В. Фото: wikipedia

Літаки Струкова стали зірками Голлівуду, знявшись у багатьох фільмах разом з Ніколасом Кейджем, Мелом Гібсоном, Томом Крузом і Брюсом Віллісом: "Вільне падіння", "Володар тайфунів", "Ейр Америка", "Міцний горішок-2", "Операція "Дамбо", "Повітряна в'язниця" та інших.

Рекет по-американськи

Що робити, коли конкурент залишає тебе відчутно позаду? Затоптати! Що й зробили зі Струковим в Америці принаймні двічі.

Вперше - щоб "нівелювати" безсумнівне лідерство на ринку озброєнь знаменитого С-123. Проігнорувати його в Пентагоні не могли (бо літаки Струкова були об'єктивно кращі). Тому натиснули "без болю на мозолю".

C-123K. Фото: wikipedia

Мігранту Струкову висунули умову: або літак замовляють в аптечних дозах, або він поступається 51 відсотком акцій "Чейз Еркрафт" другу Пентагону, промисловцю-мільярдеру Генрі Кайзеру. Михайло погодився, а пізніше довелося продати "компаньйону" всю частку власних активів.

Але він не здався і заснував нову компанію - "Струков Еркрафт Корпорейшн". На жаль, історія повторилася. Успішна фірма вихідця з України цього разу перейшла дорогу не кому-небудь, а військово-промисловому гіганту "Локхід". Декілька фігур "вищого пілотажу", що вражають уяву, - і компанію Струкова відправили в фінансовий штопор, з якого вона не вийшла.

Конструктору довелося піти з великого бізнесу "на пенсію". Помер він у 90-річному віці (1973 рік) у шпиталі Св. Френсіса в Трентоні (США).

Цікаві факти

  • Струков проектував театри у Нью-Йорку, Філадельфії, Пітсбурзі.
  • Один з перших планерів отримав назву Avitruk (Авіаваговоз), яка з додаванням прізвища Stroukoff у вигляді десантно-транспортного планера стало фірмовою емблемою всіх машин Струкова.
  • Під час випробувальних польотів своїх літаків Струков часто піднімався в небо в якості члена екіпажу.
  • Герой Брюса Уїлліса у фільмі "Міцний горішок-2" врятувався з "Провайдера" за допомогою крісла-катапульти, якого у "сталевого птаха" ніколи не було.
  • Оголосивши про закриття фірми, конструктор спалив у каміні всі свої креслення, розрахунки та перспективні напрацювання.

Анекдот на тему

З повідомлень світових ЗМІ: "Через випадання пілота з кабіни, створено перший північнокорейський безпілотний літак".

😂😂😂

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Микола Сухомозський, Надія Аврамчук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту