Фото: Guy Prives, burningman.org

Українці, котрих відібрали на Burning Man: "Фестиваль у пустелі - це обмін творчістю без обмежень"

"Йод" поспілкувався зі скульпторами майстерні "Африка" про те, навіщо українцям їздити за тисячі кілометрів в американську пустелю на найшаленіший творчий фест.

Українська інсталяція "Сад теплих дітей" їде на легендарний арт-фестиваль Burning man, який цього року відбудеться з 25 серпня по 2 вересня. Традиційно фест проводять у пустелі американського штату Невада, де художники й тусовщики з усього світу (в середньому збирається близько 70 тисяч людей) в екстремальних умовах - без води, їжі та житла (все треба привозити із собою) - відриваються під музику та діляться божевільними арт-історіями.

"Йод" поговорив з В'ячеславом Гуденком і Тетяною Максимчук, авторами українського проєкту, який пройшов відбір унікального фестивалю.

В'ячеслав Гуденко і Тетяна Максимчук.

Надіслали в США 200 скульптур, ще стільки ж зробимо там

- Як прийшла ідея створити проєкт? Який його головний посил?

В'ячеслав: Проєкт "народився" давно - ще два роки тому, але вперше був реалізований у 2018-му в Києві на заході Decompression.

"Сад теплих дітей" - це велика кількість виліплених скульптурок дітей. Кожну скульптуру ліпить окрема людина за своїм уявленням - його розуміння того, який вигляд має бути у дитини, від свого серця формує цього "дитинча". Потім скульптурки збираються разом і виставляються на майданчику.

Так українська інсталяція буде виглядати в американській пустелі Блек Рок.

Спочатку це був відкритий майданчик, тому дали назву "Сад". Ми виставили дітей у саду: це була ніч, ми додали всередину скульптурок пальники, які давали світло та нагрівали кераміку. Учасники заходу, виходячи на вулицю холодної листопадової ночі, могли помацати цих "дитинчат".

Це приємне відчуття: коли ти приходиш, тягнеш свої руки до цього малюка (а їх ми рекомендували ліпити теж з піднятими руками) - і ти як би тягнеш до нього ручки, але й він тягне їх у відповідь.

Скульптури в металевих конструкціях були виставлені в саду. Тому і назва "Сад теплих дітей".
Ми хотіли донести ідею того, що в кожній людині є його дитина, яка може дарувати тепло.

На першому поданні проєкту кількість учасників було близько ста, ми виліпили 155 "дитинчат", яких виставили в саду. Спочатку вони стояли на тумбочках-підставках різної величини та на траві.

Потім, коли проєкт відбувся, ми зібрали "дитинчат" і поставили їх у коробки. Але нас мучило питання: що робити далі? Ми вирішили, що роздамо ці скульптури людям до Нового року. Виставили їх на керамічній виставці "Цеглина", щоб вони чекали своїх "батьків". Забирали їх як свої реальні "батьки", так і звичайні перехожі - безкоштовно.

- На Burning Man поїде 200 "дитинчат". Ви їх спеціально доробляли для цього фестивалю?

- Після того, як ми випробували цей проєкт у Києві, почали готуватися до "Бьорну", який буде відбуватися в пустелі Блек Рок. Ми знову запросили учасників, і вони прийшли з друзями та родичами знову ліпити "дитинчат", тільки тепер для Америки.

Символічно: від українських сердець - до сердець всіх країн. Ми хочемо наприкінці фестивалю роздати "дитинчат" усім охочим, щоб вони роз'їхалися по світу.

Загалом в Україні було зроблено понад 200 штук, вони вже попливли в Америку. Таку ж кількість скульптур плануємо виліпити ще на місці. Ми запропонуємо іншим учасникам фестивалю взяти участь у проєкті - і таким чином зробимо своєрідне об'єднання людей з різних країн.

Усі бажаючі могли створити своє "дитинча".

Чимало "дитинчат" виникли від "головоногів"

- На візуалізації проєкту у "дитинчат" було ще залізне обрамлення - робота дизайнерів зі студії Line M. Що це за конструкції?

Тетяна: Розповім трохи про створення самих скульптур, звідси з'явиться розуміння, чому було таке рішення.

Техніка проста: з циліндричної форми пласта глини споруджуються умовні частини тіла дитини: голівка, тільце, ручки, які тягнуться до глядача, та емоції на обличчі, які хоче відобразити автор.

Ті роботи, які робили наші учасники (зокрема діти від 4 років), часто були схожі на якихось "головоногих". Але ці наївні роботи варті уваги, адже вони зроблені чесно, від щирого серця. Не дарма ж майже всі батьки зберігають подібні малюнки своїх дітей.

Автори проєкту з юними скульпторами.

Ми, батьки цього проєкту, постаралися створити творчі умови в нашій майстерні для людей, щоб вони, попри вік або творчі здібності, змогли висловитися в матеріалі й стати замість звичайних глядачів художниками (див. відео).

Тепер про самі металеві конструкції. Це конічні форми з відігнутими пелюстками, на які ми встановимо "дитинчат". Вони будуть виглядати групами - від цього будуть виразнішими. Це чисто художній композиційний хід, щоб їх подати глядачеві, адже скульптура до 20 см загубиться в пустельному просторі.

З цим нам допомогли наші друзі: їм стало цікаво те, чим ми займаємося. Вони запропонували ці "дерева" - і, виходить, теж взяли участь у проєкті. До речі, також їдуть на "Бьорн" разом з нами. Коли є благородна мета - люди підтягуються: зустрічаються, спілкуються, і ми раді цій співпраці.

Про відбір на Burning Man

- Багато хто не до кінця розуміють, як на Burning Man можна привезти свій проєкт? Є особливий відбір?

В'ячеслав: На фестивалі є організація, яка приймає заявки на арт-проєкти. Ти подаєш свою заявку і погоджуєш її з цією організацією. Залежно від технічного рівня складності, відповідно беруть участь різні фахівці, зокрема і пожежні, й інженерна служба, яка оцінює з точки зору безпеки твій проєкт.

Для того, щоби подати свій проєкт, потрібно його розумно описати, подати візуалізацію і дати розуміння, що ти продумав усі етапи транспортування, монтажу та демонтажу свого арт-об'єкту. Якщо у тебе все нормально з цим - не виникає ніяких проблем, щоби повезти свій проєкт. Тобі виділяють окреме місце на фестивальному плаї.

Один з принципів "Бьорна" - тотальна самодостатність:

Ти сам думаєш, як ти привезеш проєкт, як встановиш та очистиш місце після себе.

Наші їдуть в США на... Куренівку

- Люди, які їздили на Burning Man, розповідали про ці труднощі. Важко доїхати, води на місці немає, їжі теж. Як усі ці умови відбиваються на художниках, які виставляють там роботи? Вам же потрібно багато відповідних умов для роботи.

- Після того, як ти прокатав цей проєкт на двох заходах, уже знаєш, що тобі потрібно передбачити. Щодо побутових умов - це стандартні умови, які вирішує кожен учасник Burning Man. Це не так складно, і є достатньо інформації в Інтернеті.

З іншого боку, два роки поспіль на "Бьорні" був український кемп Kurenivka, який і дає можливість якомога більшій кількості людей з України приїхати на фестиваль, допомогти їм з організацією життя в пустелі. Два роки я їздив у складі цього кемпу і повірте: всі ті умови не страшні, їх можна вирішити.

На "Бьорні" є український кемп - Kurenivka. Фото: facebook.com/ua.burners

- Кожному охочому потрапити на Burning Man потрібно заплатити близько 500 доларів за участь. Але ще більше потягнуть витрати на дорогу. Вам як людям, які виставляють в пустелі арт-об'єкти, теж потрібно платити якісь внески?

- Обов'язково. Кожна людина, яка бере участь у Burning Man, купує свої квитки на захід. Також купує авіаквитки, думає про своє проживання тощо.

Є економ-варіант для людей з низьким достатком і художників - купити квиток low income, який коштує вдвічі дешевше - 210 доларів. Але вартість квитків на літак нікуди не подінеш. Кожен має сам вирішувати свої фінансові питання.

Ця пустеля - найбільша творча майстерня планети. Фото: facebook.com/ua.burners

Про сутність фестивалю без обмежень

- Чому ви вибрали саме Burning Man для подання інсталяції?

В'ячеслав: Моя мрія потрапити на фестиваль склалася не рік і не два тому, а років 15, коли вперше з'явилася інформація про нього. 

Мені хотілося поїхати на захід, щоб зрозуміти, як люди тотально самовиражаються, і як може відбуватися щось подібне у пустелі. Як люди в таких умовах думають не про виживання, а веселяться, радіють і творять.

Минулий рік я спеціально присвятив тому, щоби подивитися на Burning Man максимальну кількість арт-об'єктів. Я три дні їздив на велосипеді пустелею та спостерігав, як люди самовиражаються - дивився їхні скульптури, інсталяції...

Це обмін творчим вираженням. Кожен знаходить щось нове для себе, отримуючи при цьому можливість спілкуватися з величезною кількістю цікавих людей. І головне - у тебе немає обмежень!

Масштаби деяких інсталяцій на Burning Man вражають.

- У багатьох склався стереотип, що Burning Man - це свого роду шалений фестиваль з чумовими костюмами, антуражем та іншим. У вас же доволі мила, добра інсталяція. Вважаєте, вона прийнятна для фестивалю?

- Тут, як у звичайному житті, є все. Є душевні роботи, є божевільні, є веселі, є незрозумілі. Є з прихованим змістом. Є релігійні... Це зріз нашого життя, але в пустелі і в перебільшеному масштабі.

Burning Man - це місто, яке живе сім днів. Там є інфраструктура й культурне життя - як і в звичайному місті.

Одним цікаво робити душевні речі, іншим - скажені. Наприклад, торік в Неваду вперше приїхали китайці - і виставили величезну скульптуру Чингісхана. А цього разу наші друзі везуть 23-метрову (розміром з дев'ятиповерхівку!) надувну скульптуру неонового слона - і це теж арт-об'єкт, який, з одного боку, шокує розмірами, але з іншого - привертає увагу до проблеми вимирання слонів.

- Які ще роботи будуть від українців? Я чула про хлопців з Дніпра з інсталяцією в стилі кокона...

- Так, "Кокон" їде. Також українська діаспора в Штатах робить проєкт у вигляді метелика в стилі петриківського розпису.

Як художнику живеться в наш час у нашій країні?

Тетяна: Як український художник скажу, що я щаслива, адже займаюся тим, що люблю. У мене є можливість реалізуватися. А якщо мене щось не влаштовує, то я шукаю можливості, як це зробити, щоби донести свою творчість до глядача.

Відповідальність завжди на конкретній людині. Є у мене глина, відповідає вона певній якості, чи виходять з неї роботи - оце радість. Прийшла до тебе людина, сказала: "Хочу!". Ти бачиш її палаючі очі і розумієш: зараз ти для неї провідник у щось нове, цікаве. Це важливо!

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту