"Усе це - матриця": багато хто впевнений, що сюжет культового фільму - реальність

Недавно розпочалися зйомки четвертої частини знаменитого кіно, яке помітно вплинуло не лише на поп-культуру, а й на сучасну філософію. Тепер не тільки інтелектуали з усього світу, а й прості люди цікавляться: а раптом ми справді всі живемо в матриці? І те, що ми - частина якоїсь програми, вже не видається фантастикою. Чому?

"Матриця" братів (а тепер уже сестер) Вачовські вийшла в березні 1999-го, показавши варіацію думок великих філософів - Платона, Декарта, Канта - в деталях сучасного світу.

Так, філософи з давніх-давен підозрювали, що ми існуємо у вигаданому світі. ? І у наш час ця ідея знайшла нових послідовників з сучасним підходом.

Повідомлення, які Нео читає на початку фільму (1999).

По-своєму цю ідею озвучив головний інноватор 21 століття Ілон Маск, який заявив у 2016-му році на конференції Code Conference:

?‍♂️: - Нам лишається сподіватися, що всі ми живемо в симуляторі, адже інакше...

?: - ...Вони зможуть його перезавантажити? - втрутився журналіст The Verge Уолт Моссберг

Ілон Маск усміхнувся і закінчив свою думку:

?‍♂️: - Тоді або ми створимо симулятори, які не відрізняються від реальності, або наша цивілізація зникне.

Багато хто не зрозумів, що мав на увазі Ілон Маск. Тому на допомогу прийшов видатний філософ сучасності Нік Бостром, який працює в Оксфордському університеті. За його словами, важливо розуміти той факт, що теза, згідно з якою ми живемо в симуляції, необхідно розуміти буквально:

?‍?: - Адже ми самі та світ, що нас оточує, існуємо всередині комп'ютера. А він побудований іншою розвиненою цивілізацією.

Сам Бостром прославився в 2003 році ("Матриця" як раз була на хвилі популярності), коли опублікував дослідження в журналі The Philosophical Quarterly під назвою "Чи живете ви в комп'ютерній симуляції?". У його роботі стверджується, що для людства справедливий одна з трьох тез:

  1. 1Наша цивілізація, якщо збережуться нинішні темпи розвитку, вимре до того моменту, як з'явиться технологічний потенціал, щоб створювати надреалістичні відеоігри.
  2. 2Цивілізація відмовиться проводити подібні віртуальні симуляції та продовжить розвиватися в реальному світі.
  3. 3Сьогоднішнє людство вже живе в комп'ютерній симуляції.

Останню тезу опосередковано підтвердив техдиректор Google з питань штучного інтелекту Реймонд Курцвейл, який сказав:

?: - Можливо, наш Всесвіт є лише науковим експериментом, який проводять учні молодших класів іншого Всесвіту.

Є й ще одна версія матриці - не іншопланетної, а людської.

Уже зараз суперкомп'ютер Odyssey з Гарварду здатний за декілька місяців змоделювати 14 мільярдів років історії життя на нашій планеті. Тому деякі вчені допускають, що насправді наша цивілізація (в майбутньому) вже досягла такого рівня розвитку, що зуміла створити ідеальні симуляції минулого, в одній з яких живемо ми.

Gif: TVERD

Як "Матриця" вплинула на фанатів

Культовий фільм об'єднав мільйони людей з усього світу. Вони створюють тематичні групи та форуми, де обговорюють всілякі версії та розклади сюжету, переносячи їх час від часу в реальність.

Наприклад, ? тут зібралися фанати, які вважають це кіно не фантастикою, а документальним. "Я впевнений у тому, що все так і є, на 100%. Я не хочу нікому нічого доводити, просто шукаю однодумців, які вважали за краще б прокинутися, ніж спати в матриці", - пише автор топіка.

Найпопулярніші фанатські теорії ?

Справжнім Обраним є агент Сміт, а Нео - фейк і самозванець.

Морфеус - не людина, а програма. Адже люди мають приймати правила гри, коли їм дають вибір, а його надає саме програма. В "Матриці" ж тільки Морфеус дає людям можливість вибору.

Ще одна теорія - матриця створена для порятунку людства.

Адже в реальності ми бачимо зруйнований світ, а всередині програми всі люди живуть повноцінним життям. Це, по суті, компроміс між людьми і штучним інтелектом.

На жаль, деякі люди приймають історію з фільму занадто буквально. Наприклад, 19-річний житель штату Віргінія Джошуа Кук.

Він, як справжній фан "Матриці", на початку 2000-х, навіть одягався як Нео, вся його кімната була обвішана плакатами з фільму, він був переконаний, що ми справді живемо в нереальному світі, всередині матриці. І зрештою застрелив власних батьків у погребі їхнього будинку, виправдовуючись: "Це ж не реальність, а лише матриця".

Також тут варто згадати справу "вашингтонського снайпера". Американець Джон Мухаммад у 2002 році, разом з приятелем Лі Бойд Мальво, вбив десятьох і важко поранив трьох людей. Причому снайпер відмовлявся пояснювати мотив своїх вчинків, але його партнер заявив: "Забудьте про матриці. Ви - невільники під ковпаком матриці". Джон був засуджений до смертної кари, Лі Бойд - до довічного.

Ще раніше, навесні 2000 року, Вадим Мієсегес, 27-річний студент університету в Сан-Франциско, вирішив, що його "засмоктала матриця". Він спробував "вирватися зі штучного світу": для цього вбив і порізав на шматки господиню квартири, яку винаймав.

Як не збожеволіти та чи є у людини вибір

Одне з головних питань у "Матриці" і взагалі в будь-яких дискусіях, пов'язаних з реальністю нашого світу: чи існує у людини свобода вибору або ж її доля заздалегідь вирішена і ми маємо слідувати своєму призначенню?

Сама "Матриця" дуже чітко відповідає на це питання у вигляді історії головного героя Нео. Упродовж усієї трилогії він декілька разів змінює свою долю. А у фінальній битві з головним антагоністом, коли агент Сміт його запитує, навіщо він продовжує так завзято і активно боротися, Нео відповідає: "Це мій вибір".

Герой Кіану Рівза довів, що він є людиною, а це, в першу чергу, означає самому відповідати за себе.

Олексій Симончук
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту