Усе про перезапуск уряду: критика Зеленського, прощання Гончарука, привітання Шмигаля

Верховна рада звільнила прем'єр-міністра Олексія Гончарука, і разом з ним, за законом про Кабінет міністрів, у відставку пішов увесь склад уряду. Не довго думаючи, на цьому ж засіданні, парламент призначив нового прем'єра та міністрів.

Про відставку Олексія Гончарука заговорили ще у листопаді 2019 року. Багато лунало критики у ЗМІ та соцмережах, однак і президент Володимир Зеленський, і депутати "Слуги народу", і члени уряду це заперечували.  

У січні звільнення майже сталося, коли в інтернеті з'явилися так звані "плівки Гончарука" - і прем'єр направив президенту Володимиру Зеленському заяву. Це було схоже на жест "вибачте за неприємну історію". І цей спрацювало. Увечері того ж дня Зеленський та Гончарук зустрілися і "помирилися" за умови, що прем'єр вирішить 5 завдань

Минуло півтора місяці з того дня і уряд  все ж таки розійшовся по домівках. Олексія Гончарука звільнили 353 голосами депутатів.

Перед цим виступив Володимир Зеленський, спробувавши пояснити перезапуск. Він назвав багато претензій до урядовців, покритикував, похвалив. І додав, що одна з основних проблем уряду - недопрацювання у комунікаціях між чиновниками та населенням. 

Фото Офісу президента
- Це уряд, де немає топ корупції, але не красти - замало. Це уряд нових облич, але нових облич замало. Потрібні нові мізки та нові серця. Цей уряд знає, що робити, але знати - замало, - сказав Зеленський.

- Потрібно дійсно багато працювати. Потрібно робити. …Мені не соромно за наш уряд, але ми б хотіли ним пишатися. Цей уряд зробив більше, ніж усі минулі уряди. Але це, скоріше, мінус попереднім кабмінам, а не плюс нашому уряду. …Я думаю, що уряд провалив роз'яснювальну роботу. Це найважливіше - роз'яснювальна кампанія, комунікація та робота з місцевою владою, - додав президент. 

Інформаційні кампанії провалені і по коронавірусу, і по платіжках на тепло, і по інших реформах-питаннях-кроках.  

- Я дійсно дякую пані Скалецькій за те, що залишилась з людьми у Нових Санжарах. Дякую за сміливість, але у нашій медицині сміливість не може бути одноразовою акцією. Потрібно мати сміливість і визнати, що багато хто не готовий до другого етапу реформи 1 квітня. Це правда, - сказав президент.

Фото Офісу президента

Все хороше – попереду

Гончарук зробив все, щоб піти у відставку без образ. Принаймні на публіці. 

Він сказав про Зеленського: "У нас дуже хороший президент". 

По своє майбутнє: "Я дуже оптимістичний". 

Про свою роботу: "Я впевнений, що українці вже відчувають нашу роботу, наприклад у своїх платіжках. Ми забезпечили макроекономічну стабільність. Ми зробили рекордно низьке розміщення єврооблігацій. Ми рекордну кількість об’єктів виставили на приватизацію".

Фото Уніан

Стрімка кар'єра

Новим прем'єр-міністром став Денис Шмигаль, який лише місяць тому був призначений віце-прем'єром до уряду Гончарука і відповідав за розвиток громад і територій.

Фото Уніан

А до цього пів року, із серпня по лютий, очолював Івано-Франківську держадміністрацію. Тобто у команді "Зе" він пів року. А до цього 44-річний прем'єр будував політичну кар'єру в партії "Народний контроль". 

- Я дійсно вважаю, що попередній уряд робив усе можливе, але сьогодні українцям потрібен уряд, який зробить неможливе, - слово знов взяв президент. - Я сподіваюся, що саме таким і буде наступний Кабінет міністрів. 

- За ці роки у нас було дуже багато урядів: уряд технократів і уряд "казнократів", уряд порятунку і уряд "крєпкіх хозяйствєнніков", уряд порятунку "крєпкіх хозяйствєнніков" і таке інше. Я вірю, що у нас нарешті з’явиться саме уряд для людей, - відправляв у нову путь Зеленський Шмигаля.

Новий прем'єр, здається, небагатослівний. Виступив перед депутатами лаконічно. Відповідав на деякі запитання парламентарів "так" чи "ні". Але навіть такі короткі репліки не зберегли прем'єра від обіцянок підвищити пенсії.   

- Є ряд викликів, за вирішення яких нам потрібно буде братись негайно. Це недопущення економічної та бюджетної кризи. Вважаю, що ми повинні переглянути бюджет на 2020 рік, особливо в частині збільшення виплат та пенсій для простих українців. Є видатки, які ми повинні зменшити, це стосується зарплат і премій посадовців, в тому числі, міністрів нового уряду, членів низки наглядових рад та інших чиновників, - пообіцяв Шмигаль.  

Фото уряду.

Також новий прем'єр обіцяє терміново вирішите те, за що останні дні критикували Гончарука:

  • Погашення заборгованості шахтарям.
  • Боротьба з коронавірусом.

- Вважаю, що тут уряд має працювати в двох напрямках. Перше – медичне забезпечення для виявлення та лікування вірусу. Для цього вже багато зроблено... Друге – це підвищення рівня інформування українців і не тільки про те, що робити у випадку підозри на захворювання, а й що робить держава для безпеки та здоров'я своїх громадян, - сказав Шмигаль. 

Що ще треба чекати українцям від нового прем'єра:   

  1. 1Продовження децентралізації.
  2. 2Створення сприятливого інвестиційного клімату.
  3. 3Здобуття енергоефективності.
  4. 4Розбудова промисловості, аграрного сектору та інфраструктури.
  5. 5Покращення якості медицини та освіти. 
  6. 6Зміцнення національної безпеки та оборони, завершення війни на Донбасі та повернення анексованого Криму.

- Усі ці завдання буде вирішувати новий уряд. Не буде вирішувати, отже - не буде цього уряду, - пообіцяв прем'єр.

За що ж звільнили Гончарука?

Це питання лишається відкритим. Серйозних підстав для звільнення прем'єра Володимир Зеленський не назвав, коли виступав у парламенті. Можливо, зібралася критична маса проти цього складу уряду і вирішили розійтися "полюбовно", але є й інші версії. Куди ж без них?

Наприклад, "Українська правда" та "Інтерфакс-Україна" з посиланням на свої джерела повідомили: "Однією з найголовніших причин його відставки стало рішення про заміну керівництва компанії "Центренерго" і трьох обленерго від 26 лютого". 

Діяльність "Центренерго" пов'язують з Ігорем Коломойським. Наче менеджмент компанії "підігрує" йому, писала "Економічна правда".

Також діяльність "Центренерго" пов'язана з тим, що на шахті "Краснолиманська" виникла заборгованість по заробітній платі.  
 
У січні 2020 року міністр економіки Тимофій Милованов сказав, що ця шахта серед п'ятьох підприємств, найбільших боржників працівникам.

На шахті повідомили, ситуація з боргом по зарплаті у 90 млн гривень виникла тому, що державний трейдер ДП "Держвуглепостач" вугілля відвантажив, а 90 млн гривень переказати на рахунки не зміг і не може. Причина - ці гроші "Держвуглепостачу" не переказала єдина в країні державна енергогенеруюча компанія ПАТ "Центренерго".

Також відомо, що "Центренерго" багато років - і все безрезультатно - намагаються збанкрутувати і не дати приватизувати. Про це ще у 2001 році писала газета "Дзеркало тижня". Відтоді минуло 19 років. 

У наші дні, 2014 – 2019 роки, у банкрутстві "Центренерго" звинувачували людей, пов'язаних з президентом Петром Порошенком.

У березні 2019 року журналісти програми "Схеми" опублікували записи телефонних розмов бізнесмена Дмитра Крючкова, братів Суркісів та найближчого соратника президента Петра Порошенка - Ігоря Кононенка, які свідчать про причетність останнього до афер в енергетиці.

У Порошенка розслідування програми "Схеми" назвали чорним передвиборчим піаром.

І от 21 січня 2020 року на сайті Фонду державного майна з'явилося повідомлення - "Розпочато процес залучення інвестора у ПАТ "Центренерго". 

І у своїй прощальній промові Гончарук згадав про цю компанію: 

У вересні журналісти запитали мене про боротьбу з корупцією і навели приклад "Центренерго". Я пообіцяв, що до кінця опалювального сезону ми вирішимо це питання - і ми це зробили. Рішення по цій компанії вже ухвалено. Разом з цим - ми змінили менеджмент ще в десятках інших державних компаніях, які роками були корупційними годівницями (ОПЗ, Енергоатом, Артемсіль тощо). Попри статуси і прізвища. Правила однакові для всіх, - написав Гончарук у телеграмі

Нові-старі люди уряду

У новому уряді залишилось 6 міністрів, які були у минулому Кабміні, а 9 стали міністрами вперше.

Кабмін під керівництвом Дениса Шмигаля

"Старі" обличчя (ті, які були у минулому уряді):

Вадим Пристайко - Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України (раніше був міністром закордонних справ);

Михайло Федоров - Віцепрем’єр-міністр України, міністр з питань цифрової трансформації України;

Арсен Аваков - Міністр внутрішніх справ України;

Владислав Криклій - Міністр інфраструктури України;

Денис Малюська - Міністр юстиції України;

Дмитро Кулеба - Міністр закордонних справ (до цього - Віцепрем'єр-міністр України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції).

"Нові" обличчя (ті, яких не було у минулому уряді):

Олексій Резніков - Віцепрем’єр-міністр, Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України;

Сергій Бессараба - Міністр у справах ветеранів України;

Вадим Гутцайт - Міністр молоді та спорту України;

Ілля Ємець - Міністр охорони здоров’я України;

Марина Лазебна - Міністр соціальної політики України;

Олег Немчінов - Міністр Кабінету Міністрів України;

Ігор Уманський - Міністр фінансів України;

Олексій Чернишов - Міністр розвитку громад та територій України;

Андрій Таран - Міністр оборони України.

У списку Кабміну поки що немає міністра культури, міністра економіки, міністра освіти та міністра енергетики.

Юлія Волошина
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту