Психологія усмішки: існує 19 її видів і лише 6 з них позитивні

У Всесвітній день однієї з головних емоцій людини "Йод" поговорив з психотерапевтом і дізнався, що насправді може ховатися за усмішками вашого (і нашого) оточення.

Цього року позитивне свято пройдеться світом з усмішкою удвадцяте. З'явився цей день завдяки американцеві Харві Боллу, "папі" смайлика. 1999 року художник створив ще й "Усесвітню корпорацію усмішок", весь прибуток якої і сьогодні спрямований на благодійність. Загалом, свято потрібне, тим паче про важливість усміхатися і викликати усмішки в інших всім давно відомо.

Інше питання, що саме може приховувати ця емоція і чи потрібно сліпо приймати усмішку як схвалення і зелене світло по відношенню до нас і наших дій. 

Харві Болл. Фото: Michael Carroll

А розбиратися тут є в чому. 

Сучасна психологія виділяє 19 видів усмішок, і тільки шість з них свідчать про щось позитивне. Решта - збентеження, незручність, недовіра, страждання, презирство, брехня.

Найпопулярніші види усмішок та посмішок

Щира радісна

Усмішка з'являється на нашому обличчі, коли ми зробили щось для власного благополуччя, висловлює почуття задоволення.

Усміхаються нею по-різному, все залежить від характеру людини.

Психологи кажуть, що сплутати її з іншими практично неможливо. Тут важливо звертати увагу ще й на очі - вони не приховають нестримне щастя "хазяїна" усмішки.

Її ж рекомендують практикувати якнайчастіше.

Чемні усмішки

Означають, що ми готові слідувати правилам. Інші ж люди, соціально активніші, використовують чемну усмішку у всеозброєнні: "надягають" її для маніпулювання іншими, або, щоб відвернути від наших справжніх почуттів.

Штука з подвійним дном, адже усміхаються так в основному відчайдушні кар'єристи і любителі підколоти як добре, так і дуже погано.

Нещасна усмішка

Як правило, асиметрична та посилена сумом в очах. Так найпростіше показати, що вам прикро. Вчені з'ясували, що так усміхаються люди у важкому психологічному стані.

Нещасну усмішку ви побачите на обличчях спортсменів, які отримують срібні медалі, так і не дотягнувши до золота.

Соромлива усмішка

Вона не існує без рум'янцю або білястих плям на обличчі (у кожного по-своєму). Сором'язливо усміхаючись, людина трохи нахиляє голову ліворуч або праворуч і відводить голову в бік.

Удавана усмішка

Покликана пом'якшити неприємну новину. Характерні піднесена нижня губа та нахил голови. Психологи переконані, що це одна з найнеприємніших усмішок, бо несе в собі байдужість. У відповідь на таку емоцію людина мимоволі усміхається і від цього їй стає ніяково.

Кокетлива усмішка

Покликана допомагати загравати з об'єктом обожнювання. Складається з декількох стадій: спочатку потрібно глянути в далечінь, потім - обережно в бік, далі - зафіксувати погляд в одній точці.

Небезпечні усмішки, або ложка дьогтю в мистецтві усміхатися

Презирлива посмішка

 Вона підла. Демонструє огиду, обурення, презирство. А її оманливість в тому, що вона вкрай схожа на щиру. Відмінна риса - зімкнуті куточки губ.

Зловтішна насмішка

Психологи радять не демонструвати її, під нею приховано зловтіха. А коли на нас дивляться, ми намагаємося приховати цю емоцію, удаючи обурення.

У результаті - на нашому обличчі з'являється моторошна посмішка, як у лиходіїв фільмах жахів.

Фальшива посмішка

Завжди з'являється в парі зі словами: все добре, ви неправильно мене зрозуміли, я вас почув. Під фальшивою посмішкою ми приховуємо свої справжні почуття.

Як правило, вона непередбачувана або затягнута, тому й легко "ловиться" нашим співрозмовником.

Усміхнена наука, або Де шукати правди

Усмішка - популярний об'єкт для вивчення і всіляких досліджень. Наприклад, вчені Університету Центральної Флориди прийшли до висновку, що широку усмішку (наприклад, у рекламі зубної пасти або стоматологічної клініки) люди вважають показником невисокою компетентності.

На цьому зображенні вона під номером 16. В очі кидається "натягнутість" усмішки, її штучність.

Найоптимальнішою, тобто якій хочеться вірити, є модель під номером 25. Секрет простий: відносно симетрична, неширока усмішка. Плюс - мімічні зморшки навколо рота, вони викликають у нас довіру.

Більше фото різновидів усмішки тут

Від науки до практики

- Який усмішці або усмішкам людей варто вірити в дуже важливих ситуаціях - як то співбесіда, перший день на новій роботі, побачення або знайомство з батьками коханого? 

Допомагає розібратися наш експерт - психолог, психотерапевт і блогер Анна Крайлюк.

- Безпрограшна справжня, щира усмішка, яка виявляє радість, близькість, контакт, прийняття. Така усмішка насправді здатна поліпшити настрій нам і тим, хто її спостерігає.

На неусвідомленому, невербальному рівні вона впливає на психологічний стан. Буває людині сумно, їй хтось так усміхнувся - і стало тепло на душі, радісно. Отака вона усмішка.

- Коли, за яких умов людина ховається під усмішкою?

- Людина ховається за усмішкою тоді, якщо почувається в небезпеці бути такою, якою вона є. Коли боїться бути покинутою, знеціненою, що її справжні почуття будуть критикувати. Під усмішкою людина приховує сльози, смуток або злість, наприклад. Але людям дуже складно це помічати.

Дорослі самі не розуміють, що вони відчувають. У них настільки втрачений контакт зі справжніми почуттями, їхніми внутрішніми. Що більше людина залучена в процес під назвою "якою вона має бути для всіх", то менше вона в контакті зі своїми справжніми почуттями. Є таке поняття - конгруентність. Тобто, якщо я відчуваю сум, то я дозволяю бути цьому почуттю. А не усміхаюся всім і кожному, щоб обов'язково подобатися.

- До речі, про цих, назвемо їх "веселунів", які попри все усміхаються. Такий собі позитив ходячий.

- Це захисна усмішка. Це не нормально. Це, як кажуть, сміятися, щоб не плакати. Людина справді ходить та ірже постійно, але всередині вона ридає. І такі люди самі не розуміють, в якому становищі емоційному опинились. Сумна ситуація.

Можливо навіть, що це симптоми нездорової динаміки, яка рано чи пізно до чогось призведе. Безсоння, булімія, панічна атака, депресія.

Існує такий вид депресії, при якій людина активна, усміхається, позитивна, ще й інших заряджає позитивом, а потім прокидається - і не може встати з ліжка, і це в найкращому разі. Важливо контролювати, що ви ховаєте під своїми усмішками.

- А є небезпечні посмішки? Посмішки, яким не можна довіряти?

- Небезпечні нещирі посмішки, фальшиві, коли людина лицемірить. Небезпечні саме тим, що ми їм віримо. І це призводить до розчарувань у людях і потім може впливати на довіру до людей в цілому. Кожен з нас може розгледіти фальш. Нехай не з першого разу, в ході спілкування, але розгледить обов'язково.

- Чи справді так: усмішка поліпшує настрій і чи можна навчитися "правильно" усміхатися?

- Так, усмішка поліпшує настрій, але в тому випадку, якщо вона конгруентна, справжня. "Правильно" усміхатися навчиться не можна. Природна усмішка і є правильною. І вона доступна всім. Але тільки в тому випадку, якщо немає заблокованих негативних почуттів, які блокують позитивні. Ну, або якихось серйозних психологічних проблем, криз або втрат.

Ірина Маслова
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту