В Україні почали вчити "Основ сім'ї": чому батьки збунтувалися проти нового шкільного предмета

МОН офіційно схвалив нову програму та рекомендувало дисципліну для викладання в 10-11 класах. "Йод" з'ясував реакцію батьків старшокласників.

Погортати нові підручники поки що встигли не всі батьки: в бібліотеках цих книг немає, а в школах предмет викладають вибірково. Зате у вільному доступі є програма нового предмета "Основи сім'ї", а також обкладинки книг, які викликали у тат і мам окремі - дуже бурхливі - емоції.

Автор програми Адріан Буковинський описав її мету так - допомогти школярам отримати основні життєві компетенції заради гармонійного життя в шлюбі та усвідомленого батьківства. Ось тільки частина батьків вважає, що формат цього підручника морально застарів, і така наука принесе дітям не користь, а шкоду. Ми зібрали аргументи "за" і "проти".

Аргументи "проти":

1. Сексистська обкладинка 

Ніна Каруля, мама учениці 11-класу:

- Навіть не знаю, що гірше - обкладинка або зміст підручника. Чому над головою у хлопця хмарка з формул і цифр, а у дівчини замість мізків якась веселка? Це натяк, що моя дочка не може вивчити математику на 12 балів або стати програмістом? На мою думку, ця книга вже з перших сторінок ставить дітей у нерівні умови. Не всі жінки зобов'язані зробити кар'єру, але це має бути тільки їхній вибір, а не зомбування стереотипами.

2. Сімейні ролі можуть змінюватися

Віктор, батько десятикласника:

- На мій погляд, ця програма нікуди не годиться. Наприклад, подивіться розділ про типи виховання. Дітям наводять приклади з кіно й літератури, але не розповідають про те, хто такі Макаренко, Монтессорі, Ушинський, які у них були погляди на освіту й виховання. Це визнані в усьому світі педагоги, але укладачі підручника вирішили обійтися без них.

Погано й те, що роль чоловіка і жінки в сім'ї і у вихованні дітей чітко детерміновані. Вони ж насправді ситуативні та можуть змінюватись.

І останнє - я в шоці від того, як дітям розповідають "про працьовитість" і про те, що таке лінощі. А що як лінощі - це втома або починається депресія?

3. Хоробрість - не тільки чоловіча якість

Мирослава, мама десятикласниці:

- Сила, витривалість, хоробрість, мужність, цілеспрямованість не є жіночими якостями. Грація, загадковість, кокетство - не є чоловічими. Йшов 2019 рік. Забавно, у мене є декілька таких знайомих кокеток. І це не жінки, а чоловіки.

Ідіотизм таких книжок як раз і породжує несприйняття сім'ї, бо дітей вчать, що сім'я - це рабство і пригнічення. Замість того, щоби допомогти їм сформувати здорові відносини.

Аргументи "за"

1. Хімія не навчить бути щасливим 

Тетяна, мама трьох дітей і педагог:

- Я заміжня вже 20 років. За цей час ми пережили чимало: і доброго, і не дуже, як і всі. По можливості, я намагаюся розв'язувати проблеми: багато читаю на цю тему, а коли є потреба - відвідую експертів із сімейної проблематики. Завдяки цій програмі я отримала чимало інформації, корисної і для мене особисто.

Але мій захват поступово переходить у подив: чому ми досі не порушуємо ці питання, і тим паче ТАК гостро?! Це питання мало вирішитися ще багато років тому.

Нашим дітям дають чудові знання сучасних технологій, фізики та хімії, пишуться наукові роботи з історії та біології. А питання сімейного життя з ними чомусь ніхто не розглядає. І саме це має стати пріоритетом.

Життя складається по-різному. І випускник школи взагалі може не стати багатим, високооплачуваним професіоналом. А ось мамою або батьком, він або вона, швидше за все планує бути і стане. Така людська природа. І якими вони будуть батьками, в якій обстановці будуть рости їхні діти - це вже питання.

2. Ситуації в цьому підручнику реальні

Алла, психолог і мама:

- Я постійно консультую батьків з питань відносин з дітьми і можу сказати, що проблема набагато глибша. "Погана поведінка" - це лише вершина айсберга, а маса проблем сім'ї - це "брила під водою". Справжнього громадянина України потрібно виховувати на принципах любові одне до одного, свого народу і його традицій. Ми маємо готувати молодь до сімейного життя. Цей предмет підштовхне школярів замислитися, оцінити й обговорити з класом різні не вигадані, а буденні ситуації з нашого життя.

3. Годі популяризувати тільки ЛГБТ

Вікторія:

- Книга може бути не дуже оформлена за мотивами нинішніх моральних принципів. Але чому нав'язувати гомосексуалізм і нетрадиційні стосунки - це норма зараз, а популяризувати сімейні стосунки між жінкою і чоловіком - дикість?

Будувати стосунки з протилежною статтю - важко, народжувати і виховувати дітей - праця. Інша справа, порозумітися зі своєю статтю, замовити сурогатну маму для народження дитини, підібрати якісь характеристики, щоби дитина народилася здоровою та гарною. Усе це звучить казково, але життя - не різнокольорові прапори у вигляді веселки. Життя - це й злети, й падіння, несподіванки та хвороби, радощі та смерть. А хтось нібито хоче забрати всю різноманітність цих фарб і замінити їх строкатим різнобарвним прапором. Іноді варто замислитися і зрозуміти, чи справді ці люди такі або може бути це комерційна діяльність того, кому це вигідно? Природу не обдуриш, головне це вчасно зрозуміти.

Що відомо про автора

Адріан Буковинський народився 5 грудня 1967 у Львові. Закінчив Львівський політех за фахом інженер-будівельник. Працював у бізнесі, керував держпідприємством.

У 30 років почав працювати в Комісії сім'ї при Греко-католицькій церкві (Львівська архиєпархія). З 2005 року є президентом Всеукраїнського благодійного фонду "Сім'я". З 2006 року - керівник програми "Щаслива сім'я" головного управління у справах сім'ї, молоді та спорту Київської міської держадміністрації.

Захистив кандидатську дисертацію на тему "Сім'я як соціокультурний феномен в Україні". На своєму офіційному сайті позиціонує себе як "автор і ведучий програм підготовки молоді та наречених до життя в шлюбі".

У березні 2016 року Буковинський опинився в центрі скандалу. Кабмін призначив його на посаду уповноваженого з питань сім'ї та сімейних цінностей. Але того ж дня представники української ЛГБТ- спільноти оприлюднили фрагмент виступу Буковинського, в якому він порівняв гомосесуалів з некрофілами та зоофілами. Через цей гучний скандал новоспечений чиновник змушений був залишити свою посаду.

Фото - Дарія Давиденко / Йод

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Serge Dyachenko
Очень нужная и полезная книга. Ведь в школе совсем не учат о семье. А если в книге есть спорные темы, то 10 класс уже взрослые люди. Они спорные темы смогут осмыслить.
15 лист 2019 р., 19:37
Halina Muliar
Це вкрай необхідний предмет для нашого молодого розвинутого покоління. ДЯКУЮ автору за його працю. Цей предмет є практикою сусідньої країни Польщі. Дітям дуже подобається.
15 лист 2019 р., 12:52
Катрусин Відеоогляд
Читаю коментарі. І стаття автора не об'єктивна. Люди хотять уроки для своїх дітей основи сімейного життя. А якщо дивитись об'єктивно, то 70% українців розлучені і саме тому ці уроки - це рятувальна шлюбка для української сім'ї. А те, що міжнародний капітал не зацікавлений щоб українці на своїй землі не народжувалися. То вже інша тема. Мушу зробити висновок що автор заангажована та " сидить на Соросівських хлібах".
6 жовт 2019 р., 16:39
Evgen Pogrebnoy
Об этой программе проводили опрос среди студентов ВУЗов. Почти 100% одобрили этот материал. Если сама молодежь проявляет к материалу большой интерес, какие могут быть аргументы против?
6 жовт 2019 р., 07:52
Сергей Иващенко
Чоловіки та жінки вже НАРОДЖУЮТЬСЯ з різним сприйняттям світу. Про ці наукові дослідження більше тут: https://www.facebook.com/groups/144651039732673/permalink/420330425498065/
6 жовт 2019 р., 07:41
Vadim Kaskov
10й клас - це запізно. Основи відносин у родині закладаються у дитини з народження. І цілком слушно було б вводити початкові заняття з цього предмету вже з початкової школи.
6 жовт 2019 р., 07:09
Алина Вовк
Я бы с радостью послушала такой предмет в старших классах. Этому не учат нигде, а в жизни потом чувствуешь себя слепым котёнком. Например, о воспитании ребёнка не рассказывает никто, максимум - возрастная психология в педагогических вузах. А родителями становятся почти все. Так почему бы не внести это в школьную программу? Не говорите, что из-за сексистской обложки, это смешно.
5 жовт 2019 р., 05:06
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту