В Україні вийшов дитячий комікс про принцес, які у фіналі одружилися одна з одною: слово видавцю та психологу

Книгу вже відкликали з продажу у великій мережі супермаркетів, а батьки влаштували у соціальній мережі скандал. "Йод" записав два інтерв'ю - з представницею видавництва і психологом, щоб з'ясувати, чи може ця книга вплинути на сексуальну орієнтацію дитини і чому весілля Принцес - не головне у книзі.

Історіями про принцес зараз нікого не здивуєш, але видавництву "Рідна мова" це вдалося.

Нещодавно в Україні вийшов комікс "Принцеса + Принцеса" молодої новозеландської авторки Кейті О’Нілл, яка зуміла показати титулованих дівчат під іншим кутом. Тут вони не конкурують між собою за серце героя, а дружать, перемагають і допомагають одна одній (і принцу також). 

Частина перша: "Принцеса у вежі - не обов'язково витончена красуня"

Головні тези: чим комікс "Принцеса + Принцеса" відрізняється від типових історій про принцес? Хто поскаржився на комікс, після чого його вилучили з продажу? Чи можуть бути у казках гомосексуальні родини?

Відповідає Марія Шагурі, кураторка перекладів коміксів у видавництві "Рідна мова".

- Пані Маріє, зараз дехто з дуже прогресивних батьків неохоче купує дитячі книжки про принцес. Що нового про цих героїнь розповідає цей комікс? 

- Чесно кажучи, я б сама 100 разів подумала, перш ніж купувати книжку про принцес дитині. Причини очевидні: традиційні казки найчастіше нав’язують не зовсім адекватні у сучасному суспільстві моделі поведінки. Дівчатка читають про безвольних принцес, які сидять у вежі зі страшним драконом і проводять найкращі роки життя, сумуючи і чекаючи на міфічного принца на білому коні. І що вони потім роблять у реальному житті? Наслідують цю рольову модель та чекають на умовного "принца" - розв'язання проблем без власної активної участі. Хлопчики зазвичай про принцес не люблять читати, але будь-яка казка, орієнтована на них, пропагує діаметрально протилежний шаблон: шукач пригод, герой, який вправно та вміло вирішує, рятує, створює.

Наші персонажі зовсім не такі: це історія про те, що не обов’язково сидіти і чекати на принца; що принц може бути абсолютно не зацікавлений у геройстві й боротьбі; що принцеса у вежі - не обов’язково витончена красуня, бо ж треба щось робити, поки чекаєш, а печиво таке смачне; а дракон - не обов’язково страшний і вогнедишний.

- Але найбільше деяких батьків обурила не сама історія, а епілог, в якому принцеси одружуються. Чи правда, що авторка додала його пізніше?  

- Так. Спочатку комікс існував у веб-версії. Згодом видавництво "OniPress" вирішило видавати книжку, і саме тоді Кейті домалювала епілог.  

- Як сприйняли комікс перші українські читачі? І хто найчастіше його купує? 

- На жаль, інформації про те, хто і для кого купує комікс, у нас немає. Припускаю, що багато людей придбали його навіть не для дітей, а для себе, тож вік можна окреслити як 5+.

- Я так розумію, ви були готові до критики з боку українських батьків?  

- Так. Більше того, я думала, хвиля підніметься, щойно комікс потрапить на полиці. Але, за виключенням інциденту з Ашаном, який повернув нам замовлені екземпляри "Принцес" через скаргу покупця, усе було тихо й мирно - навіть презентація на Книжковому Арсеналі. А потім книжку побачив Ілля Стронґовський, співзасновник видавництва "Видавництво", дуже здивувався, що ми ризикнули таке видати, написав про це у соцмережах. І очікувана хвиля нарешті здійнялася (дякую, Стронже).

- Зараз у батьківських групах триває бурхливе обговорення книжки. Дехто вважає, що гомосексуальні стосунки можуть існувати, але про це розповідати у дитячій книжці не обов'язково. Що можете про це сказати у контексті світової практики? 

- Гомосексуальні стосунки існують. Чому про це не говорити? Навіщо закривати дитину в умовній вежі подалі від реальності? Інша справа - як це робити. Цей комікс створено для дитячого сприйняття. Важливі теми зачеплено дуже обережно і ненав’язливо, відвертих сцен, які, мабуть, автоматично домальовує уява дорослого на фразу "весілля принцес", тут немає і бути не може. Це чудова нагода розповісти дитині про світ, у якому ми живемо, і разом повчитися прийняттю і толерантності.

- Чула, до вас уже був запит на подібний комікс про принців:) Чи існує такий у світі? 

- Коміксу, наскільки мені відомо, немає. Натомість є прекрасна дитяча книжка "Король і Король" (King&King), написана і видана у Данії у 2000 році. Відтоді її було перекладено багатьма мовами. Реакція теж була неоднозначна, але, як мені відомо, видавництво не скаржилося і навіть видало продовження - King&King&Family.

Частина друга: "Гомосексуальність не може сформуватися через комікс"

Головні тези: Як і з якого віку варто говорити з дитиною про гомосексуальні стосунки? Чи може книжка вплинути на сексуальну орієнтацію дитини?

Відповісти на ці питання ми попросили психолога Маріанну Новаковську

- Пані Маріанно, з якого віку варто розповідати дітям про гомосексуальні родини?  Та який формат для цього краще обрати? 

- Є чудове правило – розповідати про різні прояви дорослого життя тоді, коли дитина прийшла до вас із запитанням. У якій формі – залежить від її віку.  

Чого бояться дорослі, коли уникають розмов про гомосексуальність? Зокрема того, що всім буде незручно. Але насправді діти будуть почуватись ніяково тільки, якщо побачать, що їхні батьки уникають розмови чи змінюють тему. А вони точно відчують – діти це вміють геніально!

Розповідати про гомосексуальність - не означає розповідати про секс. Розповідайте про людей, які люблять одне одного й хочуть бути разом, які ходять в магазин, дивляться кіно чи гуляють з собакою. Які можуть мати дітей і дуже-дуже їх любити. Тобто – просто як про родину. І тоді в суспільстві стане на одну толерантну людину більше. 

😊

- Чи можна вважати  фінал історії коміксу "Принцеса + Принцеса" пропагандою гомосексуалізму?  

- Я подивилась комікс онлайн і побачила історію про хоробрість, дружбу, довіру й те, як важливо слухати поклик серця. Авторка коміксу Кейті О’Нілл демонструє це на прикладі героїв обох статей: і хлопця, і дівчини. На жаль, я не бачила картинки про те, що принцеси саме одружились (епілог про весілля є тільки у друкованій версії коміксу. – Авт.).

Дві подруги, які люблять одна одну і яким добре бути разом, перемагають зло і радіють життю. Така історія буде добре сприйнята дітьми – адже вона про те, що й більшість казок. 

- Як такі рольові моделі впливають на дітей? Чи варто батькам боятися, що книжка може вплинути на сексуальну орієнтацію? 

- Діти засвоюють стереотипи поведінки, притаманні відповідній статі, з 5-7 до 9-11 років. Важливо, щоб цього періоду дитина зрозуміла: і хлопчик, і дівчинка може бути тим, хто проявляє силу або слабкість і при цьому не відчуває провину - "хлопці ж не плачуть" або "ти ж дівчинка". Вони можуть бути тими, хто вміє прийти на допомогу, або навпаки – просити про допомогу. І приймати себе будь-яким чи будь-якою. 

Сексуальна орієнтація (гомосексуальна чи бісексуальна) формується внаслідок комбінування біологічних, гормональних, середовищних, емоційних факторів. І ці фактори можуть бути абсолютно різними для різних людей. Дослідження довели, що гомосексуальність не може сформуватись лише через те, що бачить і чує дитина, або тому що її виховують гомосексуальні батьки. Що вже казати про комікс про дружбу двох принцес.

Я щиро не бачу жодної "неправильної" моделі у цій книжці. Є архітипова боротьба добра й зла, є сильні й сміливі персонажі. І один з цих персонажів – дівчина, яка рятує іншу дівчину. А це абсолютно відповідає сучасному світу, де дівчата літають у космос, захищають кордони чи рятують людей.

- Чи допомагає подібна література дітям, які почали усвідомлювати свою сексуальну орієнтацію, але не знають, як до цього ставитися?  

- Десь у віці від 10-12 й до середнього й старшого підліткового віку формується психосексуальна орієнтація. На цьому етапі діти можуть вперше відчути тяжіння до представника своєї статі. І так, можуть виникнути дуже різні почуття - від страху до внутрішньої гомофобії. 

Подібна література може підтримати підлітка, показати сценарій, у якому є місце прийняттю, щастю, гармонійним стосункам з іншою людиною і, що вкрай важливо – із самою чи самим собою.

Я працюю з підлітками, працюю з ЛГБТ-підлітками і знаю напевно, що рівень депресивних станів у таких дітей є значно вищим. Коли більшість переживає за хороші оцінки й стосунки з друзями, ЛГБТ- підлітки найбільше хвилюються через неприйняття в сім’ї. 

Чудово, якщо ця книга допоможе дитині, яка переживає сильну тривогу: не дасть їй піти з дому чи замислитись про самогубство, що, на жаль, має місце серед ЛГБТ-підлітків. Подібна література дає віру, що все можна подолати і бути щасливим. 

- Як краще дітям читати подібні книжки - самостійно або разом з батьками?  

- Звісно, це залежить від віку. Спробуйте нав’язати підлітку свою компанію, коли він чи вона хоче побути сам? А от з дітьми 7-9 років чи з молодшими підлітками цю історію можна прочитати разом. Читання – це про задоволення, тому обговорювати прочитане корисно, коли є спільне бажання. Це чудовий спосіб зміцнити вашу прив’язаність і контакт з дитиною. 

- У соціальних мережах бурхливо обговорюють фінал історії, але що насправді головне у цій книжці про дружбу двох зовсім різних дівчат? 

- Дружба зовсім різних дівчат – саме і є головною особливістю книги. Адже саме відмінності найчастіше спричиняють конфлікти. Ця історія, чудово демонструє, якою сильною може бути команда, навіть якщо люди в ній різні. А це чудово попереджає виникнення булінгу в групі та підвищує рівень толерантності до будь-кого, хто відрізняється від більшості. 

Є ще одна хороша тема, що порушується в книжці –  як довіряти своєму внутрішньому голосу та своїм бажанням. Практично в усіх підлітків нормативно знижується самооцінка, тому їм важливо знати: віра в себе, навіть якщо ти не відповідаєш очікуванням більшості, може привести тебе до твоєї мети. 

Презентація коміксу "Принцеса + Принцеса". Фото: соцмережі

Це перша частина матеріалу про комікс "Принцеса + Принцеса". У другій – свої думки висловлять батьки, які критикую видання та які купують його своїм дітям, а також колеги з видавництв, які також видають сміливу літературу, підштовхуючи кожного з нас до питання толерантності. 

📖📖📖

Відсьорбни скоріш 100 грам – і мерщій у Телеграм!

Ти не п'єш? Кури бамбук – і скоріш до нас в Фейсбук!

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Alex Ono
Я, як батько двох дочок, вважаю розповсюдження подібних коміксів для дітей абсолютно неприпустимим!
21 лип 2019 р., 14:45
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту