Вакцина від коронавірусу: коли вона нарешті з'явиться та хто її створює

Вакцина, за яку почубилися Трамп та власник німецького ФК "Хоффенхайм", ізраїльський спрей для курей та канадський препарат з біореактора.

На цей порятунок нині чекає усе людство. Вакцина від COVID-19 допомогла б нам виробити імунітет від коронавірусу та повернутися до нормального життя, замість того, щоби сидіти зачиненими по хатах, маючи серйозні фінансово-економічні збитки.

Хто бере участь у перегонах за вакциною, та коли ми зможемо нарешті зробити щеплення? Йод.media має відповідь.

Від 20 до 35 компаній

Нині у світі над створенням вакцини від коронавірусу незалежно працює від 20 до 35 лабораторій у різних країнах. Перша цифра, 20 компаній – дані Всесвітньої організації охорони здоров'я. Це крупні дослідницькі центри, які отримують фінансування на свої розробки від СEPI - Глобальної коаліції з інновацій для попередження епідемій. 

На допомогу таким компаніям зараз вже виділено близько 2 мільярдів доларів.

Друга цифра, 35 компаній - дані авторитетних світових ЗМІ. Порахували в тому числі невеличкі незалежні лабораторії, що у перегонах за вакциною намагаються обійти великі інститути та фармгігантів. У будь-якому разі, 20 цих компаній чи 35, знайте, що це доволі багато. Бо розробка вакцини – лотерея, де треба вкласти дуже великі кошти у виготовлення нового продукту, і не відомо, чи буде він взагалі. Стане справжнім дивом, якщо до стадії клінічних випробовувань дійде хоча б десяток виробників.

Ми зібрали історії тих виробників, які нині демонструють найвагоміші результати у розробці вакцини від COVID-19. Деякі з них вже встигли спричинити міжнародний скандал.

Moderna

  • Країна: США
  • Коли надійде у масове виробництво – через 12-18 місяців

Нині найближчою до успішного запуску масового виробництва вакцини є американська компанія Moderna зі штаб-квартирою у Кембриджі (штат Массачусетс, США). Компанія вже передала першу партію пробної вакцини до Національного інституту алергії та інфекційних захворювань, який почав тестування на людях.

Першими щеплення отримали добровольці у Сієтлі, штат Вашингтон. Вакцина була розроблена у рекордний термін, через 65 днів з моменту розкриття Китаєм генетичного коду вірусу. Вчених, які здійснили цей прорив, особисто похвалив президент Дональд Трамп.

На першій фазі клінічних дослідів вакцину (по 2 дози з інтервалом у місяць) отримали 45 добровольців у віці від 18 до 55 років. Мета – пересвідчитися, що імунна система людей правильно реагує на введення препарату. 

На відміну від більшості звичайних вакцин, людям не вводять ослаблений чи мертвий вірус COVID-19 у цьому щепленні. В основі вакцини, простіше кажучи, "шматочок" генетичного коду коронавірусу, тому люди не можуть від нього заразитися. Ідея полягає в тому, що за допомогою цього "шматочка" організм людини познайомиться з нешкідливим шипом коронавірусу. Тож, коли в організм проникне шкідливий, імунна система його одразу впізнає та знешкодить, виробивши антитіла.

За першими добровольцями, які отримали щеплення, спостерігатимуть не менше року. Тож раніше ніж через 12 місяців масове виробництво вакцини не почнеться. Реалістичніший термін – 18 місяців.

CureVac

  • Країна: Німеччина
  • Коли надійде у масове виробництво – через 6-12 місяців

Вакцину, через яку серйозно полаялися Німеччина та США, розробляє німецька біофармацевтична компанія CureVac зі штаб-квартирою в Тюбінгені (федеральна земля Баден-Вюртемберг). Страшний галас здійнявся після того, як стало відомого, що генеральний директор CureVac зустрічався особисто з Дональдом Трампом у Білому домі. Президент США запропонував німецькій компанії один мільярд доларів за ексклюзивне право на вакцину від COVID-19 лише для американців та переїзд до Америки провідних фахівців CureVac.

Після втручання німецьких політиків, Міністерства охорони здоров'я та Міністерства закордонних справ ФРН гендиректора CureVac було звільнено, а головний інвестор підприємства, мільярдер Дітмар Хопп, який за сумісництвом також є власником клубу Бундесліги "Хоффенхайм", заявив, що вакцина має стати надбанням усього людства, а не однієї нації. Тож справедливо буде розділити її першу партію рівномірно між країнами світу. Таким чином Трамп був "відфутболений" від німецької вакцини подалі, а фінансуванням її розробки та виробництва тепер займеться Єврокомісія.

Страшенний інтерес до щеплень CureVac пояснюється тим, що фірма пообіцяла налагодити масове виробництво вакцини уже восени. 

Пікантності німецько-американській конкуренції додає факт, що в основі вакцини CureVac той же принцип, що й у вакцини Moderna. Це ліки на основі мРНК (матричної рибонуклеїнової кислоти), які містять генетичний код вірусу. При введені в організм він налаштовує клітини на виробництво антигенів – сигнальних молекул на поверхні вірусів, що стимулюють імунну систему.

MIGAL

  • Країна: Ізраїль
  • Коли надійде у масове виробництво – через 3-6 місяців

Своїм власним, не схожим на інші країни шляхом пішли в Ізраїлі. Справа в тому, що на момент спалаху COVID-19 у Національному дослідному інституті MIGAL міста Галілея, успішно завершили тестування вакцини від іншого коронавірусу. Він завдавав серйозної шкоди сільському господарству країни, уражаючи курей. 

Коли з'явився розшифрований генетичний код китайського коронавірусу, з’ясувалося: білок, розроблений ізраїльтянами для порятунку курок, має схожу будову з білком, що спричиняв нинішню пандемію серед людей. Тож замість того, щоби починати розробку з нуля, MIGAL просто працює над адаптацією курячої вакцини для людей.

Керівниця дослідження, Надя Груздєва, розповіла, що ізраїльська вакцина матиме низку переваг перед конкурентами з інших країн. По-перше, це буде не укол, а аерозоль-спрей. Для вакцинації достатньо зробити пшик у носоглотку. 

Це пояснюється тим, що ізраїльська вакцина не лише посилює загальну імунну реакцію, а й стимулює місцеве виробництво антитіл у місці зараження. Тобто у випадку з COVID-19 знешкоджує вірус, щойно він потрапляє у дихальні шляхи.

Враховуючи, що вакцина вже була сертифікована для курей, тестування на людях може розпочатися одразу після дозволу Міністерства охорони здоров'я. А для масового виробництва може знадобитися лише декілька місяців.

Medicago

  • Країна: Канада
  • Коли надійде у масове виробництво – через 3-4 місяці

І на завершення, мабуть, найсучасніший підхід до виробництва вакцини від COVID-19, який застосувала фірма Medicago, що базується у Квебеку, Канада. Там розробляють вакцину не на основі ослабленого чи мертвого вірусу та навіть не на основі генетичного коду, а на основі безпечних для організму вірусоподібних частинок (VLP) рослинного походження. Цікаво, чи не так?

Сенс у тому, що вірусоподібні частинки лише імітують структуру вірусів, однак не мають його генних матеріалів, тому не здатні інфікувати людину чи розмножуватися в організмі. Medicago, по суті, вирощує вакцину прямо у рослині, у яку вводять вірусоподібні частинки. Таким чином рослини перетворюють на природні біореактори чи мініфабрики, а вченим залишається лише зібрати урожай.

Про виробництво VLP коронавірусу канадці заявили вже через 20 днів після того, як китайці розшифрували його геном. А нині уряд Квебеку заявив, що виділить Medicago на розробку вакцини 7 млн доларів.

У випадку з вакциною на основі VLP, препарат може надійти до лікарів уже за 3-4 місяці. 

Medicago вже не раз демонстрував рекордну швидкість у виробництві вакцин. У 2009 році компанія випустила вакцину-кандидата проти свинячого грипу H1N1 за 19 днів, у 2012 році виробила 10 млн доз вакцини проти грипу упродовж одного місяця. А у 2015 році Medicago вивела антитіла до лихоманки Ебола.

Фото 📷 pixabay.com, freepik.com, gifer.com

Верстка 👩 Дарія Давиденко

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту