Вчена-вірусолог Ангеліна Кириченко: Коронавіруси ніколи не розглядалися як біологічна зброя - є інші кандидати

Експертка розповіла, як SARS CoV-2 опинився у центрі підвищеної уваги всього світу, коли тестуватимуть першу вакцину та чому у людства наразі немає приводу для паніки.

Днями в Україні офіційно підтвердили перший випадок коронавірусу. Його підхопив чоловік із Чернівецької області, який нещодавно повернувся з подорожі до Італії. МОЗ тримає ситуацію під контролем - хворий перебуває на лікуванні в інфекційному відділенні, а його дружина - на карантині в ізоляції. 

Але що ж це за вірус, який сколихнув увесь світ та чи насправді його варто так сильно боятися? Розібратися в цьому нам допомогла старша наукова співпрацівниця Інституту мікробіології та вірусології, кандидатка біологічних наук  Ангеліна Кириченко.

"Комусь вигідна паніка навколо коронавірусу"

- Пані Ангеліно, це не перший спалах коронавірусу в сучасній історії. Чому такий великий резонанс виник саме тепер?

- Чому виникла паніка - треба розпитати тих, хто її створив. Очевидно, з часом стане зрозуміло, кому це вигідно. Дослідники в ці питання не занурюються. 

Коронавіруси відомі нам з 1960-х років, і якоїсь особливої небезпеки вони не становили. Зазвичай віруси цієї родини у людей викликають досить легкі симптоми: нежить, різні гастроентерологічні прояви. Однак, троє з нових вірусів - SARS CoV-1, MERS  та SARS CoV-2 (детальніше про них читайте 👉 тут у нашому попередньому матеріалі. - Авт.) можуть спричиняти важкі захворювання. 

SARS CoV-2, який нещодавно вперше виявили в Ухані, має досить високу смертність - 2,5 (за останніми даними ВООЗ - 3,4) відсотки, і дуже легко передається від людини до людини. Наразі вчені з’ясовують, як саме він зумів набути таких властивостей. 

- Є версія, що SARS CoV-2 був створений штучно і насправді - це біологічна зброя. Таке можливо?

- Ні. Коронавіруси ніколи не розглядалися як біологічна або бактеріологічна зброя, бо вважались вченими досить "слабкими" інфекційними агентами. До того ж, вони мають дуже широке коло природніх "хазяїв". Це і людина, і різні види тварин, тому винахідникам біологічної зброї, по-перше, дуже важко передбачити, яким буде перебіг інфекції в кожному з цих організмів і до чого це призведе, а, по-друге, є інші, більш "вигідні" кандидати на цю роль – бактеріальні захворювання (наприклад, "сибірка")

Віруси - це особлива форма життя, завдяки якій відбувається безперервний потік генетичної інформації в природі і, безсумнівно, важлива ланка еволюції. Вони весь час змінюються, пристосовуються до нових умов навколишнього середовища та "хазяїв" лише із однією метою – відтворення собі подібних. У жодному разі вірус не "намагатиметься" вбити свого "хазяїна" (зокрема, людину. - авт.), позаяк він живе лише за рахунок клітини, яка жива.

Виникнення нових вірусів або їх штамів – це природній процес, який розпочався, очевидно, задовго до появи людини розумної. SARS CoV-2  є результатом рекомбінації декількох коронавірусів, здатним долати міжвидовий бар'єр і передаватися від людини до людини.

🦠😷

Перебіг хвороби залежить від віку та імунітету

- Чи може вакцина від звичайного грипу захистити від коронавірусу? 

- Ні. Це зовсім різні родини вірусів. Чому ж тоді рекомендують вакцинуватися від сезонного грипу під час коронавірусу? Так, ця вакцина не може захистити вас від COVID-19 безпосередньо, але якщо ви захворієте на обидва віруси одночасно - наслідки будуть набагато гірші. Це збільшує імовірність розвитку важкої пневмонії.

Існує думка, що у людей, які перехворіли іншими вірусними інфекціями, може бути підвищений імунітет проти коронавірусу.  Але це лише припущення. 

- Чи варто йти і вакцинуватися проти грипу зараз, коли сезон вже закінчується?

- Ні, імунітет до вірусу розвивається через два тижні, а пік грипу вже пішов не спад. Зараз це не має сенсу. 

 - Але, якщо імунітет людини ослаблений грипом - їй легше заразитися коронавірусом?

- Так, звісно.  

- Чи знайшли вже вчені спосіб полегшувати перебіг цієї хвороби?

- Специфічного лікування для коронавірусів наразі не існує. Все залежить від імунітету та віку людини. В критичних випадках полегшити стан хворого може хіба що штучна вентиляція легень. 

У Китаї за епідемії MERS намагалися використовувати противірусні препарати - рибавірин та альфа-інтерферон. Так, позитивні результати були, але лише на ранній стадії хвороби (до двох тижнів). Однак, більш детальні дослідження показали, що препарати значно збільшують частоту ускладнень у пацієнтів, тому їх ефективність при коронавирусній пневмонії наразі недоведена. Є й інші противірусні препарати, але вони зараз на стадії клінічних випробувань. 

Спроби надавати пацієнтам гормональну терапію теж, на жаль, виявилися невдалими - серед пацієнтів навіть зросла смертність.

Найбільші сподівання дослідники покладають на моноклональні антитіла  проти коронавірусу, які дозволять "блокувати" проникнення вірусу у клітини. Результати останніх досліджень свідчать, що їх можна використовувати для розробки терапевтичних препаратів як для профілактики, так і лікування 2019-nCoV-інфекції.  

- Чи скоро може з'явитися вакцина саме від коронавірусу?

- Через 42 дні після того, як китайські дослідники опублікували генетичну послідовність вірусу SARS CoV-2, біотехнологічна компанія Moderna Therapeutics (США) оголосила, що розробила вакцину. Її перші зразки будуть доставлені в Національний інститут алергії та інфекційних хвороб для тестування на людях вже у квітні. 

🏥💊

Вчені не знають, чому вірус оминає дітей

- Існує думка, що смертельним цей вірус стає тільки для літніх людей і тих, хто мав серйозні хронічні хвороби. Це так? 

-  Давайте глянемо статистику. 10,5 відсотків серед померлих  - це люди із серцево-судинними захворюваннями, 7,3 відсотки - з діабетом, 6,3 відсотків - з хронічними респіраторними захворюваннями, 6 - з гіпертонією і 5, 5 - онкохворі. І, звісно, вік - багатьом пацієнтам - за 70-80 років.

- Чи могли б ви пояснити, чому тоді вірус не зачіпає дітей? У них же теж імунна система не сформована. 

- Це не зовсім зрозуміло лікарям і дослідникам. Однак подібна картина спостерігається при багатьох інфекційних захворюваннях - від звичних нам вітряної віспи та кору до "нових" - таких, як SARS та  MERS. Причиною можуть бути відмінності в імунній системі дітей та дорослих, або ж дітей до певного віку "оберігає" вроджений імунітет до певних інфекцій. 

🚼👨‍🔬

Відсоток одужання може бути вищим

- У 2003 році вже була епідемія коронавірусу в Китаї - так звана атипова пневмонія. Тоді вдалося уникнути спалаху в Європі. Чому зараз усе складніше? 

- Будь-який вірус характеризується своєю вірулентністю - здатністю спричиняти інфекцію - і контагіозністю - здатністю передаватися від людини до людини. Новий коронавірус SARS CoV-2 виявився більш вірулентним, ніж його "родичі" і більш стійким у навколишньому середовищі (за деякими даними - до 12 годин), а також досить легко передається від людини до людини. Ще одна особливість вірусу – передаватись  за латентного перебігу інфекції. Саме через це виникли труднощі у спробах локалізувати інфекцію. 

- За останніми даними ВООЗ, смертність від коронавірусу складає 3,4 відсотки  від загальної кількості хворих. Але ж людина могла захворіти в легкій формі і навіть не знати, що це було. 

- Звісно. Відсоток одужання може бути значно вищим. При попередній інфекції в Китаї (SARS-CoV 2002-2003) антитіла до неї пізніше були виявлені в торговців дикими тваринами. Тобто ці люди в легкій формі перехворіли або ж були носіями вірусної інфекції - і навіть цього не помітили. 

- А людина, яка не має симптомів може бути заразною? 

- Так. Вимірювання температури на кордонах - це, звісно, добре, але вони не дають стовідсоткової гарантії, що до нас не потрапить хвора людина. Температура не є показником хвороби. Тільки, якщо це вже гострий період.  

Але кожен людський організм - це зовсім новий перебіг вірусної інфекції. Є люди, які є дуже сильними розповсюджувачами інфекції, а є ті, які можуть заразити максимум двох-трьох людей. Це все індивідуально.  

- Зараз існують різні версії стосовно інкубаційного періоду. ВООЗ називає період 14 днів, але були випадки, коли ознаки хвороби у людини з'явилися тільки через 24 дні. 

- Такий тривалий латентний період був лише у хворого із Таіланду, тому за одним випадком не можна робити висновки. В середньому- це 5-14 днів. Саме тому ВООЗ і не змінив свої рекомендації щодо утримання людей із підозрою на коронавірусну інфекцію на обзервації.  

- Багатьох здивувало, що в Нових Санжарах для евакуйованих з Китаю облаштували окрему каналізацію. Могли б ви пояснити, що це означає? Невже вірус такий небезпечний?

- Окрема вигрібна яма - це звичайні методи перестороги. Краще попередити, ніж потім шкодувати. Взагалі цей коронавірус не передається фекально-оральним шляхом. Але подібні випадки інфікування були при MERS-CoV, тому ніхто не може стовідсотково гарантувати, що подібне не станеться і цього разу. 

- А як же тоді Diamond princess? Була версія, що масове поширення інфекція набула саме так?

- Так, одна з точок зору - це те, що при спусканні води  в унітазі розбризкувалися аерозольні частинки, з якими вірус потім потрапляв до легенів людини. Пасажири вдихали їх через повітря. Але це все одно повітряно-крапельний шлях, а не фекально-оральний. Тому панікувати поки що не варто. 

🗣👥

Ефективний захист - дезінфекція

- Що ви можете порадити звичайним людям - як зберегти баланс між панікою та обережністю? 

- Звісно, це маски - не марлеві, а з певним рівнем безпеки. Хоча й вони не дають стовідсоткової гарантії, бо у нас залишаються відкритими слизові оболонки очей. ВООЗ рекомендує їх використовувати тим, хто вже захворів. 

Друге - це дезінфекційні засоби. Треба, щоб вміст спирту в них був не менше 60 відсотків. Якщо немає під рукою спирт-вмісних засобів – використайте звичайний перекис водню. Вірус досить довго зберігається на пластикових поверхнях - до 12 годин. Саме тому - якщо після поїздок в громадському транспорті немає змоги ретельно вимити руки з милом, використовуйте дезінфектанти. 

І третє - це уникати масових скупчень та спілкування з людьми, у яких є симптоми застуди. Обмеження контактів - один з головних способів боротьби з вірусом. Але, думаю, щойно у нас з'являться передумови для епідемії - всі театри та концерти будуть скасовані.  

- Емоційний стан може впливати на нашу здатність опиратися вірусам? 

- Звісно. Стан безвиході, паніка навколо масок і туристів з інших країн, уникнення поїздок - все це не є добрим для нашого організму. Наш емоційний стан, оптимізм - основне, що має залишатися з нами. Усе минає. І цього разу теж усе буде добре. 

- Минуле зникнення коронавірусу збіглося з потеплінням. Як весняний сезон вплине на цей вірус?

- Коронавіруси, як і інші респіраторні віруси, мають свою сезонність, а саме – зима-весна.  Передбачити, чи буде так з SARS CoV-2 - досить важко саме через його стрімке поширення по планеті. Однак, зростання температури повітря і активності ультрафіолетових променів точно не сприятимуть поширенню інфекції.  

Про сезонність збудника зможемо говорити, коли інфекція коли врешті-решт "облаштується" в людській популяції. Це лише питання часу. 

Становлення взаємовідносин між вірусами і людиною – процес тривалий. Часом, з негативними наслідками. Однак врешті-решт, вони переходять на стадію мирного співіснування. Тому, головне – зберігаємо спокій і підтримуємо один одного в будь-якій, а не лише під час епідемій, ситуації. 

💪😉
Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту