Вчені пояснили, чому людям не варто так шалено боятися спойлерів

Науковці розібрали "на кісточки" спойлерофобію на прикладі "Гри престолів".

Захоплення сучасних людей серіалами змусило вчених вивчити детальніше цей феномен. Зокрема – страх спойлерів, який подекуди вже більший, ніж страх павуків.

Як пише elpais.com, вже є декілька наукових праць, які зосереджуються на цій проблемі. Зокрема, в Університеті штату Мен, кажуть, що розкриття епізодів не таке страшне, як навіюють собі люди:

"Для переважної більшості спойлери дійсно знищують задоволення від перегляду. Але існують певні обставини, за яких спойлери взагалі не впливають на насолоду і навіть збільшують її", - заявили вчена Джудіт Розенбаум.

"В цілому це залежить від типу особистості: чи люблять люди мислити абстрактно та чи люблять переживати глибокі емоції, - продовжує Розенбаум. – Ті, хто любить відчувати сильні почуття – переживають спойлери як катастрофу, бо це руйнує їхній власний досвід переживання. Якщо ви розкриєте заздалегідь такій людині, хто вбивця, - це може вбити і її саму. Бо такі люди люблять самі поламати мозок у пошуках розгадки. Однак люди, які не люблять переживати сильні почуття та стресові ситуації, отримують більшу насолоду від перегляду, коли вже знають, що ж там станеться".

Вчені також кажуть, що спойлери не є пагубними для серіалів зі складним сюжетом, як, наприклад "Гра престолів". Вони навпаки краще допомагають розібратися в історії:

"У таких випадках спойлери дають людям більше розумового простору для того, щоб зрозуміти, що відбувається", - стверджує вчена.

Матерiали по темi
Реакція зірок "Гри престолів" на фінал серіалу: сльози, подяки та виправдання

Також науковці кажуть, що спойлери допомагають створювати міцні емоційні зв'язки з персонажами серіалів. Адже, якщо, наприклад, людина заздалегідь знає, що персонаж загине, то з більшою увагою та ніжністю насолоджується його поки ще живою присутністю на екрані.

Також вчені радять наперед дізнаватися перебіг серіалів людям зі слабкою психікою та тим, хто прагне захистити себе від інтенсивних переживань:

"Для тих, хто особливо схильний страждати від смерті персонажа, з'ясування наперед того, що станеться, може бути хорошим способом захистити себе від інтенсивних негативних почуттів, - заявив Морган Елліторп, дослідник з Мічиганського державного університету. – І давайте будемо чесними – це хороша порада для глядачів "Гри престолів"!".

У той же час дослідження бразильських вчених захищає тих, кого ненавить спойлерофоби – спойлероманів, які ніяк не можуть змовчати та завчасно розповідають усім, що вже подивилися, та як там усе закінчилося.

Вчені кажуть, що переважна більшість людей спойлерить ненавмисно, незлобиво: 26% роблять це взагалі випадково,  38% - тому що їх про це просять, а 24% - через нестримне бажання з кимось поділитися своїми емоціями.

Однак є і токсичні спойлеромани, хоч їх і меншість – 12%. Вони це роблять з трьох основних причин:

  1. 1Ті, кому приємно бачити своїх друзів та знайомих розгніваними та знервованими.
  2. 2Ті, для кого спойлер – це помста. Раніше спойлерили друзі, а тепер людина вирішила взяти реванш.
  3. 3Ті, хто вирішив таким чином показати свій привілейований стан. Тобто доступ до платних каналів. Для Бразилії, де з 200 мільйонів жителів таких лише 20 мільйонів, цей пункт особливо актуальний.
Петро Йодченко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту