Фото: прес-служба президента

Верховна рада не підтримала Володимира Зеленського і провалила голосування за нову систему виборів в Україні

Народні депутати не змогли проголосувати за нову виборчу систему в Україні.

У парламенті не назбиралося достатньо голосів, щоб навіть внести виборчі законопроекти до порядку денного.

Так, 22 травня Верховна рада повинна була ухвалювати рішення про перехід України на пропорційну систему голосування на парламентських виборах і зниження прохідного бар'єра до 3%.

Також депутати мали розглядати технічний закон про порядок конкурсів на закупівлю послуг для проведення виборів.

Спікер Верховної ради Андрій Парубій, згідно з регламентом, оголосив про закриття позачергового засідання парламенту і повідомив, що наступного разу депутати зможуть розглянути невідкладні законопроекти тільки 28 травня о 10 ранку.

Депутати зустріли рішення голови парламенту оплесками.

 

Що не проголосували депутати?

  • Скасування "мажоритарки"

В Україні діє змішана система виборів - мажоритарно-пропорційна. Володимир Зеленський запропонував прибрати "мажоритарку" (голосування за окремих кандидатів на округах) і залишити тільки пропорційну (голосування за кандидатів по списках партій, коли мандати розподіляються пропорційно голосам, відданих виборцями за партії).

Народні депутати цю ідею підтримали, про що перед голосуванням висловилися глави парламентських фракцій.

  • Відкриті-закриті списки

Народні обранці хотіли підтримати пропорційну систему виборів за відкритими списками. Це означає, що від партії у парламент проходить той кандидат, який отримав найбільшу підтримку виборців.

Ще простіше: у кого більше голосів - той вище в списку - у того більше шансів стати депутатом. 

На інавгурації Володимир Зеленський обіцяв, що подасть законопроект з пунктом про відкриті списки. Але у зареєстрованому законі про це не згадується.

Спікер Верховної ради Андрій Парубій заявив, що Зеленський і його команда хочуть ввести пропорційну систему виборів, але по закритих списках, що викликало хвилю обурення народних обранців.

  • Зниження прохідного бар'єра до 3%

У невідкладному законопроекті пропонується зменшити прохідний бар'єр у Раду до 3%.

З огляду на останнє соцопитування групи "Рейтинг", Українського інституту соцдосліджень ім. Яременка та Центру "Соціальний моніторинг", за старою 5-відсотковою системою до парламенту на наступних виборах пройшли б тільки чотири партії - "Слуга народу" (29,5%), "Опозиційна платформа - За життя" (8,1%), "Блок Петра Порошенка" (7,8%) та "Батьківщина" (6,7%).

Але якщо бар'єр опустити до 3% - у Раду пройшли б ще дві партії: "Сила і честь" Ігоря Смешка (3,8%) та "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка (3,7%).

Зазначимо, що позачергове засідання Верховної ради, яке почалося о 12 ранку, затягнулося через приведення невідкладного закону президента про вибори "відповідно до вимог парламенту".

Після апарат ВР у терміновому порядку друкував 450-сторінковий закон, після чого роздав декілька примірників народним депутатам.

Також у парламенті зареєстрували альтернативний проект про вибори, яким теж пропонується скасувати "мажоритарку", але зробити відкриті списки

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту