Відверте шоу з довгоногими красунями: яке воно – сучасне українське вар’єте (фото)

До ювілею легендарного "Мулен Руж" ми вирішили порівняти класичне французьке кабаре та сучасне українське його прочитання. Для цього завітали на репетицію першого в нашій країні вар’єте "Рояль", куди можуть потрапити лише ті, кому є 21.

З чого все почалось? (Трішки історії)

Від самого початку кабаре називали невеликі заклади, куди запрошували професійних поетів та музикантів для виступів вечорами. Першим таким закладом був "Чорний кіт", який відкрили у 1881 році.

Згодом кабаре набуло того вигляду, яким ми його знаємо: гучна музика, гарні звабливі дівчата, яскраві костюми та суцільна розкутість. Усе завдяки "Лідо", "Ша нуар", "Фолі бержер", "Аполло". Та найвідомішим з них є "Мулен Руж", яке відкрилось 6 жовтня 1889-го – рівно 130 років тому.

Саме завдяки цим закладам з'явилися канкан, бурлеск та стриптиз на загал. Та про це пізніше. 

У наші дні кабаре кардинально трансформувалось, перетворившись з чисто чоловічої розваги з еротичним ухилом на місця, доступні для сімейного відвідування. От тільки питання: чи це так стиль та подача танців змінились за століття, чи для сучасних людей кордони пристойності розсунулись?  

Відповідь на це (і не тільки) питання ми спробували знайти, порівнявши класичне кабаре Франції із сучасним кабаре України. А порівнювати є з чим - 25 жовтня відбудеться прем’єра першого в нашій країні вар’єте "Рояль".

Ідея та концепція: зваблення як мистецтво

Спільне

Кабаре і вар'єте – це, по суті, синоніми. Різниця лише в тому, що кабаре (з фр. – невеличкий ресторан з естрадною програмою), а вар'єте (з фр. – естрадний театр легкого жанру). Але все разом - це яскрава суміш концерту, мюзиклу й театральної вистави. Задіяні артисти різних жанрів, відбувається інтерактив з глядачами. 

Важливу роль відіграє світло, щоби "підтримувати градус" шоу. Часто використовують спецефекти, щоправда, колись це були феєрверки, зараз - віджеїнг на екранах.

У кожному вар’єте завжди є ведучий, який, можна сказати, з’єднує окремі номери між собою. Використовуються циркові трюки, номери з комедійними нотками та іронією, театральні сценки і, звісно ж, еротика та відвертість. І вже в цьому пункті і треба шукати відмінності.

Французьке вар’єте

Від самого створення головним завданням артистів було – здивувати відвідувача та показати щось, на перший погляд, заборонене. Ясна річ, діяльність кабаре ніколи не нагадувала борделі чи щось схоже на це, але для людей того часу – це було одне з найвідвертіших громадських місць.

Відвідували його переважно чоловіки. Приходили, щоб розслабитись та отримати естетичне задоволення. Дівчата у достатньо відвертих костюмах, які закидають догори свої довгі ноги, ще й супроводжують це все вигуками, змушували чоловічі серця битися частіше.

Сучасне французьке кабаре несе менш пікантний посил та робить шоу, орієнтоване на людей будь-якого віку та статі. Воно перетворилось швидше на мюзикл чи навіть циркову виставу, де задіяні абсолютно всі види мистецтва. Хіба що без клоунів.

Подача може бути об'єднана загальним умовним сюжетом або темою, хоча ця вимога і не обов'язковою.

Українське вар’єте

Головна ідея вар’єте 21 століття в Україні – змінити думку людей про це мистецтво та показати не розкутість і відвертість, а красу жіночого тіла.

Усі номери нашого шоу, на перший погляд, - окремі один від одного, але, насправді, об’єднані в одне ціле. По-перше, всі вони орієнтовані на зображення глибини жінки та її внутрішніх станів. По-друге, як і в класичному кабаре, є ведучий, який є своєрідним провідником. Він з’являється у більшості номерів у різних образах – то настроювач роялю, то диригент, то спокусник, то офіціант.

"Важко пояснити, хто я там, це треба бачити. Адже наше шоу "працює" тільки в комплексі", - каже актор Кирило Ганін, який і є тим самим ведучим.

Репетиція вар'єте "Рояль". Фото: Bogdan Aleksandrovych для "Йод".

По-третє, є основний персонаж, навколо якого обертається сюжет шоу. Це – білий рояль. Він не тільки весь час перебуває на сцені задля живої музики, а ще й бере безпосередню участь у кожному номері. На ньому танцюють, співають, з ним спілкуються, та навіть зваблюють. В одному з номерів від танцю спокусниці він навіть "оживає".

В українському вар’єте немає розмежування, де номер вокалістів, де танцівників, де акторів. Тут усе поєднано в одне ціле. Одночасно на сцені є музиканти, які дарують живе звучання, вокалісти, які не лише співають, а й танцюють з балетом. І, звісно, самі танцівники – головні актори цього шоу.

Репетиція вар'єте "Рояль". Фото: Bogdan Aleksandrovych для "Йод".

"Ми взяли класичні ідеї і стилі та показуємо, як би це було зараз. Не цікаво показувати те, що і так всі вже бачили. Ми постарались зробити щось нове, протягнути ниточку між еротикою та мистецтвом, не переступити межу, не зробити це надто відверто. Думаю, нам це вдалось, - каже музичний продюсер Олексій Боголюбов. - Тут задіяний весь спектр емоцій, так би мовити, від "нижніх чакр" до інтелектуальних моментів. Адже тепер сучасній молоді треба щось глибше - голим тілом нікого не здивуєш"

Хореографія: канкан, бурлеск та інша хореографічна еротика

Спільне

Не можна виокремити якісь стилі танцю, що використовуються у вар’єте. Це мікс стилів. Така собі естрадна хореографічна вистава - яскрава та динамічна. Присутні елементи зваблення та стриптизу, але явно сексуальні сцени не показуються. Все завуальовано за сценічними символами.

Французьке вар’єте

Починалось усе з канкану, а зараз – це візитівка французьких кабаре. Щоб танцювати цей стиль, треба було мати особливий темперамент, а у вузьких колах його називали "божевіллям ніг".

Звабливі погляди та вигуки, спідниці, які здіймаються вгору та підв’язки на ніжках танцівниць, – у 20 столітті це обговорювали всі. Зараз кажуть, що справжній канкан можна побачити тільки в "Мулен Руж".

Традиційний танець триває рівно 8 хвилин. Дівчата не тільки скачуть, заманюючи глядача, а й сідають на шпагати, роблять трюки та взаємодіють з глядачами першого ряду. Можуть, наприклад, збити підбором капелюх з якогось чоловіка. 

Потім почали танцювати бурлеск – відвертий танець, який нагадує стрип-пластику. Танцівниці рухаються сексуально, зваблюючи глядачів. Вони розповідають певну історію своїм танцем. Знімають із себе рукавички, туфлі та панчохи, але без білизни не залишаються ніколи.

Ще виконували менует, антре та кордебалет. Часто в програму вводили акробатичні трюки та циркові виступи.

Українське вар’єте

В основі шоу лежить сучасна хореографія: джаз, модерн, деколи щось схоже на класичний бурлеск. Але також є постановки, наприклад, в стилі танго та сальси.

Самі постановники навіть не можуть визначити, в якому стилі працюють артисти, адже називають це театрально-хореографічним естрадним міксом. До того ж, танцівники постійно взаємодіють або з музикантами, або з вокалістами, тому це починає нагадувати навіть мюзикл.

"Головне для нас – передати емоцію, а в які способи та якими стилями – це вже не важливо. Красиво, професійно поставлена еротика, театральна та хореографічна відвертість – ось, чим ми беремо, і повірте, це не буде набридати. Не хочеться, щоб глядач перед тим, як прийти, думав, що у нас тут якась розпуста. Ми не показуємо прямими методами та рухами секс, це все театр. Кожен глядач додумає своє продовження нашої історії", - розповідають головні хореографи-постановники шоу "Рояль" Катерина Тришина, Анна Паламарчук та Світлана Черниш.

Репетиція вар'єте "Рояль". Фото: Bogdan Aleksandrovych для "Йод".

Музика: від шансону до Бейонсе

Спільне

Спільні риси у музиці французького та українського кабаре знайти важко. Вони схожі,  хіба що тим, що і там, і там є використання багатьох музичних інструментів - рояль, струнні та духові. Всі пісні запальні та з нотками пікантності, присутні викрики.

Французьке вар’єте

Виконувались романси, балади, народні пісні, куплети, шансонетки та інші. На сцені могли бути як сольні виступи, так і ансамблеві: дуети, хори чи вокально-інструментальні ансамблі.  

Саме на сцені французького кабаре з’явився відомий всім шансон. Він, крім історій про нещасне або щасливе кохання, пропонував слухачеві пісні про пороки суспільства та конкретних осіб. Як бачите, тут не все так просто.

Українське вар’єте

Головна музична ідея шоу – взяти сучасні композиції та зробити їм авторське вар’єте-звучання. На сцені звучатиме жива музика – рояль, скрипка та віолончель. І, звісно, живий вокал.

Серед композицій - трек Imagine Dragons, Bealiver в обробці танго, Beyonce, Single Ladies у свінговій обробці та інші.

Музичний продюсер вар’єте "Рояль" Олексій Боголюбов каже, що буде дуже багато стилізованого та провокаційного:

"Коли мені розповіли ідею, я зрозумів, що буде провокація, але коли я почав дивитись номера, то побачив – це більше, ніж провокація".

Також Олексій згадав курйозну ситуацію:

"Якось до мене прийшла хореограф-постановник Аня та сказала, що ми маємо вибрати красиві жіночі зітхання для одного з номерів. І уявіть, ми ввімкнули запис тривалістю 40 хвилин і слухали різні жіночі зітхання, щоб вибрати саме одне, найпікантніше".?

Репетиція вар'єте "Рояль". Фото: Bogdan Aleksandrovych для "Йод".

Склад артистів

Спільне

Беруть участь танцівники, актори, музиканти та вокалісти. Часто в шоу залучають і глядачів.

Французьке вар’єте 

У шоу 20 століття танцювали лише юні дівчата. Найзнаменитіші танцівниці "Мулен Руж" мали свої сценічні псевдоніми: Рейон д'Ор (Золотий промінь), Ніні-Пат-ан-л'Ер (Ніні-лапки догори), Ла Меліна (Динаміт). А одна з головних зірок кабаре, Луїза Вебер, від якої втратив голову художник Анрі Тулуз-Лотрек, була відома публіці як Ла Гулю (Ненажерлива). І це прізвисько зображувало швидше її сексуальний темперамент, а не потужний апетит.

У другорядних ролях могли бути і чоловіки. Більше того, ведучим зазвичай був представник сильної статі. 

Зараз суттєво нічого не змінилось. Щоправда, вік дівчат не обмежується. Головне, мати гарне тіло та бути емоційно наповненими та цікавими.

Українське вар’єте 

У нашому вар’єте танцюють не лише дівчата, а й хлопці. Танцівники – це Show Ballet NC17 та ще декілька людей, які потрапили на шоу через кастинг.

Артисти розповідають: через те, що вони давно працюють разом, ніяковіння та сором’язливості немає. Та й батьки з друзями підтримують, бо їхня робота – мистецтво.

Репетиція вар'єте "Рояль". Фото: Bogdan Aleksandrovych для "Йод".

"До речі, батькам я не розповідала деталей нашого шоу. Їм дуже подобається те, чим я займаюсь, тому впевнена, що вони зацінять і цього разу. Та все ж трохи переживаю про їх враження від "Роялю" та чекаю їх коментарі", - говорить танцівниця Карина.

Костюми

Спільне

Дорого-багато - це про костюми вар’єте. Вони вражають, інколи просто сліплять очі. Їх створювали з блискучих тканин, каміння, стразів, паєткок і пір’я. Моделі суконь – відверті, щоби було повністю видно фігуру артистки. Але водночас вони не відкриті на 100%, а мають у собі пікантну загадку. 

Французьке вар’єте

Основними елементами вбрання артисток були корсети з глибоким декольте та пишні спідниці, оздоблені рюшами та яскравими стрічками. Під спідницею завжди були панчохи з підв’язкою.

З аксесуарів - рукавички та капелюх (теж максимально оздоблений). Туфлі – танцювальні, зручні, але підбори високі, як це можливо.

У такому вбранні здебільшого виступали виконавиці канкану. Ті, хто працюють у стилі бурлеск, наприклад, завжди мали вбрання відвертіше.

Українське вар’єте

Розробкою та пошивом костюмів займається дизайнерка Ірина Первій. Каже, що старається зробити костюми не банальними і не вульгарними. Хоче дати глядачу можливість дофантазувати

Усі костюми її власного дизайну, але за основу брала класичні вбрання кабаре 20 століття та інші референси сучасного французького вар'єте. Але схожість знайти буде важко, адже адаптовані луки під сучасний стиль.

"Ми роздягаємо красиво. Звісно, у кожної людини своя межа. І справа не у костюмі. Одна і та ж річ може "грати" на танцівниці по-різному: на комусь вульгарно, а на комусь вишукано та смачно. Справа у подачі", - коментує Ірина.

Репетиція вар'єте "Рояль". Фото: Bogdan Aleksandrovych для "Йод".

Де і коли дивитись українське вар’єте

Прем’єра вар’єте "Рояль" відбудеться 25 жовтня у концерт-холі Caribbean Club, Київ. Усі, кому не вдасться відвідати шоу цього разу, зможуть побачити його згодом. Адже воно увійде до постійної програми закладу.

Матерiали по темi
У джазі тільки гумор: з чого сміються музиканти
Дарина Коберська
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту