"Випивка: Історія однієї любові": що робити, коли твій обранець - алкоголь

В Україні вийшла книга успішної американської журналістки Керолайн Непп, яка роками приховувала свою залежність від рідних, друзів і колег. Її роман з пляшкою тривав близько 20 років і ледь не зруйнував її життя. В автобіографічному романі жінка розповіла, як змогла сказати собі "стоп".

Так сталося, що книга "Випивка: Історія одного кохання" вийшла українською в період карантину, коли люди стали вразливішими до алкоголю. Агентство GFK підрахувало, що в Німеччині продажі вина та міцних напоїв зросли на третину в порівнянні з минулим роком, у США - на 50 відсотків.

Український Держстат пояснює "алкогольний зростання" так: під час карантину до нас почали завозити більше закордонного вина.

А що ж нового про алкоголь і алкоголіків розповідає Керолайн Непп, чия дуже особиста історія упродовж декількох тижнів залишалася бестселером за версією The New York Times?

 

 

Не п'яниця, а функціональний алкоголік

Більшість з нас уявляє собі алкаша якось так:

  • Неохайна людина, яка чекає, доки ви поставите на асфальт порожню пляшку.
  • Сусіди по сходовому майданчику, які, судячи по звуках з їхньої квартири, відпочивають добре, проте вигляд у них не дуже.
  • Або навіть ваш близький родич, який тягне з дому все, що погано лежить - майже у кожного з нас у родині є той, хто певної миті став витрачатися на випивку більше, ніж на їжу.

На жаль, основні симптоми можуть залишитися непоміченими, якщо людина - функціональний алкоголік. Зовні такій людині цілком під силу "тримати фасад". Часто у неї є кар'єра, сім'я, прекрасний вигляд і масштаби її залежності не усвідомлюють навіть близькі.

От як описує себе героїня:

В останні пів року випивання я помітила, що дедалі частіше планувала свій графік навколо алкоголю. Я писала щотижневу колонку і думала: "Так, середа у мене більш-менш вільна, тож у середу я весь день писатиму, тобто у вівторок мені не можна напиватися.

А отак її бачили сторонні люди:

"Молода жінка з ідеальним манікюром, у чорних легінсах та італійському взутті; на столі список справ на день, написаний бездоганним почерком, кілька пунктів акуратно викреслено; робоче місце педантично прибране", - в очах колег я була розумною та інтроспективною, можливо, трохи стриманою, взірцем ефективності на роботі.

Її колонка у великому альтернативному тижневику The Boston Phoenix була одним з найпопулярнішим матеріалів у газеті. Вона не пропускала дедлайни навіть у період, коли при смерті були її батьки.

Після роботи Керолайн разом з колегами йшла в бар навпроти, щоби пропустити по чарочці. А потім заходила до магазину, брала пару пляшок і до нестями напивалися у власній квартирі.

Вона регулярно сідала п'яною за кермо, могла забути, де припаркувала власну машину і постійно губила речі.

Роман з пляшкою

Перший келих вина їй налив рідний батько. Авторитетний, суворий психіатр і його чутлива, емоційна дочка не могли порозумітися, тому алкоголь був єдиним містком, що допомагав їм розслабитися в компанії одне одного.

Через багато років Керолайн дізналася: її батько теж був функціональним алкоголіком.

Коли я пила в компанії батька - відчувала, що ставала більш достойною Бога, не такою заляканою з кількома келихами всередині, більш впевненою в собі

Потім алкоголь був скрізь: на студентських вечірках, сімейних вечерях, посиденьках після роботи. Але пропустити по келишку не проти багато хто з нас. У чому ж тоді різниця між алкоголіком і звичайним цінителем алкоголю?

Коли я почала пити, то просто не знала, коли і як припинити. Мій друг так пояснив це своїй мамі, якій важко було усвідомити, що алкоголізм є хворобою: "Мамо, коли у вас буде діарея, спробуйте її проконтролювати". Грубо, проте чітко передає суть"

Ніхто не може точно сказати, чому одні стають алкоголіками, а інші ні. Але вчені озвучили деякі з причин. Перша - це спадковість. Друга - неврологічне явище, більшою мірою властиве тільки деяким з нас. Алкоголь руйнує механізми, від яких залежить наш настрій. І мозок стає не здатним отримувати задоволення без штучних стимуляторів.

Чому люди п’ють?

"Вона (випивка. - Авт.) перетворювала мене на того, хто мені подобається".

"Все лайно, що я відчувала, просто зникало, коли я пила".

"Я був компанійським інтровертом. Після келиха пива чи двох, чи трьох міг спокійно говорити будь з ким". 

Так про причини своєї любові до пляшки каже героїня і люди, з якими вона познайомилася в Товаристві анонімних алкоголіків.

Упродовж тривалого часу випивка може видаватися шляхом до прозріння, що перетворює нас на тих, ким ми хочемо бути. Все стає краще, доки в одну мить не стає гірше.
Одкровення майже завжди є перестановкою фактів. Я завжди думала, що п’ю, бо нещаслива. Якраз тоді я поміняла місцями частини рівняння, переставила слова : "А може я нещаслива, бо п’ю?"

Рішення

Шлях героїні до того, щоби позбутися залежності був довгим. Між тим, коли вона вперше вголос визнала свою залежність і початком реабілітації минуло кілька років.

На тому етапі алкоголь уже не допомагав їй відчувати себе найкращою своєю версією, без нього вона просто не могла функціонувати. Спершу Керолайн вирушила до реабілітаційного центру, який знайшла для неї сестра. Потім приєдналася до групи анонімних алкоголіків, яку відвідувала багатьох років.

З тієї компанії анонімних алкоголіків утриматися від чарки в результаті вдалося тільки двом - їй і ще одному чоловіку. Керолайн зізнавалася, що їй досі щодня доводиться робити вибір - пити чи ні. І це не просто. Але тверезість того варта.

Якби мені хтось сказав, що у тверезості я буду сміятися так, як сміюся зараз, то нізащо б не повірила. Моє життя набуло легкості, з'явилося відчуття можливостей, про які я навіть не знала, що втратила їх. Випивка спустошувала мій світ задоволень - повільно, але впевнено, як витікає життя зі зрізаної квітки.

Корисні контакти в Україні:

Гаряча лінія з питань реабілітації нарко та алкозалежних:

0-800-507 703

Національний Телефон Довіри з питань наркозалежності та ЗПТ

0-800-507-727


Анонімні алкоголіки:

http://www.aa.kiev.ua

Телефон: +38 (044) 384-22-09, +38 (094) 928-92-09

Під час карантину більшість зборів відбувається в онлайн-режимі в Zoom або Skype

http://www.aa-fenix.kiev.ua

Телефон: (044) 360-87-50

Адреса: вул. Печерський узвіз 19. Збори відбуваються щодня о 19:00

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту