Всесвітній день кота: зоопсихолог про те, як їх зрозуміти та зробити щасливими

8 серпня в усьому світі святкується День кота. Спеціально для нашого сайту зоопсихолог Наталія Мартишко розповіла, чому не існує котів з поганим характером і пояснила природу висловлювання "всі тварини схожі на своїх господарів".
Зоопсихолог Наталія Мартишко.

Одразу зауважимо: ми не розділяємо тварин за статевою ознакою, коли пишемо кіт або кішка, а говоримо взагалі про тварину😸

Хто такий зоопсихолог?

Це людина, яка спостерігає за поведінкою тварин та аналізує, які чинники на неї впливають.

Наші предки були прекрасними знавцями психології тварин, тому що від цього залежало їхнє життя. Усе почалося ще за стародавніх часів, коли за рядами людей йшли собаки. Тоді людина вперше звернула увагу, що тварини можуть подавати голос, якщо наближається хижак. Таким чином вони попереджали родичів про небезпеку. З цих спостережень народилася наука зоопсихологія.

Звісно, африканським левам, що живуть у дикій природі, зоопсихолог не потрібен, бо вони перебувають у природному середовищі існування. Але на сучасних домашніх тварин дуже впливає людський фактор. Якщо господар бере кішку та не розуміє, яка це складноорганізована тварина з ним живе - це перша ознака, що йому потрібна допомога фахівця. Але частіше люди звертаються за допомогою лише тоді, коли виникає проблема - у них, а не у кішки.

Кішка стрибає на стіл. Як її відучити? Ніяк. От чесно. Це необхідна їхньому виду умова. У собаки немає необхідності бути на столі або етажерці, а у кішки є. Але можна привчити тварину стрибати тільки на певні поверхні. Є маса пристосувань, щоб організувати таке місце в квартирі. Кішка його облюбує, її потреби будуть задоволені - і ваш обідній стіл їй більше не знадобиться.

Як зрозуміти, що у кішки проблеми?

Кішки - дуже дивні, унікальні тварини. Вони такі приховано терплячі. На ранній стадії дуже важко помітити, що вони захворіли. Як же кішка показує, що у неї недуга? Це занепокоєння, зміна в її звичній поведінці: нявкання, проблеми з туалетом, охайністю. Зрозуміти, що щось не так може тільки дуже уважний господар. Тому я рекомендую раз на рік проводити профілактичне обстеження.

Не забувайте, кішки - дуже чутливі до будь-яких змін. Ви поміняли засіб для миття підлоги або пральний порошок, у сусідів почався ремонт або з'явився кіт?

Ваша тварина все відчуває. Іноді кішка може першою помітити захворювання людини. У господаря змінюється запах, і вона на це теж реагує.

Чи існують коти, які роблять капості просто так?

Нічого просто так не відбувається. Не може кішка просто так почати точити кігті в тому місці, де 6 років цього не робила. Не поспішайте карати. Буває, що ви поговорили на підвищених тонах по телефону: знервувалися, дуже збудливі. А кішка прийшла до вас - муркоче або щось показує. Не поспішайте її проганяти. Це лише 5 хвилин часу. Якщо ви один, другий, третій раз дасте їй відсіч - вона може пописати в кутку просто від стресу. Зверніть увагу на сигнали, які дає вам кішка.

У кішок немає природної схильності до брехні або до того, щоб робити зло. На зло - це досить складна форма. Ми так робимо, щоб у іншої людини була якась негативна емоція. Кішка не може простежити такий довгий шлях. Вона може робити це з нудьги, щоб привернути увагу. Наприклад, буває, кіт просить їжу, а потім не їсть. Чому? Він привернув увагу та побіг далі. Якщо ми зрідка приділяємо увагу своєму вихованцеві - він бере її як уміє. І так буде тривати, доки кіт не почне отримувати його в достатній кількості без викрутасів.

Як привчити кота до лотка?

Це найпростіше. Головне, все зробити правильно.

Туалет дуже впливає на поведінку і здоров'я кішки. Якщо з ним щось не так, вона починає утримуватися від сечовипускання (часто власники цього не помічають, а це впливає на здоров'я кішки) або робити це у неприйнятних місцях. Домашнім кішкам, як і їхнім диким родичам, важливо справляти свої потреби подалі від чужих очей. 

Наведу приклад. Кішка постійно ходить під ванну. Господар у відчаї: "У неї ж є лоток! Я все зробив!" Але лоток стоїть між балконом і кухнею, через нього часто переступають. Та й сім'я чимала - в цій кімнаті дуже жваво. Якоїсь миті у кота починаються коліки, закріп. Він дедалі рідше ходить у туалет і робить це під ванною. У чому причина? Усі тварини цієї миті усамітнюються - для них важлива ця мить спокою. Якщо їм це не забезпечити, то починаються проблеми зі здоров'ям. Кіт ховається в темне місце, його за це карають, а треба було лише переставити лоток.

Що ще може ускладнити привчання до лотка? Гормональні проблеми, тіснота. Прекрасне рішення для маленьких квартир - закритий бокс для туалету. Там темно, тихо, спокійно. Немає безвихідних ситуацій.

Не варто мити горщики агресивної хімією. Це відштовхує кішку від туалету. Вона буде щоразу сприймати його як чуже місце. Достатньо просто промити його холодною водою. Якщо є необхідність замінити старий лоток на новий, спершу ставимо обидва. Щойно вона декілька разів сходила в новий - старий можемо викидати. Нічого не робимо різко. Навіть тарілочки міняємо обережно.

Мало хто замислюється про те, що у кішки проблема. Коли запитуєш у господарів, що вони вже зробили, відповідають: "Ну скидали, ну проганяли, били". І ця просто жахлива методика тикати мордочкою в калюжу, а потім у пісок, коли це все приклеюється до кішки (це не просто неприйнятно, але і небезпечно для здоров'я вихованця). Це перший крок до недовіри, бо чимало в житті тварини  пов'язано з туалетом. Це якась частина мови спілкування з людиною. Я проти покарання в цілому. Всі проблеми поведінки можна вирішити без нього.

Чому кіт починає псувати меблі?

По-перше, це гігієна. Кішка знімає з пазурів ороговілі шматочки. По-друге, так вона витягує хребет. Це їй також необхідно, як бігати й стрибати. Подивіться, яке місце вона вподобала, закрийте його, поставте поруч точильні для кігтів, а щоби привернути увагу, використовуйте котячу м'яту. Але робіть все обережно, без загроз.

Багатьом кішкам подобається точити кігті там, де вони легко проникають. М'які меблі, килим. Щоб розв'язати цю проблему, є прекрасні горизонтальні точильні для кігтів з пресованого картону. Але не обов'язково купувати дорогі речі. Можна взяти кілька коробок, поставити одна в одну. Це просто робота - ваша та кішки.

Звісно, якщо тварина роками точила кігті об диван, а тут ви купили новий – ясна річ, вона прийде до того ж місця. Вона звикла. Потрібно дати їй вибір і чітко показати, який варіант ми заохочуємо. Наприклад, одразу ж дати їй мікроскопічний шматочок ласощів.

Як зробити свою кішку щасливою?

Дуже часто люди думають, що кішка - це простіше. Із собачкою ж складніше, її треба вигулювати. Їй не потрібно стільки уваги: ​​"Коли хочу - її гладжу". Кішка, на перший погляд, живе сама по собі, не покидає територію нашої квартири. Людина думає: "Ну що їй потрібно? Лоток є, їжа є". А вона вимагає соціального контакту. Якщо поспостерігати за котами - можна помітити, як вони люблять проточну воду. Вона подобається їм набагато більше, ніж вода з миски. А скільки є шкребків для мордочки? Сиплеш м'яту, вона приклеюється до ніжки столу: кішка муркоче, почухала собі щоки, задоволена лягла і все. Вона отримала емоційний фізичний контакт. Усе супер. Її абсолютно не важко зробити щасливою.

Є дорогі різні пристосування, є набагато простіші: принесіть пакет або паперову коробочку, а в цю коробочку ще щось покладіть, щоб кішка могла її досліджувати. Вона там буде сидіти годинами. Багато чого, звісно, залежить від віку. Дорослий кіт може сказати: "Люди, ви передбачувані, я вже в цю коробку не граю". Звісно, іграшки з роками можуть змінюватися. Але є такі, з якими коти дуже довго взаємодіють.

Звідки з'явилася думка, що кішки схожі на своїх господарів?

Тут більше впливає не психотип господаря, а дзеркальні нейрони. Всі тварини - емпати. Вони дуже добре зчитують наш настрій, міміку, емоції. Якщо людина сувора, то таке відчуття, що й кіт у неї суворий. Ну точно одне обличчя. Але є і людський фактор: чомусь ми завжди шукаємо схожість, а не відмінності. Якщо людина дуже любить свого вихованця - здається, що він на неї дуже схожий.

🐱
Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту