"Не здивований, що Швеція відмовилася вводити карантин": розмова зі шведом про пандемію, високу смертність та економіку

Багато хто критикує Швецію за відсутність загального карантину і жорстких заходів щодо боротьби з ковідом-19, вказуючи, що смертність перевалила за першу тисячу. Але шведський уряд реагує на зауваження з властивим Скандинавії спокоєм: "У нас усе під контролем. Населення з нами згодне". Але чи так це?

Перший смертельний випадок, пов'язаний з коронавірусом ковід-19, у Швеції зафіксовано 11 березня. За місяць кількість померлих становить майже 1000 випадків на 11 тисяч виявлених хворих.

Це більше, ніж у будь-якій іншій скандинавській країні (дані на 16 квітня):

  • Норвегія: виявлено хворих 6,551, смертельних випадків - 134;
  • Данія: виявлено хворих 6 318, смертельних випадків - 285;
  • Фінляндія: виявлено хворих 3 064, смертельних випадків - 59

Попри те, що в скандинавських країнах, де є карантин, смертність нижча, шведські діти ходять до школи, їхні батьки - на роботу, а після - в ресторани, - розповідає Густав Хершлоу, мешканець міста Стокгольм.

Далі його монолог 👇.

Моє життя не сильно змінилося, крім як щоденних онлайн-дзвінків і надмірного перегляду серіалів на Netflix. Моя компанія ще місяць тому повністю перейшла на віддалену роботу, хоча ніхто їх цього робити не зобов'язував. Але скажу, що працювати з дому - нудно, тим паче, коли надворі весна.

Робити нічого, тому розважаюся як можу

На побутовому рівні все по-старому: супермаркети, магазини, іноді навіть у бари та ресторани ходимо. Хоч у Стокгольмі у мене не так багато друзів, як у рідному Мальмьо, але раз на тиждень я зустрічаюся з друзями. Та й із сім'єю теж зустрічаюся, он недавно зустрічалися на Великдень.

А до того, що зараз відбувається в Швеції, я ставлюся адекватно: намагаюся стежити за гігієною, а якщо відчуваю, що починається недуга - самоізолююся. 😊

Хто у нас ухвалює рішення?

З правової точки зору, остаточне рішення ухвалює уряд. Але, по факту, в історії з "короною" всі рішення виходять з державного органу - Агентства охорони здоров'я. Лікарі та вчені кажуть політикам, що робити, а не навпаки.

Саме Агентство рекомендувало уряду не закривати країну, не запроваджувати карантин і не проводити масового тестування.

Символом і обличчям "шведської моделі" боротьби з ковід-19 став головний епідеміолог Андерс Тегнелл.

Якщо запровадити жорсткі заходи, наслідки для країни можуть бути набагато гірше. Наприклад, якщо закрити школи в Швеції, ми втратимо 20-25% працездатного населення. Те, як ми боремося з вірусом, ми можемо продовжувати робити тривалий час. А закрити школи, зупинити громадський транспорт ми не можемо довше, ніж на місяць, -
сказав Тегнелл.

Тому єдина норма, ухвалена урядом - заборона на масові зібрання понад 50 осіб ☝. Крім цього, були тільки рекомендації людям старше 70 років не виходити з дому і по можливості обмежити контакти зі сторонніми.

Коронавірус, як і раніше, насамперед поширюють люди із симптомами. Імовірність, що той, у кого в родині проявилися симптоми ковід-19, теж хворий, досить мала. А що він заразить когось ще - і того менше. Тож якщо у людини немає симптомів, ризик досить маленький. Такий маленький, що вона приблизно так само ризикує заразитися на вулиці, -
каже Андерс Тегнелл.

Упродовж усієї пандемії він не змінює свою точку зору щодо карантину. 🙄💪

Як населення реагує на відсутність карантину?

Для того, щоб зрозуміти загальний настрій у країні, треба розуміти одну важливу річ - шведське суспільство будується на довірі до уряду. Шведи майже сліпо йому довіряють: якщо уряд сказав, що так буде краще, - отже, так буде краще, сказав - колективний імунітет усе поборе, отже, поборе.

Якщо відкинути мої політичні переконання, я вірю в те, що за рішення щодо ковід-19 відповідають насправді компетентні люди. Зважаючи те, як страждають економіки по всьому світу, я розумію, що такий підхід збереже стабільність суспільства і країни, роботи і врятує сім'ї. Питання - якою ціною... Але це вже риторика.

Щодо суспільства, не скажу, що в Швеції паніка, але часто присутня якась розгубленість. Коли в країні щодня кількість хворих стало більше 300 осіб, люди стали шукати відповіді на запитання: "Чому ми нічого не робимо?"

Недавно я і сам поставив це питання своїм друзям. Ми зійшлися на думці, що держава добре оснащена, щоб не закриватися на карантин.🤘 Але Швеція одна з небагатьох країн у світі, яка може собі дозволити таку стратегію. В країні поки що вистачає ліжок і медикаментів, а сильна соціальна допомога дозволяє людям йти на лікарняний.

Наприклад, чоловіка моєї сестри, який працює інженером у Volvo, відправили в оплачувану відпустку на місяць, зі збереженням роботи.

Поки що більшість людей довіряють діям уряду. У недавньому опитуванні популярної газети "Aftonbladet ", 60% тих, хто проголосував, підтримали вжиті заходи.

Вулиці Стокгольма, 17 квітня 2020 р. Фото © Instagram @nataliiazoria

Люди записують саркастичні пісні

Основне, що непокїть багатьох, це те, що в Швеції більше померлих, ніж в інших скандинавських країнах. Одним з пояснень високої смертності Агентство охорони здоров'я називає поширення вірусу серед дорослого покоління.

Кожен третій будинок для літніх людей у Стокгольмі має хоча б один випадок захворювання, і більше половини смертей від ковід-19 - це якраз мешканці таких установ.

А старі люди, вони ж усюди старі люди. Багато хто, всупереч рекомендаціям, продовжують поводитеся, як раніше: ходять до супермаркетів, на прогулянки і вечеряють у ресторанах. Мовляв, ми старі, втрачати нам уже нічого - дайте насолодитися останніми днями життя.

На цю тему була записана навіть реп-пісня, яка за тиждень набрала 15 тисяч переглядів і стала місцевим хітом Інстаграма.😊

"Ми не вважаємо нежить за хворобу"

Чи переживаю я за себе? Ні, я молодий і здоровий і навіть якщо я і заражусь короною, то це буде не гірше звичайної застуди.😎 Я більше хвилююся за економіку. Може, число померлих і вище, ніж у сусідніх країнах, але ситуація поки що не настільки критична, як в Італії або Іспанії.

Чесно, я не здивувався, що Швеція не запровадила карантин. Груповий імунітет для нас - поняття не нове. 💪У Швеції жодного разу не запроваджували карантин у школах через грип, звичайний швед тільки в екстреній ситуації та тільки за порадою лікаря почне приймати антибіотик. Біль у горлі, нежить, закладеність ми не вважаємо за хвороби зовсім і не приймаємо ніяких медикаментів, багато п'ємо води і приймаємо вітамін C ☝.

Хоча дедалі більше людей починають сумніватися в правильності рішень. Наприклад, наприкінці березня дві тисячі докторів і вчених написали листа уряду, в якому виклали причини, за якими Швеція має змінити свій підхід і відповідальніше поставитися до епідемії.

Можливо, уряд і уживатиме якихось нових заходів, але, швидше за все, вони не будуть кардинальними. 😉
Єгор Бахарєв
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту