Як будемо вчитися після пандемії: 5 нових принципів освіти

Учням та студентам тепер окремим курсом викладатимуть стресостійкість, щоб вони знали, як жити в умовах кризи.

Йод.media продовжує розповідати, як будемо жити після коронавірусної пандемії. Ми вже розповіли, що буде зі спортом, подорожами та ресторанами. На черзі дуже гаряча тема - освіта.

Невизначеності у цій галузі чимало у більшості країн світу. І експерти прогнозують, що так швидко проблем не розв’язати. Але дещо вже зрозуміло.

Освіта стане цифровою чи гібридною. І це надовго

Учні та студенти у багатьох країнах світу нині йдуть на літні канікули. З надією, що коли вони повернуться після відпочинку до своїх класів та аудиторій, їхній навчальний світ знову буде нормальним, як до пандемії. Та експерти попереджають - освіта ще довго не буде такою, як колись. А можливо - і ніколи.

Кембриджський університет був першим, який оголосив, що весь наступний навчальний рік у них не буде живих лекцій у стінах закладу. До літа 2021-го там офіційно зачинено. Таким чином студенти, що вступлять до Кембриджу цьогоріч, вперше потрапити до аудиторії зможуть лише на другому курсі. 

"Зважаючи на те, що, ймовірно, соціальна дистанція буде потрібна і надалі, університет вирішив, що наступного навчального року не проводитиме жодних живих лекцій. Лекції і надалі проводитимуться через інтернет," - зазначили у прес-службі.

Рішення одного з найстаріших та найвідоміших вишів на планеті підтримали й інші навчальні заклади. Хоча більшість - не такі категоричні і планують з нового навчального року так зване гібридне навчання. Це коли учні та студенти все ж приходитимуть до аудиторій, але з обмеженнями, і при цьому продовжуватимуть вчитися онлайн.

"Школа стане гібридною: частину часу діти вчитимуться в форматі face-to-face - в класі з учителем, а решту часу вони вчитимуться самостійно онлайн. Таке поєднання офлайн і онлайн-освіти зробить школу дуже гнучкою у разі подібних криз та відкриє нові можливості," - каже Яків Гехт, засновник мережі демократичних шкіл та радник шести міністрів освіти Ізраїлю. 

Дистанційне навчання посилить суспільну нерівність

Нові можливості - це, звісно, добре. Але вже зараз стало очевидно, що дистанційне навчання ламає один з головних принципів освіти - рівний доступ до неї, незалежно від статків та соціального статусу. Адже про яке здобування знань онлайн може бути мова, якщо у дитини елементарно немає власного комп'ютера чи гаджета для виходу в інтернет? 

Навіть якщо на сім'ю є один ноутбук чи планшет, він не врятує ситуацію, коли одночасно дистанційно працюють батьки і навчаються діти. Техніку доведеться якось ділити.  І це ще не найгірша історія, бо існують сім'ї з низьким рівнем доходів, де цієї техніки взагалі немає.

"45 % учнів мали доступ до дистанційного навчання: у них були гаджети, батьки, які їх підтримували, достатньо знань та мотивації. Для них цей досвід був справді захопливим - вони відчули свободу в навчанні. Але під час карантину в освіту прокралася й нерівність: значний відсоток дітей не мали доступу до технологій, не мали батьків, які б підтримували і спонукали. Трагедія в тому, що зараз технології збільшують соціальний розрив," - сказав під час Всесвітньої онлайн-конференції Т4  відомий освітній експерт Андреас Шляйхер.

Тобто для більш ніж половини учнів світу дистанційне навчання - це просто марнування часу, що не приносить ні знань, ні задоволення від навчання.

Матерiали по темi
Школа онлайн і освітні ноу-хау після карантину: як адаптуватися до "навчання по-новому"

Учні втрачатимуть "гнучкі навички"

Ще одна проблема: соціальне та фізичне дистанціювання суперечить самим принципам сучасної освіти. Зокрема, шкільної, де за останній час неймовірно зросла роль так званих soft skills, тобто гнучких навичок.

Адже дивно стверджувати, що у сучасному світі школа - єдине джерело знань. Ні, знання тепер постійно є у відкритому доступі. Можна зробити кілька кліків в інтернеті і прочитати більше, ніж здатен розповісти за урок найдосвідченіший вчитель. 

Сучасна школа прагнула розвивати в учнях те, чого їй не дасть жоден інтернет-ресурс: комунікацію, здатність працювати у команді, емпатію, спільне розв’язання проблеми, емоційний інтелект, лідерство, критичне мислення тощо.

Здається, поки що не винайшли спосіб, як розвивати це в дітях у Мережі.

"Багато дітей втратять звички, яких навчає школа - сидіти в колі, чекати своєї черги, вміти слухати та співпрацювати. У певної кількості учнів виявлять ознаки посттравматичного стресу", - каже про цю тенденцію професор Енді Харгрівз із Бостонського коледжу.

Школи та університети навчатимуть адаптивності та стресостійкості

Але, як відомо, коли десь втрачається, в іншому місці неодмінно додається. З'явиться список навичок, що освоюватимуть учні та студенти, на яких раніше навчальні заклади особливого акценту не робили.

Це, наприклад, здатність адаптуватися до світу, який швидко змінюється, стресостійкість, вміння навчатися та працювати за будь-яких умов, вміння управляти власним часом, планувати свій навчальний період та організовувати самоосвіту.

Експерти прогнозують, що невдовзі ці навички можуть включити до освітньої програми чи навіть більше - зробити їх окремим навчальним курсом:

"Молодь потребує стійкості та адаптивності - навичок, які виявилися важливими для ефективного орієнтування в умовах пандемії. Щоби бути успішним, необхідно це зрозуміти та, попри обмеження, навчитися працювати у глобальному масштабі", - кажуть експерти Копенгагенської бізнес-школи (CBS).

Авторитет вчителя спочатку зросте, а потім впаде

Є дві новини - хороша та погана. Хороша: експерти зазначають значне зростання авторитету вчительської професії та поваги до їхньої праці за той час, поки діти навчалися дистанційно.

Здається, батьки наживо спостерігали та нарешті зрозуміли, як непросто захопити увагу 20-30 дітей та втримати її упродовж дня. Як складно хоча би всадити їх на місце та зробити так, аби вони уважно слухали та не втрачали концентрацію. 

А погана новина така: щойно світ повернеться до більш-менш нормального життя, про вдячність вчителям швидко забудуть. Окрім того, чимало країн зменшуватимуть бюджети на освіту. Це в тому числі означатиме, що зарплатня викладачів не зростатиме. 

"Підготовка навчальних матеріалів та вказівок для дистанційного навчання, завантаження їх в інтернет, зв'язок з дітьми та їхніми батьками, щоби переконатися, що у них все добре. Суспільство оцінило все, що роблять вчителі. Але щойно світ стане нормальнішим, це вже так не сприйматиметься", - пояснює експерт Енді Харгрівз.

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту