Як додаток Faceapp допомагає прийняти старість, але заважає бути собою: думка психолога

Експерт Юлія Присяжнюк пояснила феномен популярності додатка, його негативний і терапевтичний вплив та що ховається за цим трендом.

Цього літа у соціальних мережах піднялася друга хвиля популярності додатку Faceapp, який показує наше обличчя в старості або змінює нам стать. Що ховається за цим трендом - банальна цікавість або щось більше - Йод.media розбирався з психологом Юлією Присяжнюк. 

"Це потрібно для самоствердження"

Пані Юліє, що змушує людей змінювати своє обличчя за допомогою фільтрів у соцмережах, Faceapp? 

- Тут є декілька факторів. Доступність: а чом би не побавитися? Стадний інстинкт: купа людей вже спробували, давайте і я. Та, звісно, найперше - цікавість. Люди люблять гіпотетично уявляти: а що, якби я була хлопчиком? А якщо дівчинкою? А якби купила цю машину або вступила до цього вишу? Якщо це не марення, що заходить занадто далеко від реальності, воно може бути навіть корисним. 

- Чому для нас так важливо не тільки бути, наприклад, привабливою жінкою, а й знати, що чоловік з нас був би теж симпатичний? 

- Це потрібно для самоствердження. Довести свою привабливість, презентабельність.

- Але жінки зазвичай ставляться до таких експериментів простіше, ніж чоловіки. Чому так? 

- Думаю, це через те, що жінки емоційніші та відкритіші до нового, а чоловіки - консервативніші. 

Також причини можно розгледити в контексті теми ЛГБТ-спільноти. У суспільстві більш критично та вороже ставляться до геїв, ніж до лесбійок: "Ну вона жінка, просто погралася. Це не серйозно". Якщо чоловіки відкрито проявляють свою гомосексуальність і про це розповідають - таке сприймається агресивніше. Через це гетереросексуальні чоловіки менше використовують цей додаток, хвилюються, бо про них можуть щось не те подумати. Інколи за цим може стояти гомофобія або навіть прихована гомосексуальність. 

На жаль, наразі серед чоловіків зараз заборонений навіть прояв цікавості до своєї статі. Якщо одна жінка може сказати іншій, що та красуня - то у випадку з чоловіками це буде прийнято щонайменше з насторогою. Але ж це абсолютно нормально сказати: "Хлопцю, ти такий класний. У тебе класний голос". У більшості випадків  це означає лише те, що означає. Так само і в гомосексуальності немає нічого поганого. Люди будь-якої сексуальної орієнтації не будуть чіплятися до когось просто так або пропонувати сексуальний контакт. Адже це буде сприйнято як недолугий жарт або домагання. 

"За агресивним ставленням ховається неприйняття себе"

- У таких додатках чоловіки мають досить типовий вигляд. Чи не нав'язує це певні уявлення про красу, стандарти?

- Так, я помічала, що на всіх фотографіях, які публікують жінки - чоловіки з бородою, вусами або хоча б щетинкою. Можливо, є й інші, але мені вони не траплялися. Це дивно, бо є купа чоловіків, які є достатньо мужніми і без цих ознак. Але все ж думаю: це мода впливає на додаток, але не навпаки. Зараз дуже популярні барбершопи, хіпстерська культура. Тому жінкам цікавіше уявляти себе якимось модним хлопцем. 

- Дехто реагує на цей додаток досить агресивно. З чим це може бути пов'язано? 

- За агресивним ставленням до фільтрів ховається неприйняття себе. В тому числі якихось своїх гомосексуальних проявів. 

У ширшому сенсі тут спрацьовують певні стереотипи у нашому вихованні: ти ж дівчинка або хлопці не плачуть. Але всі ці риси присутні у представників обох статей. Заплакати або проявити ніжність - це не означає, що ти перестав бути чоловіком. Але якщо людину в дитинстві не приймало її оточення, її батьки - вона дорослішає і продовжує не приймати певну частину своєї особистості. 

- Дехто з жінок боїться: якщо чоловік побачить її "чоловіче" фото - в нього зникне сексуальний потяг до неї або він взагалі її покине. Таке можливо? 

- Зміна фото у додатку - просто жарт. Якщо такий мізерний привід викликає агресивну реакцію - це означає, що у пари є великі проблеми у стосунках, непорозуміння. Тоді треба розбирати свої стосунки в цілому. Часто проблема може лежати так глибоко, що людина сама її не усвідомлює. 

"Ми заспокоюємося, коли зазираємо в очі страху"

- Зараз популярний і інший тип фільтрів - вони показують, якими ми будемо за 40 або 50 років. Чому нам так подобається зазирати в майбутнє? 

- Таким чином ми зазираємо своєму страху смерті та старіння в очі і трохи його долаємо. Дивимося: "Нічогенькою я такою бабцею буду або дідком. Не так страшно". 

Кожен день нас наближає до нашого закінчення. Це екзистенційне питання, яке лякає кожну людину. Нам страшно від усвідомлення: я була така, а з часом стаю інакшою, втрачаю привабливість, втрачаю силу. А так людина зазирнула в майбутнє, подивилася на себе і певним чином заспокоїлася. Думаю, це допомагає нам у підтримці себе.  

- Тобто у цьому випадку додаток навіть має певний терапевтичний ефект? 

- Звісно. Але зверніть увагу: "старечих" фотографій у соціальних мережах значно менше, ніж створених за допомогою інших фільтрів. Щоби подивитися в очі своєму страху - треба мати певну внутрішню опору та сміливість. Якщо людину лякає її тіло та зміни, що з ним відбуваються - вона не зможе цього зробити. 

- Ще один тренд - кумедні фільтри, вушка тварин, носи. Чому їх люблять використовувати навіть серйозні люди? 

- Це просто гра. Людині хочеться показати: отакою милою я можу бути. Часом це також працює як підтримка себе: людині не вистачає якоїсь казки, чарівності в житті. І вона таким чином собі цього додає. 

"Небезпечно, коли це вже не гра, а перезахоплення фільтрами і фотошопом"

- А додатки, які знаходять у нас спільні риси з відомими людьми, картинами або навіть собаками?

- Це дає нам відчуття певної величі, значущості. Якщо комусь не вистачає любові - чом би не потішити себе тим, що вона схожа на Мону Лізу або Девіда Бекхема? Якщо ми помічаємо в іншій людині риси характеру, які нам подобаються - це означає,  що в нас вони теж є, просто, можливо, менше розвинені.  

Наприклад, я хлопець схожий на Девіда Бекхема. У мене майже такий ніс. Отже, я теж можу бути успішним. Якщо людина не задовольняється тим, що у них схожі риси обличчя, а й щось робить, рухається вперед - на певному етапі це може стати самопідтримкою і надихнути на певні досягнення.  

- Які негативні наслідки постійних віртуальних експериментів? 

- Якщо людина змінює і не сприймає себе, публікує тільки далекі від оригіналу фото - при зустрічі буде розчарування та несприйняття. Навіть якщо не йдеться про романтичні стосунки чи пошук партнера. Наприклад, я - психолог. Людина прийшла на прийом і не впізнала мене. Буде неприємне здивування, недовіра до мене як професіонала. 

Небезпечно, коли це вже не гра, а перезахоплення фільтрами і фотошопом. Щоб позбутися цієї залежності, корисно регулярно дивитися на себе в дзеркало і помічати, що у вас є гарним. Хоча б три такі риси можна знайти в будь-якій людині.

Це не означає, що не треба піклуватися про здоров'я і зовнішність. Це про те, що треба приймати все, що у мене є зараз. А потім, якщо щось не влаштовує - можна це змінювати, але за умови: у будь-якому разі я себе люблю. Працювати над собою потрібно через любов і піклування, а не з ненависті: "Якби у мене були інші форми або ніс інакший - мені було б щастя". Ні. Форма носа дуже мінімально впливає на щастя та успішність.

- Але коли багато хто публікують фото, де хоча б мінімально використовується фільтр або ретуш - важко наважитися показати себе таким, як є. 

- Людям потім важко зупинитися, бо проблема всередині. Так, мені не 18 років, але я можу бути привабливою у свої 30, 40, 50, 60, 70. Багато відомих особистостей доглядають за собою, але не роблять пластичних операцій. Вони старіють природно -  і це красиво. Адже так їм вдається залишатися собою.

Повернення до себе можливе. І мені здається, що карантин певним чином посприяв тренду на природність. Багато зірок викладають фото без фільтрів і макіяжу: От я така є. Я жива людина. 

Якщо я щаслива та впевнена в собі - люди сприйматимуть мене в цілому, а не будть шукати у волоссі сивину або роздивлятися зморшки на обличчі. 
Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту