Як Фройд став детективом і ламберсексуалом у новому серіалі Netflix: що з сюжету правда

6 травня світ відзначає 164-ту річницю від дня народження засновника психоаналізу. Йод.media без спойлерів розповідає про свіженький серіал про доктора, в якому він несподівано перетворився майже на Шерлока.

Батько психоаналізу, видатний теоретик психології, доктор медицини, професор, дідусь Фройд.

Забудьте всі ці гучні титули і регалії, адже в новому шоу Netflix Фройд - геть не дідусь. Він молодий, амбітний і до бісиків привабливий хлопець, який за допомогою власних, невизнаних наукою, методів намагається розслідувати серію жорстоких злочинів.

Здається, творці серіалу повеселилися на славу, знявши те, для чого складно визначити відповідний жанр - це суміш кримінальної драми, детективу, хорора, науково-популярної фантастики і історичної фантазії.

Те, що вийшло в результаті (вже є 1 сезон, що складається з 8 серій) називають новим "Шерлоком", а глядачі по всьому світу гадають, чи стали основою серіалу реальні факти з біографії Фройда.

Йод.media розповідає про це без спойлерів.

Правда: гіпноз, наречена, кокаїн

Отже, Відень, 1886 рік.

Доктор-початківець Зігмунд Фройд недавно повернувся з Парижа, де стажувався у невролога Жана-Мартена Шарко, вивчаючи істерію - найуніверсальніший і найпопулярніший душевний розлад того часу. Звідти ж Фройд привіз захоплення, яке стане основою сюжетної лінії серіалу - гіпноз. На батьківщині, в Австрії, методи Фройда вважають антинауковими дурницями та шарлатанством.

Ця зав'язка серіалу, заснована на цілком реальних і правдивих біографічних фактах, може вас наштовхнути на те, що Netflix зняв байопік. Але це не так.

Ще два роки тому, в процесі створення шоу, його автори попереджали: вони хіба лише надихнулися біографією і образом Фройда. А далі - придумували так, як їм підказувала фантазія і прорахунок рейтингів.

Це зрозуміло вже хоча б з того, що Фройд у виконанні 36-річного австрійського актора Роберта Фінстера хизується так, немов щойно зійшов з обкладинки модного журналу ? Його густа доглянута борода і шовковисті пасма, які спадають на лоб, створюють образ в дусі сучасних ламберсексуалів.

Реальний Фройд теж носив бороду, але на портретах того часу він все ж таки не нагадує завсідника барбершопів.

Зігмунд Фройд, 1885 р.

У екранного Фройда є наречена Марта, якій він пише листи пачками. І це теж історична правда. Марта Бернайс з доволі відомої єврейської родини стала дружиною Зигмунда і народила йому шістьох дітей.

А ще нетфліксівський Фройд міцно сидить на кокаїні, який вважає прекрасними ліками, при нагоді радить його іншим і пригощає ним свою хатню робітницю. І це теж не вигадка. Хоча тему наркозалежності доктора намагалися виключити з його офіційної біографії. Але правда в тому, що в той час кокаїн ще не був визнаний наркотиком, а вважався чудодійними ліками. Зигмунд називав його ефективним знеболювальним, досліджував його дію на пацієнтах під час хірургічних операцій, підсадив на нього безліч знайомих, читав про нього лекції і писав палкі наукові статті.

Але на цьому, мабуть, історичні факти в новому "Фройді" вичерпуються. 

І далі починається справжня містично-детективна вакханалія.

Вигадка: убивства, розслідування та кохання

В історичній фантазії, як охарактеризували своє дітище творці серіалу, цілком реальний метод гіпнозу перетворюється на містичну основу сюжету-розслідування. У Відні відбувається серія загадкових вбивств і зникнень людей, які розслідує поліція в особі колоритного вусатого інспектора Кісса. Мотив злочинів абсолютно не зрозумілий, як і вибір жертв. Ними стають повії, діти й аристократи. Схоже, що орудує маніяк, але як напасти на його слід? Звісно ж, за допомогою доктора-новатора Фройда і його гіпнотичних здібностей.

У Фройда-Шерлока є свій Ватсон. У його ролі виступає красуня на ім'я Фльор Саломе. Вона - зірка модних прийомів і салонів того часу, на яких демонструє здатності ясновидиці та медіума. Фльор спочатку захоплює доктора виключно як клінічний випадок (а вже потім і романтичний, адже нетфліксівський Зигмунд - ще той ходок ?). Те, що відбувається з її мозком під дією гіпнозу - неймовірно. В її підсвідомості якимось чином заховані ключі до всіх жорстоких злочинів, і Фройду треба лише потягнути за правильні ниточки, щоб розплутати цей клубок.

Без паніки. Серіал не скочується в містичну прірву. Його творці вчасно згадують про зв'язок несвідомого і свідомості, тлумачення сновидінь, методи вільних асоціацій та інші розумні речі, першопрохідцем у яких був Фройд. І саме вони зрештою приводять до розгадки, масштаб і заміс якої вас здивує (ну, ми ж обіцяли без спойлерів ?).

Одразу попередимо, що Фройд реальний ніколи в розслідуванні злочинів не брав участі, але детективи читав і шанував.

Історичний факт: Зигмунд був активним прихильником оповідань про Шерлока Холмса, авторства свого колеги-лікаря з Англії Артура Конан Дойля. Тож, думається, доживи Фройд до наших днів - оцінив би по заслугах фінт від Netflix ?

І трохи про травми

На окрему увагу заслуговує атмосфера, яку вдалося створити на екрані авторам серіалу. Похмурий Відень кінця XIX століття стає ідеальним фоном для того, щоб говорити про суть проблем, з якими працював реальний доктор Фройд: важкі спогади, дитячі травми, накопичені переживання.

Тому будьте уважні, розплутуючи клубок злочинів разом з екранним Фройдом – у видіннях, жахах і галюцинаціях героїв часто ховається більше відповідей, ніж у подіях, які відбуваються з ними наяву.

Травматичний вплив може мати будь-яка подія, що викликає почуття жаху, страху, сорому, душевного болю. І, зрозуміло, від сприйнятливості потерпілого залежить імовірність того, що ця подія набуде характеру травми,
- писав з цього приводу реальний Зигмунд Фройд.

Тож подолання психологічних проблем, страхів і комплексів у "Фройді" вражають не менше, ніж тортури вкрадених дітей у каналізаційних тунелях і канібалізм.

Творці серіалу плавно підводять до висновку, від якого реальний доктор Фройд точно відчув би катарсис: 

найстрашніші хорори - не на екрані, а всередині кожного з нас.

І їхні наслідки - від особистих трагедій до падіння цілих імперій - можуть справді шокувати.

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту