Сім карт: як українці голосували за президента протягом 28 років

Підсумки голосування у 2019-му нагадують результати виборів у 2014-му і 1991-му.

Україна пережила сьомі президентські вибори. Не без лайки й поливання один одного брудом, звичайно, проте без "каруселей" і вкидань.

Результати волевиявлення (ох), 73,2% відсотка у Володимира Зеленського проти 24,4 у Петра Порошенка, "запалили" країну. У одних ворушиться волосся від "все пропало", в інших - вуха від єхидства, у третіх - перехоплює подих незрозуміло вже від чого. А є четверті, які були серед перших трьох в 1994, в 2004 і в 2014, тому в 2019 вони перетворилися на циніків, які кидають мудрість: Розчаровується лише той, хто зачаровується.

У процентному співвідношенні жоден президент не отримував такого кредиту довіри виборців, як Зеленський - 73%. Обійшов навіть Леоніда Кравчука, який у 1991 році мав 61,5% підтримки.

Хоча в абсолютних числах результат не рекордний: за Зеленського проголосували 13,5 мільйона українців, за Кравчука 19,6 мільйонів. Але у 1991 році й жителів трохи більше було. Мільйонів так на 10😪

Якщо подивитися на карту країни, то лідер "95 кварталу" здобув перемогу в усіх областях за винятком Львівської. Цей результат на межі того, який п'ять років тому мав Порошенко і 28 років тому Кравчук.

Чому ми акцентуємо на цьому увагу? Оскільки 20 років, починаючи з перемоги Леоніда Кучми в 1994 році і закінчуючи виграшем Віктора Януковича в 2010 році, українці на виборах умовно ділилися на два табори - по Дніпру.

Правий берег за одного, лівий - за іншого. Схід і Захід. Український- російський. Або зовсім хворобливе з 2004 року: "три сорти українців". Згадали?

Цей шпагат підігрівався як політиками всередині країни, так і нашими сусідами. Але вибори 2014-го й 2019-го показали, що ця "традиція" зламана і, сподіваємося, мертва.

І ще одне: останні президентські вибори продемонстрували, що адмінресурс теж мертвий.

Вибори 2019: квітень

До другого туру виборів проходять Володимир Зеленський і Петро Порошенко.

Зеленський стає переможцем практично у всіх областях України, зібравши протестний електорат, який не хотів голосувати за Порошенка.

Єдина область, де виграв діючий президент, - Львівська.

Для України таке голосування можна вважати за рідкість. У попередніх виборах традиційно два кандидати ділили країну "навпіл". Найчастіше це траплялося через те, що кожен вибудовував свої гасла під забаганки певних областей.

Вибори 2014: травень

Дострокові вибори Президента України у зв'язку з відстороненням від посади президента Віктора Януковича.

На пост балотуються 23 кандидати. У першому турі з абсолютною перевагою перемагає Петро Порошенко.

Вперше в історії країни кандидат виграє у всіх областях окрім окупованих. Всупереч тому, що  країна обрала єдиного кандидата, у процентному співвідношенні повного єднання не сталося: традиційно на Сході і Півдні за "не-регіонала" проголосували менше українців, ніж на Півночі чи Заході.

Вибори 2010: лютий

До другого туру виходять Віктор Янукович і Юлія Тимошенко.

Карта розподілу голосів українців склалася традиційно для останніх 20 років. Навпіл. 

І хоча Тимошенко була впевнена у своїй перемозі, президентом стає Янукович, випередивши "головну жінку" української політики на три з половиною відсотки.

Карта розподілу голосів повністю збіглася з результатами виборів у 2004 році: умовна межа поділу голосів пройшла по Кропивницькій, Вінницькій і Полтавській областях. Янукович у 2010 році виграв у тих же регіонах, що і в 2004-му році.

Вибори 2004: листопад

Другий тур виборів, у якому зійшлися Віктор Янукович і Віктор Ющенко, плавно перетікає в помаранчеву революцію через фальсифікації у день голосування та адмінресурс.

Українці сходяться на майдані в єдиному пориві, однак, як показали результати третього туру, які трапилися внаслідок революції - не всі області були готові підтримувати єдиного кандидата.

Віктор Ющенко був обраний північно-західними регіонами і центром. Схід і Південь проголосував за Януковича.

Вибори 1999: листопад

До другого туру виходять лідер комуністів Петро Симоненко і чинний президент Леонід Кучма, який і перемагає з незначною перевагою.

Українці голосують неоднорідно: Захід і частина Сходу віддає перевагу Кучмі, Центр і Північ схиляється до кандидатури Петра Симоненка.

На цих виборах Кучма втрачає довіру Луганська і всіх південних областей, які 94-го голосували за нього. Причиною може послужити політика його опонента Петра Симоненка, який виступав від Комуністичної партії України. А, як відомо, Схід і Південь - то була територія "червоних".

Вибори 1994: липень

До другого туру дострокових виборів проходять "два Леоніда" - Кучма і Кравчук.

Тоді свою першу перемогу здобуває Леонід Кучма з перевагою в 52%.

Україна традиційно ділиться на "2 зони голосування", тільки межа вододілу була посунута у бік "Схід и Південь" по Чернігівській області (яка в виборах зазвичай примикає до Заходу і Півночі).

Економіка країни лежить в руїнах. Люди не отримують зарплату місяцями. Шахтарі, влаштовують страйк в 1993 році, голосують проти чинного президента Кравчука. Кучму підтримують промислові регіони, оскільки він був "червоним директором", який обіцяв підняти економіку, аби відродити зв'язки з Росією. Зв'язок із СРСР працювали тоді найкраще.

Вибори 1991: грудень

Перші вибори Президента в Незалежній Україні.

Практично одноголосно перемагає Леонід Кравчук, якого обирають у 22 областях і Києві.

І хоча Україна територіально об'єдналася практично ідентично до нинішньої ситуації із Зеленським, за чисельністю вибори-2019 не можуть позмагатися з виборами-1991.

28 років тому за Кравчука проголосувало понад 19 мільйонів українців. За Зеленського - 13,5 илн. 

Віка Степаненко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту