Як говорити з дитиною про карантин: в Україні вийшла перша дитяча книжка про коронавірус

7 квітня яскрава книжка для малюків вийшла в британському видавництві Nosy Crow, а вже за пару тижнів отримала український переклад - видавництво АРТБУКС у рекордні терміни адаптувало видання для наших читачів.

 Книжку "Коронавірус для дітей" можна скачати на сайті видавництва, а зовсім скоро з'явиться  і перша в світі друкована версія, яку також можна буде отримати безкоштовно.

Науковими консультантами цього проєкту стали керівники закладів дошкільної та початкової освіти, дитячі психологи, а також провідний фахівець Лондонського інституту гігієни і тропічної медицини професор Ґрехем Медлі.  

"Ця пандемія змінює життя дітей по всьому світу і матиме тривалий вплив на всіх нас, - пояснює Медлі. - Треба допомогти дітям зрозуміти, що відбувається, допомогти їм впоратися та зробити їх частиною цієї історії. Завдяки цій книзі діти можуть відчути себе в центрі подій, а не просто спостерігати за тим, що відбувається. Таким чином їм буде легше впоратися зі своїми страхами". 

Ілюстратором книги виступив Аксель Шеффлер, малюнки якого добре знайомі дітлахам у всьому світі. Саме він створив Шустя і Шуню , а також подарував обличчя Груффало, Зоґу, Цурпалку та безлічі іншим казковим персонажам. 

Стиль Шеффлера одразу впізнає той, хто бодай раз бачив ілюстровану ним книжку.

І якщо для дорослих найавторитетнішими під час коронавірусу залишається МОЗ,  ВООЗ або інші медичні експерти, то, на думку психологів, малюкам простіше довіряти персонажам, які дуже схожі на них самих. Ці герої розмовляють простою мовою і відповідають на питання, які цікавлять дітей віком від 5 до 9 років: "Що таке коронавірус? Що станеться, якщо його підхопити? Чи є від нього ліки? Чому деякі заклади, до яких ми зазвичай ходимо, закриті?". 

Аксель Шеффлер
Матерiали по темi
Приваблюємо малечу до читання: 7 книжок з нашого дитинства, які затягнуть почитати навіть "нехочуху"

Що ще почитати разом з дітьми

"Коронавірус для дітей" - поки що єдина книжка на тему пандемії, яка вийшла українською.

Але інші активісти з різних куточків планети також попрацювали над тим, щоб діти і батьки могли обговорити цю тему за участі казкових персонажів.

Усі вони написані простою мовою, тому їх зрозуміють навіть ті, хто знає англійську на початковому рівні. Кожну з них можна завантажити безкоштовно. 

"Мій герой - це ти" ("My hero is you"), ілюстратор Хелен Патук
Іноді найважливіше, що ми можемо зробити як друзі - захищати одне одного. Навіть якщо це означає залишатися на відстані на деякий час.

Сюжет: Головна героїня цієї історії дівчинка на ім'я Сара. Її мама - науковець, але навіть вона не може винайти ліки від коронавірусу, тому просить свою доньку залишатися вдома, бо так безпечніше. 

Дівчинка багато думає про це. Вона не може заснути вночі, бо почувається наляканою і безпорадною. Сара сумує за зустрічами з друзями та своєю школою. Коли вона починає засинати, з'являється дракон. Разом вони літають по всьому світові, виконуючи спільне завдання: вчити дітей та вчитися самій, як захищати себе та свої родини від нового коронавірусу. 

Оригінальна версія книжки опублікована англійською, але поступово до неї додаються переклади іншими мовами. 

Творці: Цей проєкт був розроблений міжнародною організацією IASC MHPSS RG, яка займається питаннями психічного здоров'я та психосоціальної підтримки. Перш ніж взятися за створення книжки - вони опитали близько 1700 дітей, батьків та вчителів, щоб з'ясувати, як молодше покоління почувається в часи пандемії. Зворотній зв'язок від них допоміг зробити цю історію максимально корисною. 

Завантажити її можна тут?  

"Капітан Корона та 19 воїнів ковід" (Captain Corona & the 19 COVID Warriors) Мелісса Гратіас
Чи знаєте ви, як вбивають віруси? Думаєте, це зробить руйнівний суперлазерний промінь? Ні, для цього потрібен очищувальний засіб.

Сюжет: Оповідь йдеться від імені капітана Корони, який з'явився, щоб допомогти у ці бентежні часи. Простими словами він пояснює дітям: боятися - це нормально, адже бояться навіть такі супергерої, як і він сам. Потім пояснюється, що таке новий коронавірус, як він передається і чому він такий небезпечний - але не для всіх.

Далі безстрашний капітан знайомить нас із воїнами, які намагаються подолати COVID-19. У цих, на перший погляд невидимих, героях діти впізнають себе, свою родину, лікарів і медсестер, вчених, клінінговий персонал (про їхній внесок часто забувають, але люди, які підтримують чистоту у публічних місцях та лікарнях зараз працюють з подвійним навантаженням), працівників у магазинах, курєрів та багатьох інших. 

Творці: Кандидатка наук у сфері психології та просто мама - Мелісса Гратіас. Вона переконана, що у такий час треба привертати увагу дітей і на позитивні речі, які відбуваються навколо. Зараз кожен з нас робить свій маленький внесок у боротьбу з коронавірусом. Саме про це вона і вирішила розповісти. 

Завантажити її можна тут?

Поради психологів

Міжнародна організації Kids health опублікувала рекомендації стосовно того, як говорити на цю тему зі своїми дітьми.

  1. 1 З'ясуйте, що вони вже знають про коронавірус. Спростуйте хибні уявлення про те, що зараз відбувається.
  2. 2Хай ваші діти почуваються в безпеці. Не треба давати їм більше інформації, ніж вони потребують у цьому віці. Якщо не відчуваєте з їхнього боку зацікавленості, чому магазини зараз закриті - не акцентуйте на цьому увагу.
  3. 3Якщо дитина ставить питання, а ви не знаєте відповіді - шукайте її разом. Краще дивитися офіційні ресурси про коронавірус, уникаючи газетних заголовків про смерть та кількість хворих.
  4. 4Говоріть на цю тему заспокійливо.
  5. 5Дайте дитині можливість розповідати про свої страхи. Поясніть, що боятися - звичайні речі. Але цей стресовий період скоро буде позаду.
  6. 6Слідкуйте за тим, звідки ваші старші діти отримують інформацію.
  7. 7Запропонуйте їм ресурси, які відповідають їхньому віку, які не залякують, а пропонують правдиві дані.
  8. 8Допоможіть дітям відчути, що вони можуть контролювати ситуацію. Наприклад, регулярно мити руки, добре спати, щоб залишатися міцними, й зупинити таким чином поширення вірусів.
Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту