Як кияни змінили світ моди і глянцевих журналів у Нью-Йорку

Модний дизайнер Валентина Саніна стала першою "літньою" моделлю у Vogue, а арт-директор Олександр Ліберман перетворив каталог для домогосподарок на видання, яке задає тренди.

Йод.media відвідав творчу прогулянку з істориком моди Мариною Кацурою, яку вона провела в рамках Академії творчої індустрії. Всі герої її розповіді покинули Київ сто років тому, після революції, і істотно вплинули на індустрію світової моди та глянцю.

Історик моди Марина Кацура.

Сукні для Грети Гарбо від Валентини з Прорізної

Всі ми чули про люксовий бренд Valentino. Однак майже за 50 років до того, як італійський дизайнер відкрив своє ательє, в далекому Нью-Йорку тренди задавала Valentina. Цей модний будинок заснувала наша землячка, киянка Валентина Саніна, яка після революції емігрувала разом з чоловіком Георгієм Шлєє.

"Ми знаємо, що Валентина народилася в Києві з її документів, - розповідає Марина Кацура. - Вона хотіла стати акторкою, виступала в Харківському театрі, де й познайомилася з Вертинським. Він був сильно і пристрасно в неї закоханий, але роман між ними не склався. У своїх спогадах він пов'язує її ім'я з вулицею Прорізною, але де точно вона проживала, ми не знаємо".

Валентина Саніна.

Валентина вийшла заміж за мільйонера Шлєє. Разом вони втекли до Парижа, а звідти поїхали - Нью-Йорка. Там у 1923 році вона об'єдналася з ще однією емігранткою і відкрила на Манхеттені Модний дім "Sonya and Valentina". Невдовзі вони посварилися - і Валентина почала працювати самостійно.

Спритна емігрантка швидко сформулювала, хто стане її клієнтами: "Багаті, знамениті і дуже багаті". Так і вийшло.

"Якщо в 20-ті роки її сукня коштувала 275 доларів, то наприкінці сорокових - 1200 доларів. Щоб співвіднести цю суму з нашим часом, сміливо множте мінімум на 10 разів, - згадує історик моди. - Вона створювала справжній кутюр. Усе в єдиному екземплярі. У неї одягалися такі зірки як Грета Гарбо і Марлен Дітріх".

Знаєте знамениті браслети Chanel з мальтійськими хрестами? Валентина Саніна носила їх ще в Києві до революції, а потім популяризувала в США.

Коко Шанель в браслеті з мальтійськими хрестами. ? © Fairchild Archive

Саніна була цікавою жінкою, яка спиралася на свій смак і стиль, а не на тренди. У 20-ті роки, коли всі обрізали волосся - вона носила косу до колін, які короною укладала навколо голови. Моду на андрогінний силует із заниженою талією вона теж ігнорувала:

"Валентина Миколаївна ніколи не була субтильною. У неї були хороші форми та пропорції. Тож вона завжди носила сукні, у яких красиве декольте, талія на місці, силует, що струмує. І проповідувала це ж серед своїх клієнток".

Для рекламних кампаній свого модного будинку вона завжди знімалася сама. Навіть, коли їй було далеко за 50. Такі видання, як Vogue говорили їй, що вона занадто стара, але їй начхати на всі канони. Її знімали найкращі fashion-фотографи свого часу, а журнал LIFE віддав кілька розворотів фотосесії до її 60-річного ювілею. Для того часу це було дуже прогресивно.

Валентина Саніна - на обкладинках провідних глянців.

Революціонер модного глянцю з вулиці Банкової

Коли ера Валентини Саніної вже йшла на спад - на модну арену Америки вийшов ще один колишній киянин - Олександр Ліберман. Зверніть увагу на будівлю Київської спілки письменників на вулиці Банковій. Колись цей ефектний особняк належав родині Ліберманів. Київ він покинув ще хлопчиком. Жив і вчився в Парижі, а в 1941 році разом з дружиною Тетяною Яковлевою емігрував до США.

Маєток Лібермана, Київ. ?: wikipedia.org

"Олександр Ліберман 53 роки пропрацював у видавництві Conde nast, якому належать журнали Vogue, Allure, Mademoiselle. Це він придумав і затверджував там усе - від світла на фотосесіях до розташування кожної літери, і увійшов в історію моди як революціонер редакційного дизайну", - розповідає Марина Кацура.

Ті, хто з ним працював, говорили, що він був людиною неймовірного магнетизму і чарівності. Якщо Валентина Саніна насаджувала в Нью-Йорку певну моду, то Ліберман створював те, що формувало естетичний смак усієї Америки.

Олександр Ліберман.

"Коли він прийшов до видавництва, журнал Vogue був, ніби каталог для домогосподарок: сумка отака, суконька отака, - пояснює історик моди. - Це все було дуже вузько і досить примітивно. Він же хотів, щоб мистецтво проникло в глянцеву журналістику".

?: © vogue.com

Ліберман постійно з усіма воював і придумував, як змінити те, що вже усталене. Наприклад, це він придумав відзняти нову дизайнерську колекцію на тлі полотен Джексона Поллока - об'єднати нью-лук Dior, сукні з тонкими таліями та сучасне мистецтво, яке тоді мало хто розумів.

Дама у вишуканому та дорогому капелюшку від Ельзи Скіапареллі, але з господарською сумкою, з якої стирчить хліб і цибуля - це теж ноу-хау Лібермана. До нього нікому не могло навіть спасти на думку помістити подібний знімок на обкладинку Vogue. Модна предметна зйомка, яку ми зараз часто бачимо в глянці та інстаграм - теж його винахід. 

?: © vogue.com

Завдяки своїй надзвичайній чуйці на нові напрямки йому вдалося в кілька разів збільшити наклади і доходи видавництва і назавжди увійти в історію глянцю.

Капелющниця Марлен Дітріх і кохання Маяковського

Не менш впливовою у світі моди стала і дружина Олександра Лібермана - Тетяна Яковлева. У нас ця ефектна жінка насамперед відома як одна з останніх, кого кохав Володимир Маяковський. Поет познайомився з нею в той момент, коли вона вже жила в Парижі. Їхній роман тривав близько місяця, однак умовити красуню повернутися до Радянського Союзу він так і не зміг.

Тетяна Яковлева.

До модного салону Яковлевої в Нью-Йорку мріяли потрапити всі світські левиці, а капелюшки з її майстерні носили зірки від Марлен Дітріх до Грети Гарбо.

Дивовижні капелюшки Тетяни Яковлевої.

Детальніше про життя і долю знаменитих киян читайте в найближчих випусках нашої рубрики "(не)відомі_українці".

Ольга Ліцкевич
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту