Як коронавірус змінить подорожі: в аеропорту маємо заповнювати декларації, на борту - відпрошуватися в туалет

Почав діяти новий протокол безпеки під час польотів. Тих, хто відмовлятиметься його дотримуватися, не пустять у літак.

Йод.media продовжує розповідати про те, як пандемія коронавірусу змінює сучасний світ. Ми вже говорили про спорт, зокрема футбол. На черзі – подорожі та транспорт. Схоже, вони вже ніколи не будуть дотеперішніми ?

Нині мало хто згадає, звідки взялася більшість сучасних вимог щодо авіаційної безпеки та контролю пасажирів. Наприклад, заборона проносити на борт ножиці чи пляшку води. А ми нагадаємо, що з'явилися вони після трагічних подій 11 вересня 2001 року у США, під страхом подальших терористичних атак. І, здається, COVID-19 вплине на транспорт і подорожі не менше ☝

За замовленням Єврокомісії, Європейська агенція авіаційної безпеки (EASA), спільно з Європейським центром з профілактики та контролю захворюваності, розробили новий Протокол безпеки польотів. Ми уважно вивчили документ з 27 сторінок та зібрали основні правила, яких нам доведеться дотримуватися, коли відкриється небо.

Тих, хто зустрічає та проводжає, до терміналів не пустять

Перше і головне правило, яке витікає з цієї інструкції: авіакомпанії мають зробити все можливе, аби хвора людина, людина із симптомами ГРВІ взагалі не приїхала в аеропорт, не потрапила на літак та не вирушила у мандри. Тож готуйтеся до того, що напередодні подорожі вам надішлють електронне сповіщення не із запрошенням пройти реєстрацію на рейс, а з пропозицією відмовитися від поїздки, якщо ви раптом занедужали.

Розуміючи, що ніхто добровільно не відмовиться, авіакомпаніям радять всіляко заохочувати "відмовників":

Наприклад, пропонувати безкоштовне переоформлення квитків чи повернення коштів на підставі довідки від лікаря, що підтверджує підозру на COVID-19,
- йдеться в Протоколі.

Також готуйтеся до того, що ваші друзі, сім'я, кохані чи колеги більше не зможуть вас ні провести, ні зустріти після прильоту. Бо аеропорти отримали чіткі рекомендації: пускати до терміналів лише пасажирів, членів екіпажу та персонал. 

Осіб, які супроводжують пасажирів тепер пускатимуть в аеропорт лише у виняткових випадках: наприклад, якщо цього потребують неповнолітні діти чи люди з інвалідністю.

До речі, готуйтеся також до того, що "шастати" аеропортом вам буде ніде - магазини Duty Free віднесли до "несуттєвих послуг", тож є велика ймовірність, що їх відкриють не скоро. А якщо абсолютно всі магазини в аеропорту зачинені, оператори мають забезпечити вас безкоштовною питною водою.

Дотримуйтеся дистанції більше 1,5 метра та заходьте у літак за "схемою"

Наступне правило, яке, певно, надовго увійшло у наше життя та зачепить, безсумнівно, і транспорт – це соціальне дистанціювання.

Усім працівникам авіаційної сфери наполегливо рекомендується зробити все можливе, аби в аеропорту люди не наближалися одне до одного ближче, ніж на 1,5 метра.

Для цього на підлозі у тих місцях, де зазвичай збираються черги (реєстрація на рейс, здача багажу, контроль безпеки) радять нанести написи, що позначають необхідну відстань. 

Окрема й дуже детальна інструкція прописана щодо того, як пасажири мають проходити у літак, не порушуючи дистанцію. Тепер у літаки нас запускатимуть не хаотично, не за придбаною пріоритетною посадкою, а за спеціальними схемами, які ще належить допрацювати авіакомпаніям. 

Наприклад, спочатку заходитимуть пасажири, що сидять у хвості літака, далі – всередині, лише потім – у носовій частині. Альтернативною може бути схема, за якою у літак спочатку зайдуть пасажири, які мають місця біля вікна, далі – на середніх сидіннях, лише після цього – ті, хто сидять на бокових місцях біля проходу. 

Вимагайте маски у бортпровідників та готуйтеся до розсаджування

Поки ви все це читали, у вас могло виникнути запитання – який сенс у всіх цих мірах дистанціювання, якщо на борту люди все одно сядуть впритул одне до одного? ? І у нас воно теж виникло. І в авіакомпаній виникло. Але, здається, відповіді нам не дадуть.

Певний час уряди країн та авіаційне керівництво наполягали, аби літаки піднімалися у небо не повністю заповненими – середні місця у кожному ряду мають бути порожніми. Але авіакомпанії збунтувалися: сказали, що їм тоді краще вже взагалі нікуди не літати, ніж нести збитки через незаповнені салони. До того ж – який у цьому сенс, якщо навіть з пустим кріслом дистанції у 1,5 метра все одно не забезпечити? Так само, як не буде 1,5 метра від людей, які сидять попереду та позаду вас.

Тож зрештою, цю сумнівну норму у кінцевий Протокол не вписали. Точніше, вписали частково. Авіакомпанії мають право продавати 100% квитків на свої літаки. Та якщо продалися не всі, і конфігурація й балансування літака дозволяє – людей можуть розсадити по салону так, щоб вони були якнайдалі одне від одного.

Ну і вважається, що на близькій відстані людей від зараження COVID-19 (чи хоча б від респіраторних крапель, що виділяються при чханні чи кашлі) врятують маски, які будуть обов'язковими для носіння всіма людьми - і в аеропорту, і на борту впродовж усього часу польоту.

Виняток можуть зробити лише для дітей до 6 років та людей, які не можуть надягнути маску через певні особливості здоров'я чи стану організму.

☝Цікавий момент: аеропорти та авіакомпанії зобов'яжуть мати запаси масок на випадок, коли пасажир приїхав на летовище без неї. Тобто якщо ви забули, загубили чи не змогли придбати маску до вильоту, ви можете вимагати, аби вас нею забезпечили вже на місці. Чи хоча би надали можливість її придбати.

А от вимірювання температури офіційно визнали безглуздою витратою часу і ресурсів ?

Великий відсоток хворих не мають симптомів, а температуру можна легко знизити за допомогою медикаментів,
- йдеться у документі.

Тому організовувати скринінг на вході в аеропорт будуть лише у разі, якщо цього вимагатиме місцева влада. А на додаткове обстеження направлятимуть тих, у кого вище 38°C.

До вбиральні – лише з дозволу бортпровідників

Розслабитися під час польоту у вас тепер теж навряд чи вийде. Бо авіакомпаніям наказано мінімізувати: 

  • обслуговування пасажирів на борту;
  • пересування пасажирів по салону;
  • спілкування пасажирів з бортпровідниками;
  • та навіть користування туалетними кімнатами.

Зокрема рекомендовано припинити на борту торгівлю несуттєвими товарами, зменшити кількість обідів. Пропонувати пасажирам здебільшого герметично упаковану їжу та напої. За можливістю приймати від мандрівників лише картки, замість готівки.

Щоб уникнути черг до туалетів, деякі авіакомпанії вже повідомили, що дозволятимуть встати з місця та піти до вбиральні лише тим, хто попередньо попросить про це стюарда.

Також готуйтеся до того, що інструктаж перед зльотом стане довшим – бортпровідників зобов'яжуть розповідати не лише про ремені безпеки, а й про коронавірус. 

Збір даних для відстеження контактів

Авіаконтролери не підтримали запровадження так званих імунних паспортів, а також обов'язкового тестування на коронавірус перед вильотом, тож хоча б у цьому питанні вдалося уникнути додаткової мороки. Однак від мандрівників вимагатимуть заповнити кілька документів. Зокрема ви не отримаєте посадковий талон, якщо не надасте своєрідну декларацію про ваш COVID-статус. 

Там ви маєте вказати своє ім'я та прізвище, номер телефону чи електронну адресу. І підтвердити, що не хворієте на коронавірус, не маєте симптомів та не були у контакті з хворими людьми останні два тижні.

Авіаконтролери кажуть, що декларації допоможуть відстежити контакти людей у разі, якщо хтось із пасажирів чи екіпажу літака все-таки захворів.

Очікують на зростання кількості агресивних мандрівників та паніки

Європейська агенція авіаційної безпеки попереджає: такі обмежувальні заходи, суворий контроль та психологічний тиск призведуть до того, що найближчим часом зросте кількість конфліктів і агресивних пасажирів.

Зокрема люди відмовлятимуться сидіти поруч одне з одним чи почнуть звинувачувати сусідів у недотриманні правил медичної безпеки.

У найгіршому разі паніка може стати досить серйозною загрозою для безпеки польоту. Наприклад, якщо вона призведе до значного руху салоном літака,
- застерігають авіаконтролери.

Також прогнозують, що будуть люди, які свідомо відмовлятимуться дотримуватися антикоронавірусних заходів під час подорожей. Таких дозволяють не пускати в аеропорт, літак та притягати до відповідальності, згідно із законодавством країни вильоту. Або прильоту, якщо конфлікт стався вже під час подорожі.

Якщо, прочитавши все це, ви взагалі передумали куди-небудь летіти, то тримайте найоптимістичніший рядок з цього документу: на момент його написання не зафіксовано жодного випадку передачі COVID-19 на борту літака.

Юлія Мамойленко
Для публікації коментарів потрібно авторизуватись!
Через соцмережi
Через пошту
Ви
укр
рус
© 2018 «Йод.Медia». Всi права захищенiРозроблено у Wander Black
Ми збираємо і використовуємо cookie, для того щоб формувати достовірну статистику та робити контент цікавішим для кожного з наших читачів. Що таке cookie-файли, як їх ввімкнути/вимкнути, ви можете прочитати тут.Редакція шанує авторське право, тому, якщо хочете передрукувати будь-який наш матеріал, напишіть нам сюди.
Пошук
Увiйти
Через соцмережi
Через пошту